Меню
 
Головна arrow Публікації
НАПІЙ ДОВГОЖИТЕЛІВ З БУЗИНИ.

Кандидат біологічних наук

Любов Дудченко.

Як ліки і їжу використовують бузину деревовидну чи кущову, на відміну від трав'янистої і червоної бузини, ягоди яких отруйні. Народна медицина використовує в цій рослині всі частини: листя, квіти, ягоди, кору і коріння (вони мають сечогінну дію). Молоде свіже листячко, яке тільки почало розпускатися, має протипухлинні властивості, іноді з нього роблять чай. Відвар молодого листя п'ють від болю у шлунку, у разі атеросклерозу, як болезаспокійливий засіб у разі захворювань суглобів.

Квіти використовують як знеболювальний, протиалергійний засіб. Як відхаркувальний і потогінний настій квітів п'ють у разі захворювань легень, бронхітів, бронхіальної астми, грипу, ларингітів. Також рекомендують настої квітів для спринцювання і ванночок жінкам із гінекологічними проблемами (запаленнями статевої сфери). Листя, квіти і кора мають протизапальну і потогінну дію. Настій і відвар квітів рекомендують для лікування геморою, анемії, псоріазу, ожиріння. Кора і корінь помічні в разі цукрового діабету, хвороб нирок і набряків. Ягоди у власному соку, відвари з них корисні людям із цукровим діабетом. Плоди містять велику кількість вітамінів (Е, С, каротин), ефірну олію, дубильні речовини тощо, вони корисні людям із захворюваннями щитоподібної залози, оскільки містять амінокислоту тирозин. Плоди бузини використовують люди з виразковою хворобою шлунка, для лікування ревматизму, ішіасу, атеросклерозу.

Раніше плоди бузини, які мають антиоксидантну дію, сушили на зиму цілими мішками і готували з них так званий напій довгожителів. Столову ложку ягід залити склянкою води, кип'ятити 5-10 хв. Подавати гарячим з додаванням меду.

Настій квітів. Столову ложку квітів залити склянкою окропу, настояти 10 хв, приймати по 0,5 склянки за 10 хв до їди або на ніч. У разі бронхіту ліпше з медом.

Настій листя. Столову (не більше!) або чайну ложку листя - на склянку окропу. Настояти 15 хв (не передозовувати!). Приймати по столовій ложці тричі на день.

Подрібнену кору бузини, з якої зішкребли сіру шкірочку, викладають на червону вовняну тканину, додають звичайну крейду. Прикладають до ділянки тіла, враженої бешихою. Дуже ефективний засіб. Таку саму дію має і відвар кори, який, крім того, використовують як послаблювальний засіб.

Відвар коріння. Десертна ложка подрібнених коренів - на 300 мл води, кип'ятити 20 хв, приймати по столовій ложці тричі на день.

Настій плодів. Столову ложку плодів залити склянкою окропу, настояти 30 хв, пити по чверті склянки 3-4 рази на день.

Для спринцювань: столову ложку квітів залити 2 склянками окропу, настояти 20 хв.

У харчуванні ягоди бузини використовують для начинки пирогів, желе, а з квітів навіть варять варення.

Молоді пагони в невеликій кількості кладуть у супи і салати.

Сік на зиму. Із розпарених ягід вичавити сік, додати цукор (на 1 кг ягід - 0,5 кг цукру). Довести до кипіння, розлити в стерильний посуд, закрити металевими кришками.

Варення. Вимити підсушені ягоди, залити гарячим сиропом із 1 л цукру і 200 мл води. Витримати в сиропі 6-8 годин, потім уварити до готовності і розкласти в стерильні банки.

Висушені і розмелені на порошок плоди можна вживати як приправу до м'ясних і рибних страв, у соусах. Фітотерапевт Тищенко рекомендує в разі новоутворень, з профілактичною метою вживати сік бузини. Для цього вимиті плоди шарами пересипають цукром і кладуть у холодильник на 2 тижні. Потім витискують сік і приймають по столовій ложці тричі на день. Але слід пам'ятати, що всі препарати з бузини не можна передозовувати!

 
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc      E-MAIL Розробка сайтів