Меню
 
Головна arrow Новини
Попередити сліпоту цілком можливо

6 лютого на Чернігівщині стартує Місячник боротьби зі сліпотою, пов’язаною із глаукомою. Глаукома – одне з поширених офтальмологічних захворювань, яке зазвичай характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску (постійно або періодично), а також атрофічними процесами зорового нерва, звуженням периферичного поля зору.

Від глаукоми ніхто не застрахований. Втім, ризик захворіти підвищується у людей, віком старших за 40 років, з генетичною схильністю до цього захворювання, з підвищеним внутрішньоочним тиском. Також глаукома все частіше вражає людей із коротко- або далекозорістю, діабетом, гіпертонією або гіпотонією.

Як вважає завідувачка відділення мікрохірургії ока КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Ірина Биховець, нині, на жаль, немає єдиного загального тесту на виявлення глаукоми, тому половина людей, які страждають на неї, навіть і не знають про своє захворювання, поки не почнуть серйозно втрачати зір.

Ірина Биховець розповідає: «Інколи першими симптомами глаукоми можуть бути легкі болі у скронях, надбрів’ях. Такі дискомфортні стани даються взнаки вночі або зранку. Також у таких людей вранці часто буває затуманений зір, а дивлячись на вуличні ліхтарі або лампочку, людина з підвищеним внутрішньоочним тиском помічає райдужні кола. Втім, навіть такі симптоми не завжди змушують людину звернутися до офтальмолога».

Виявлення захворювання на ранній стадії – кращий метод попередження сліпоти. Тому, зважаючи на те, що глаукома частіше за все супроводжується підвищеним внутрішньоочним тиском, необхідно всім людям, які досягли 40-річного віку, вимірювати тиск раз на 3 роки. А от людям, що входять до груп ризику, варто це проводи щорічно, починаючи з 35-річного віку. «Це можна зробити за місцем проживання, звернувшись до сімейного лікаря, або лікаря-офтальмолога, – наголошує Ірина Биховець. – Втім, нерідко лікарі зустрічаються із глаукомою навіть при нормальному тиску, тому профілактичний огляд бажано провести в офтальмолога, який під час огляду може виявити початкові ознаки глаукоми і призначити відповідне лікування. Звичайно, діагностика глаукоми комплексна, непроста та потребує, окрім кваліфікації лікаря та технічного забезпечення, готовності та бажання пацієнта до співпраці. Для встановлення діагнозу необхідно перевірити зір, поле зору (на початку захворювання, або лише при підозрі на нього – комп'ютерними методами), стан зорового нерва (традиційним оглядом – офтальмоскопією та комп'ютерними методами), виміряти рівень тиску в оці. При необхідності лікар запропонує ще додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно поставити діагноз. В обласній лікарні ми проводимо обстеження з метою раннього виявлення глаукоми на сучасному високотехнологічному обладнанні світового рівня: оптичному когерентному томографі, статичному автоматичному периметрі».

Глаукому нині вилікувати неможливо, однак, при ранній діагностиці, правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій пацієнтом можливо призупинити прогресування хвороби. Є три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний, оперативний. Тільки на підставі повного обстеження лікар може запропонувати оптимальний метод лікування та медикаменти для кожного пацієнта індивідуально. Самолікування неприпустиме, важливо виконувати усі рекомендації лікаря і у жодному разі самостійно не міняти ліки або не припиняти лікування. А регулярний контроль дозволить своєчасно помітити прогресування захворювання і відкоригувати призначене лікування.

Ірина Биховець зауважує: «Частоту огляду та дату наступного візиту визначить лікар. На базі обласної лікарні цілодобово працює «Центр невідкладної допомоги хворим з офтальмологічною патологією», куди звертаються в терміновому порядку хворі в занедбаних стадіях глаукоми, що потребують невідкладної консервативної та мікрохірургічної оперативної допомоги. Наявність у відділенні сучасного потужного обладнання, досвідченого персоналу дозволяє вчасно надати відповідну допомогу. Хоча глаукома і належить до прогресуючих захворювань, її раннє виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу».

На підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації, 6 березня в Україні оголошено Днем боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми. А до цього дня із 6 лютого в області проводиться місячник відповідних заходів.

Так в обласній консультативній поліклініці організовано прийом пацієнтів (за адресою: м. Чернігів, вул. Волковича, 25, кабінет 213, 214 за попереднім записом по тел. 5-60-05).

Деякі поради по профілактиці глаукоми:

• налагодьте повноцінний сон та відпочинок не менше 8 годин на добу;

• слід уникати таких положень тіла, за яких відбувається приплив крові до голови (не рекомендують довго працювати нахилившись, митися у гарячій лазні, переносити важкі предмети тощо);

• не читайте і не дивіться телевізор при поганому освітленні. Користуйтеся окулярами своєчасно (за віком) – зіниця при достатньому освітленні звужується, що покращує відтік рідини з ока;

• при напруженому зоровому навантаженні зробіть перерву на 15-20 хвилин;

• не пийте залпом велику кількість рідини, краще – незначними дозами;

• не носіть сорочок з тугими комірами, які ускладнюють кровообіг у судинах голови і шиї;

• регулярно вимірюйте внутрішньоочний тиск та відвідуйте свого лікаря;

• відмовтеся від алкоголю і тютюну.

Сліпота або зір - вибір за Вами!

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів