Меню
 
Головна arrow Новини
«Гроші йдуть за пацієнтом»

Цей принцип взято за основу процесу реформування системи охорони здоров’я України. Значною мірою він відображатиметься на роботі первинної ланки надання медичної допомоги населенню, увага якій приділяється на всіх рівнях, активно висвітлюється у ЗМІ та обговорюється широким загалом.

Про те, що чекає на заклади первинної ланки Чернігівщини у найближчому майбутньому, йшла мова 14 червня у Чернігові на засіданні «за круглим столом» за участі керівників медичної галузі регіону та сімейних лікарів. Як, зокрема, зазначив начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш, 80% всіх звернень громадян за меддопомогою повинні як починатися, так і завершуватися на первинному рівні, що підтверджено європейським досвідом. «На жаль, у нас велика кількість громадян перебуває у стаціонарі на вторинному та третинному рівнях тоді, коли у цьому немає жодної необхідності. Тому особливої актуальності набувають як стаціонарзамінюючі технології, так і принципи впровадження сімейної медицини (нині в області успішно працюють 26 центрів ПМСД). Крім того, про користь цих новацій свідчить і те, що 35% жителів Чернігівщини обслуговуються саме сімейними лікарями. Також багато питань виникає у сфері екстреної меддопомоги, адже вона не повинна бути задіяною у випадках, коли хворому потрібно виміряти артеріальний тиск чи знизити температуру, а лише тоді, коли виникає загроза життю. Отже, гроші, що виділяються на галузь, повинні йти не на утримання системи, а оплату окремої медичної послуги, використовуватися виключно за призначенням. Від цього виграє як пацієнт, так і лікар», – наголосив Петро Гармаш.

«Якщо для цього є можливості, то реформувати варто всі ланки медичної допомоги, – зауважив голова профільної комісії обласної ради, головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» Микола Дейкун. – Починати треба зі створення системи надання первинної медико-санітарної допомоги. За основу повинен бути взятий європейський досвід, коли на другий рівень допомоги пацієнт потрапляє лише за направленням сімейного лікаря. Втім, поки до такого не готові самі громадяни, не готова первинна ланка, яка на разі не може забезпечити всі види послуг. Але ми поступово до цього йдемо і останні закони, які ухвалила Верховна Рада, є першим кроком виваженого фінансування «первинки». Тому кожен житель області повинен укласти відповідну угоду зі своїм сімейним лікарем, який отримуватиме певні кошти на розвиток його практики. Звісно, тоді йому не буде вигідно відправляти хворого на іншу ланку. Є всі сподівання, що ці прогресивні кроки суттєво змінять підходи до надання допомоги людям».

«Закони про державні фінансові гарантії дають змогу нам отримати стовідсоткову безоплатну первинну медичну допомогу, паліативну та екстрену, – наголосив начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради Владислав Кухар. – Не варто лякати людей чутками про те, що вся медицина стане платною. Цього аж ніяк не може бути, адже загалом на розвиток вітчизняної медицини виділяється до 5% ВВП. А це покриє всі витрати не тільки на первинну допомогу, а і частково на вторинну та третинну. Отже, кожен із пацієнтів отримує гарантований пакет безоплатної медичної допомоги будь-де. Система стане уніфікованою та доступною для пацієнта, незалежно від його фінансових можливостей».

До речі, в обласному центрі на цьому шляху вже планується зробити кілька суттєвих кроків. Зокрема, буде впроваджений проект «Поліклініка без черг» в міській лікарні №1, де у поліклініці №3 буде створено комп’ютерну мережу, за допомогою якої пацієнт може без черги та у зручний для себе час записатися на прийом до лікаря. Також ведеться робота з впровадження оцифрованої документації, що дасть можливість посилити контроль за робою лікаря, прослідкувати за призначеннями та розвитком захворювання.

Завідувачка відділення ЗПСМ Чернігівської міської лікарні №1 Валентина Вамуш наголосила, що попередній запис до лікаря та укладання договорів дасть змогу визначити рівень професіоналізму медика, це також змусить його підвищувати свою кваліфікацію та охоплювати меддопомогою всіх членів родини. Крім того, відкриття сімейних амбулаторій дасть змогу наблизити медичну допомогу до конкретного пацієнта, адже такий медзаклад знаходитиметься поруч з його будинком.

Також за «кругли столом» було оговорено засади, на яких базуватиметься процес укладання договорів із сімейними лікарями, визначено перспективи напрямки та шляхи вирішення нагальних проблем.

Загалом реформи в медицині дуже потрібні – з цим погоджуються всі учасники засідання. І коли на них позитивно відреагує первинна ланка – це стане хорошим стимулом до поступального розвитку всієї системи.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів