Меню
 
Головна arrow Новини
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ TORCH - інфекції

Перинатальні інфекції (TORCH-інфекції) є на сьогодні однією з основних причин порушень перебігу вагітності і пологів, патології плода та новонародженого. Незважаючи на те, що до змісту TORCH-комплексу входять різні інфекції, на плід вони впливають подібним образом. Залежно від терміну зараження плоду, наслідки TORCH-інфекцій можуть різнитися.

Якщо зараження відбулося під час запліднення та в термінах до 11-12 тижнів після нього, то ембріон може або загинути (вагітність закінчується самовільним викиднем), або, якщо вагітність збереглася, у нього розвиваються численні вроджені вади розвитку органів, які схожі на генетичні захворювання. Тому обстеження на TORCH-інфекції вагітних призначають не тільки акушери-гінекологи, а і лікарі - медичні генетики.

При враженні в термінах з 11-12 до 25-26 тижнів вагітності, розвиваються запалення плаценти та органів плоду, спостерігається затримка розвитку, багато- або маловоддя. Також може статися внутрішньоутробна загибель плоду. При зараженні від 26 тижнів і до самих пологів у новонародженої дитини розвиваються запалення різних органів, що протікають досить важко, можуть відбутися передчасні пологи. Крім інфекційних проявів у малюків завжди є симптоми ураження центральної нервової системи різного ступеня важкості.

Зрозуміло, ніяка мати не захоче, щоб її майбутня дитина мала такі проблеми зі здоров'ям. А для їхнього запобігання потрібно обстежитися на TORCH-інфекції.

Діагностика на комплекс TORCH-інфекцій проводиться шляхом дослідження крові пацієнтки на наявність антитіл до збудників токсоплазмозу, краснухи, цитомегаловірусу і герпесу. При цьому визначають титри (концентрацію) та якісний склад антитіл до перерахованих збудників.

Якщо антитіла є, це не означає, що людина обов'язково хвора. Це може свідчити про те, що вона колись перехворіла даною інфекцією і має до неї імунітет. Причому, якщо імунітету немає - то радіти рано. Жінка, що перенесла такі інфекції до вагітності, має більше шансів виносити здоровий плід, ніж жінка, яка захворіла під час вагітності. Так, наприклад, краснуха, виявлена в першому триместрі вагітності, є прямим показання до переривання даної вагітності.

Однак, якщо титр антитіл до певної TORCH-інфекції високий або наростає з часом, це вже свідчить про активність процесу. Причому клінічно хвороба може і не проявлятися або проявлятися неяскравими, стертими формами. Якщо титри антитіл з якоїсь інфекції підвищені, необхідно досліджувати кров у динаміці. Якщо титр антитіл наростає - процес активний, і є небезпека для плоду. Потрібно уважно стежити за внутрішньоутробним розвитком плоду та своєчасно реагувати на відхилення у даному процесі. Активність зовнішніх проявів захворювання ніяк не пов'язана з небезпекою його впливу на плід. При яскраво вираженому захворюванні плід може залишитися здоровим, і, навпаки, при відсутності клінічних проявів TORCH-інфекцій - плід може сильно постраждати.

Наведемо декілька цифр. В даний час у двох жіночих консультаціях пологового будинку Чернігівської міської ради спостерігається 1981 вагітна. З них на TORCH - інфекції обстежено 206 осіб, що становить 10,4%. Показання для обстеження на TORCH інфекції розподілилися наступним чином:

- вагітні з обтяженим анамнезом (завмерлі вагітності, самовільні аборти, безпліддя, позаматкові вагітності, вроджені вади розвитку у дітей від попередніх вагітностей) склали 39%;

- вагітні з ультразвуковими ознаками матково-плодової інфекції – 35,5%;

- вагітні з запальними захворюваннями статевих органів – 11,8%;

- вагітні, які перенесли вірусні інфекції під час даної вагітності – 8,5%;

- інші вагітні мали хронічні інфекційні захворювання до початку вагітності або звернулися для обстеження за власним бажанням (2,8% та 2,4% відповідно).

Що стосується закладів, де були обстежені вагітні жінки, то 64% (132 особи) були обстежені в лабораторії Обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення, яка забезпечена на даний час тест-системами за державні кошти, 15,5% (32 вагітних) обстежені в лабораторії "Сінево", яка розташована у пологовому будинку, 5,3% (11 осіб) – в лабораторії міської лікарні №3 Чернігівської міської ради та лише 12 осіб (5,8% від усіх обстежених) були обстежені в лабораторії "ДІЛА". Вагітним, які обстежувалися за власні кошти, були необхідні додаткові дослідження, які неможливо провести в лабораторії Обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення. Декілька жінок обстежувалися платно за власним бажанням.

Підсумовуючи вищевикладене, можна сказати, що обстеження на перинатальні інфекції є необхідною мірою для охорони здоров'я внутрішньоутробного плода, обстеження проводиться згідно чинного законодавства, а більша половина вагітних (64%) була обстежена за державні кошти.


Головний лікар пологового будинку
В.І. Гусак


Позаштатний міський акушер-гінеколог
O.Є. Смуригін
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів