Меню
 
Головна arrow Новини
В онкодиспансері створять Центр пересадки кісткового мозку

На базі Чернігівського обласного онкологічного диспансеру створять ще один потужний підрозділ – Центр пересадки кісткового мозку. Здійснити першу трансплантацію в умовах регіонального медичного закладу планують вже в наступному році.

Пересадка кісткового мозку на даний час є найпрогресивнішою можливістю лікування складних захворювань. З 1968 року, з часу її першого успішного використання, трансплантація кісткового мозку виконується для лікування пацієнтів, які страждають на лейкемію (рак крові), апластичну анемію, мієлодиспластичний синдром, лімфому Ходжкіна або неходжкінські лімфоми, множинну мієлому, деякі злоякісні пухлини (як то рак грудей або яєчників), нейробластоми, тестикулярний рак яєчок.

У нашій державі операції проводяться тільки в чотирьох клініках – Київському центрі трансплантації кісткового мозку, Центрі трансплантації «Охматдит», Національному інституті раку та Львівському інституті гематології та трансфузіології.

В Україні виконують аутологічну трансплантацію кісткового мозку (коли пацієнт отримує попередньо заготовлений власний кістковий мозок) або пересадку від родинного донора. За причини відсутності банку донорів пересадка кісткового мозку від неродинного донора в нашій країні не проводиться взагалі. Тож найчастіше пацієнти їдуть на лікування до Німеччини, Ізраїлю, Білорусі, Росії, Індії.

У Чернігівській області щорічно аутологічної пересадки потребують 10–12 хворих на злоякісні лімфоми та солідні пухлини та 5–6 хворих на лейкемії, мієлодиспластичні стани, що потребують аллогенної пересадки, при якій хворому вводиться кістковий мозок від родинного чи неродинного сумісного донора.

Отже, створення регіонального центру пересадки кісткового мозку – вкрай нагальна потреба, наголошує завідувач гематологічного відділення онкодиспансеру Алла Нагорна. Можливість трансплантації кісткового мозку дозволить проводити лікування раку високими дозами хіміотерапевтичних препаратів та радіоактивного випромінювання. Адже хіміо- та променеве лікування постійно руйнує кістковий мозок, організм втрачає життєво важливу здатність продукувати клітини крові, обмежує можливості для одужання, а інколи призводить і до смерті пацієнта. Втім якщо після лікування в організм знову ввести здоровий кістковий мозок – можливі заміна кісткового мозку і відновлення його здатності до кровотворення. «Пересадки кісткового мозку дозволяють проводити терапію високими дозами для лікування конкретного раку, коли більш низькі дози неефективні. Трансплантація кісткового мозку допоможе уникнути рецидивів пухлини. До пересадки кісткового мозку лікарі вдаються у випадку, коли не було отримано очікуваної відповіді на проведену терапію, неможливий вихід в ремісію, виник рецидив», – розповіла про пріоритети передової технології лікар-гематолог.

Як зазначив головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб, на базі онкодиспансеру є умови, висококваліфікований та досвідчений персонал для проведення високодозової хіміотерапії та супровідної терапії, а також технічні передумови для створення Центру пересадки кісткового мозку. Наразі опрацьовується кошторисна документація щодо створення Центру. Попередня вартість складає 15 млн. грн.

Завдання №1 полягає в тому, що для проведення трансплантації необхідні умови «чистих приміщень», що дозволяє забезпечувати високий рівень надання медичної допомоги на всіх етапах лікування хворого. Технологія «чистих приміщень» є головним інструментом профілактики інфекційних ускладнень у хворих з депресією імунної системи в посттрансплантаційному періоді. Дана технологія полягає в тому, що вона спрямована не на боротьбу і знищення мікроорганізмів у приміщенні, а на запобігання їх попадання в «чисте» приміщення та негайне видалення з нього ламінарним потоком мікроорганізмів від хворого і медичного персоналу. «Цей лабіринт – складна система кондиціювання та фільтрування повітря. Як не дивно це звучить, без неї неможлива пересадка кісткового мозку. Повітря у приміщенні, де знаходиться пацієнт, повинно бути абсолютно чистим – без бактерій і вірусів. Це забезпечують потужні фільтри. Тому для нашого закладу вкрай важливо встановлення припливно-відпливної системи потоку повітря для забезпечення лікування пацієнтів на сучасному рівні», – коментує головний лікар.

Вартість пересадки кісткового мозку варіюється в досить високих діапазонах, адже кінцева ціна трансплантації повністю залежить від складності операції, апаратури, кваліфікації лікаря.

Орієнтовна сума пересадки в умовах вітчизняних медичних центрів складає близько 200 тис. грн., тоді як у Німеччині операція коштує 100–210 тис. євро, в Ізраїлі при лейкозі пересадка кісткового мозку від родинного донора становить близько 170 тис. доларів, від неродинного сягає 240 тис. доларів. Як запевнив головний лікар онкодиспансеру, для наших пацієнтів лікування обійдеться з мінімальними витратами.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів