Меню
 
Головна arrow Новини
Раннє виявлення, профілактика захворювання та пожиттєвий супровід інфікованих – такі основні напрямки боротьби із ВІЛ-інфекцією та СНІДом. На цьому наголошували учасники прес-конференції у Чернігові, приуроченій Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, який відзначається 1 грудня.

Вже років з десять, як епідемія ВІД/СНІДу в Україні вийшла за рамки людей, що мають девіантну поведінку (ін’єкційні наркомани, представники комерційного сексу). Нині на імунодефіцит хворіють здебільшого чоловіки та жінки віком 30 - 40 років, які не вживають наркотики, ведуть активний спосіб життя, втім, не дуже розбірливі у статевих стосунках. Саме вони і становлять левову частку тих, в кого під час чи планової, чи екстреної здачі крові виявляється ВІЛ-інфекція. І хоча, як стверджують дослідники, у цілому в Україні вдалося дещо стабілізувати темпи поширення імунодефіциту, він все-таки змушує медиків бути на сторожі. Ось які статистичні дані наводить виконуюча обов’язки головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Галина Лисенко:«На даний час у нас перебуває на обліку майже 4 тисячі ВІЛ-інфікованих. Більше 2,3 тисяч осіб приймають АРТ-терапію. Дуже високий показник зараз взяття на облік інфікованих, які звертаються, на жаль, пізно, у 3-4 стадії і дуже важко їм допомогти. На обліку зараз перебуває більше 200 дітей, 82 ВІЛ-інфіковані дитини приймають лікування».

Враховуючи підвищення ролі первинної ланки у профілактиці захворювань, зокрема, ВІЛ-інфекції, саме сімейні лікарі повинні виявляти та супроводжувати таких хворих. Вони забезпечені швидкими тестами, зв’язком із центром СНІДу і мають всебічно опікуватися лікуванням. Як розповідає начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш: «Ми готуємо лікарів, щоб для них не було «гострих кутів» у процесі переходу на нові відношення з пацієнтами. Первинна мережа – основне, на кого покладається співпраця із пацієнтом. Тобто, 80% профілактики та лікування буде замикатися саме на первинній ланці.

Плідна співпраця із громадськими організаціями дозволила нам провести навчання сімейних лікарів з питань раннього виявлення ВІЛ практично в усіх районах області. Заняття довели, що лікарі мають доволі високий рівень знань і що важливо – мають толерантність, бажання та готовність працювати із пацієнтами таких категорій».

Питань профілактики ВІЛ також торкнулися сучасні ай-ті – технології. Відтепер кожен, хто має смартфон, може пройти онлайн-тест на ВІЛ, який допоможе визначити як ризик інфікування, так і спрямує до найближчого пункту тестування. Його розробили члени Всеукраїнської мережі людей, що живуть із ВІЛ/СНІДом, які вважають, що додаток значно підвищить обізнаність населення щодо свого ВІЛ-статусу. За словами менеджера БО «Чернігівська МЕРЕЖА» Тетяни Ярошенко, Україна вперше має такі умови, коли всім пацієнтам з ВІЛ доступна сучасна терапія, що дозволяє людям не тільки підвищити якість свого життя, а і бути впевненими у своєму майбутньому.

Загалом же медики намагаються у майбутньому досягти майже 90% обстеження людей на ВІЛ, а поки забезпечують всіх інфікованих якісним лікуванням та створюють умови для широкого доступу громадян до тестування, а відтак, для реальної можливості зупинити епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні загалом та на Чернігівщині зокрема.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів