Меню
 
Головна arrow Новини
За багаторічною традицію, останнього дня весни, 31 травня, міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день без тютюну.

Всесвітній день без тютюну почали відзначати із 1988 року згідно із рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка, враховуючи глобальні дослідження щодо небезпеки тютюнокуріння, внесла цю пропозицію на розгляд чергової сесії ООН. Зокрема, йшлося про те, що від хвороб, спричинених курінням, у світі щорічно помирає близько 5 мільйонів людей.

З того часу актуальність цієї проблеми тільки зросла, адже, не зважаючи на потужну інформаційну роботу, очевидні ризики негативного впливу тютюнової суміші, що міститься у сигаретах, на здоров’я курців, заборону куріння у громадських місцях, убезпечення дітей від тютюнового диму, кількість людей, що мають цю згубну звичку, зменшується дуже і дуже повільно. І цьому є пояснення, адже, як вважає Генеральний хірург США, контр-адмірал Сільвія Трент-Адамс, тютюнова суміш складається з низки наркотичних речовин, які викликають стійку залежність від куріння у людей, що вже не уявляють свого життя без сигарет. Так, за дослідженнями Європейського антитютюнового бюро, основні причини смертей, пов'язаних із тютюнокурінням, це серцево-судинні захворювання (47%), захворювання органів дихання (19%), рак легень (16%), рак іншої локалізації (9%). Близько 70% таких смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років. А це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя. Генеральний хірург США доповідає: нині у світі налічується майже 1,5 мільярда курців, здебільшого це жителі країн Східної Європи, Африки і Азії. Перші місця за кількістю курців посідають Нігерія, Судан, Туреччина, Сербія, Росія. Україна дещо покращила свій рейтинг і зараз займає 24 місце за показниками відсотка людей, які щоденно викурюють по 12-15 сигарет.

Проблема позбавлення тютюнокуріння перебуває у низці першочергових завдань як Міністерства охорони здоров’я України, так і Центру громадського здоров’я МОЗ, численних урядових і неурядових організацій. Звісно, особливу увагу цьому приділяють медичні працівники, які наочно бачать, які негаразди спричиняє організму залежність від тютюну. Вони наголошують – позбавлення вживання тютюну – тривалий багатогранний процес, головна роль в якому належить самій людині, що вирішила почати нове життя.

І з цим, зокрема, погоджується і дільничний лікар-нарколог диспансерно-наркологічного відділення обласної психоневрологічної лікарні Петро Седень, який тривалий час займається проблемою позбавлення громадян від тютюнокуріння. Він стверджує, що вживання тютюну – один з видів потужної наркологічної залежності від психоактивних речовин, тому від неї іноді так важко відмовитися. «Щорічно до мене звертаються близько 20 людей, які бажають назавжди покінчити із цим, – запевняє Петро Седень, – ми володіємо всіма сучасними методами терапії, яка здебільшого дає позитивний результат. Спочатку ми застосовуємо медикаментозні препарати для зменшення абстинентного синдрому, потім – фізіотерапію та психотерапію. Все лікування в нас безкоштовне. Втім, бувають випадки, коли людина «зривається» і в неї виникають рецидиви захворювання. Так, саме захворювання, адже залежність від тютюну – така ж хвороба, як і наркоманія, алкоголізм. Отже, найкращий метод позбавлення залежності, це коли пацієнт разом із лікарем працюють на кінцевий результат. І в мене є достатня кількість прикладів, коли людина, яка тривалий час курила, назавжди позбавилася цього і тепер відчуває всі радощі життя».

Кидати курити – ніколи не пізно. Втім, почати цей процес варто якомога раніше, коли ще організм здатен відновитися. Тому якраз Всесвітній день без тютюну – дуже хороша нагода розпочати шлях до власного здоров’я. Для цього достатньо не викурити свою першу сигарету і ви відчуєте, як світ вам посміхнеться!

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc