Меню
 
Головна arrow Новини
17 листопада медична спільнота відзначає Всесвітній день боротьби із хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ). Протягом останніх років ХОЗЛ посіла одне з перших місць у світі за своєю поширеністю.

За повідомленням офісу Головного хірурга США, у цій країні кожен третій діагноз так чи інакше пов’язаний із хронічними змінами у дихальній системі і власне ХОЗЛ незабаром може стати «хворобою тисячоліття». А за статистичними даними, наведеними ВООЗ, щорічно це захворювання вбиває майже 3 мільйони людей і ця тенденція має схильність до збільшення. За прогнозами фахівців, до 2020 року ХОЗЛ посяде третє місце серед причини смертності українців, головна причина чого – пізнє звернення за допомогою, адже половина всіх випадків ХОЗЛ не діагностується своєчасно з вини пацієнтів.

«Хронічне обструктивне захворювання легень – це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке можна попередити та лікувати. Загалом воно характеризується обмеженням прохідності дихальних шляхів та легень у відповідь на дію шкідливих часточок або газів, – пояснює лікар-пульмонолог КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Іван Тельнов. – В результаті запалення відбуваються зміни у слизовій оболонці бронхів, тому пацієнта постійно турбує задишка, виникає кашель, збільшується кількість харкотиння, яке набуває густого характеру. Зазвичай, ця хвороба невиліковна та з часом невпинно прогресує. Звісно, що така симптоматика у першу чергу турбує курців, які все списують на свою небезпечну звичку. Тому, на жаль, вони звертаються тоді, коли вже розвиваються досить значні зміни в дихальній системі. Окрім ураження дихальної системи, ХОЗЛ вражає весь організм – клітини та медіатори запалення можуть змінювати структуру м’язів, кісток, підшлункової залози, і головне – вони вражають стінку судин, що призводить до збільшення ризику виникнення інфарктів та інсультів у цих хворих».

Пульмонологи стверджують: ХОЗЛ – хвороба невиліковна, тому лише симптоматична терапія із застосуванням бронхолітиків тривалої дії (які змушують бронхи триматися у розширеному стані) здатні полегшити протікання захворювання.

«Взагалі ця хвороба невпинно прогресує і якщо не лікуватися, то термін життя хворого скорочується в середньому на 5-7, а іноді на 10 років, – продовжує Іван Тельнов. – Зазвичай об’єм дихання з віком зменшується у кожної людини. У пацієнтів з ХОЗЛ це відбувається стрімкіше і чим більше трапляється сезонних загострень цієї хвороби, тим частіше пацієнти потрапляють на лікування до стаціонарного відділення. На базі обласної лікарні ми володіємо всіма сучасним методами для діагностики цієї хвороби. Найважливіше – це проведення комп’ютерної спірометрії, яка дозволяє виявити порушення швидкісних характеристик дихання та провести диференційну діагностику з іншими обструктивними хворобами легень (зазвичай — астмою). В лікуванні хворих на ХОЗЛ основним методом є саме інгаляційна терапія – прийом ліків за допомогою дозованих аерозольних інгаляторів, сухопорошкових інгаляторів, спейсерів та небулайзерів. Тобто, ми намагаємося знизити інвазійні методи лікування, уникати зайвих внутрішньовенних вливань та недоцільного призначення таблетованих препаратів».

Задля профілактики ХОЗЛ лікар радить негайно, причому у будь-якому віці, відмовитися від тютюнокуріння, частіше проходити флюорографічне обстеження, дотримуватися певного режиму дня, своєчасно та ефективно лікувати інші бронхолегеневі захворювання. А при появі характерних для ХОЗЛ симптомів, проходити відповідне обстеження та дотримуватися рекомендацій лікарів.



Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів