Меню
 
Головна arrow Новини
10 жовтня міжнародна медична спільнота відзначає Всесвітній день психічного здоров’я та Міжнародний день хоспісної та паліативної допомоги.

Всесвітній день психічного здоров’я відзначають, починаючи з 1992 року. Його було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він проводиться з метою привернення уваги до проблеми збереження психічного здоров’я та боротьби із депресивними розладами, шизофренією, хворобою Альцгеймера, наркотичною залежністю, епілепсією та розумовою відсталістю. За даними ВООЗ, на психічні захворювання в наші дні страждають більше 450 мільйонів людей. А в західних країнах кожна сьома людина страждає параноєю, шизофренією або схильна до депресій та алкоголізму. Згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителів ( понад 3 % всього населення) має психічні розлади і цей показник з кожним роком зростає. За прогнозами фахівців до 2020 року психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади можуть вказувати на наявність багатьох інших проблем зі здоров’ям або навпаки – можуть викликатися цими проблемами і виникати у будь-якому віці.

Нині на Чернігівщині на обліку у психіатрів перебуває близько 10 тисяч людей. «Звісно, тих, що відчувають певні негаразди зі своєю психікою, але не звертаються до спеціалістів – набагато більше, – зазначає головний лікар КЛПЗ « Обласна психоневрологічна лікарня» Володимир Ященко. - І це не дивно, адже в країні відбуваються військові дії, поглиблюється економічна криза, люди все частіше не можуть опанувати себе у стресах та скрутному соціально-психологічному становищі. На жаль, збільшується кількість випадків суїциду. Наприклад, 2014 року в нас було близько 20 випадків вчинення самогубств. І прогноз на майбутнє несприятливий».

Володимир Ященко вважає, що психічні розлади лікувати можна, причому краще це робити своєчасно і з залученням не тільки лікарів специфічного профілю, а і працівників соціальних служб, адже пацієнт, який отримав терапію і став почуватися краще, виписується з лікарні, а загострення хвороби може статися будь-коли: «Тоді на такий стан хворого повинні звертати увагу як рідні, так і ті, хто опікується такою людиною. На жаль, частіше за все саме родичі і зволікають з направленням хворого до лікарні. Втрачається час і хвороба набуває загрозливих форм».

Враховуючи, що Чернігівщина має доволі розгалужену мережу галузевих відділень, психіатричну допомогу можна отримати навіть жителям найвіддаленіших населених пунктів регіону. Окрім обласної психоневрологічної лікарні, Валківської та Левоньківської лікарень, відкрито відповідне відділення у Семенівці, Новгороді-Сіверському, планується робота відділення у Прилуках. Крім того, на базі обласної психоневрологічної лікарні відкритий та успішно працює по лікуванню посттравматичного синдрому Центр реабілітації воїнів АТО, де надано допомогу понад 400 мобілізованим жителям області.

«Частку психічних захворювань можна попередити, особливо тих, що виникають на ґрунті постійного стресу, – наголошує Володимир Ященко. – Наприклад, якщо поруч з людиною, яка не в змозі опанувати себе під час стресової ситуації, знаходився хтось із родичів, друзів, чи взагалі знайомих, можна було б уникнути не тільки того чи іншого психічного розладу, а і спроби самогубства. Тому на базі нашої лікарні працює «гаряча» телефонна лінія (970-981), за допомогою якої можна цілодобово отримати консультацію як психолога, так і психіатра. Саме у такий спосіб ми можемо допомогти людині і врятувати їй життя».

У Всесвітній день психічного здоров’я варто нагадати людям прості правила уникнення стресу чи правильної реакції на нього. Психіатри радять:

• Визначте природу свого стресу та його першопричини. Знайдіть час побути наодинці із собою і записати в блокноті все, що викликає у вас занепокоєння.

• Складіть план по зменшенню впливу стресу на ваше життя. Включіть до свого режиму дня обов’язковий відпочинок. Виявивши джерела стресу, намагайтеся менше приділяти їм часу, а замініть це заняттям хобі, спілкуванням з приємними для вас людьми, рідними, близькими.

• Поділіться своїми проблемами з іншими людьми. Це можуть бути друзі, родичі та колеги. Не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями.

• Якщо можливо, вирішуйте тривожні ситуації невідкладно. Не приховуйте образи, одразу вирішуйте робочі конфлікти. Якщо стрес викликають невизначені події і сценарії, продумайте їх детально і прийміть рішення настільки швидко, наскільки це можливо.

• Уникайте або максимально обмежуйте час спілкування з людьми, які вам неприємні.

• Вчіться справлятися зі стресом. Будьте зібрані і стримані, намагайтеся контролювати прояв негативних емоцій по відношенню до оточуючих.

• Підтримуйте фізичну активність. Заняття спортом, медитативні техніки, свіже повітря і фізичні навантаження допоможуть зняти психічну напругу.

• Робіть масаж, приділіть щодня хоча б 20 хвилин розслабленню.

• Правильно харчуйтеся, уникайте надмірного вживання алкоголю, кофеїну, краще відмовитися від шкідливих звичок повністю.

Напередодні Всесвітнього дня психічного здоров’я та Міжнародного дня хоспісної та паліативної допомоги у Киві відбувся Національний конгрес паліативної допомоги, участь в якому взяли і медики Чернігівщини. За словами Володимира Ященка, наша делегація представила доповідь щодо сучасного стану та перспектив розвитку цих видів допомоги в регіоні.

«Даний напрямок розвивається в області успішно, – зазначив Володимир Ященко. – Якщо кілька років тому вся хоспісна та паліативна допомога спрямовувалася лише на онкохворих, то зараз весь світ зрозумів – існує безліч таких станів людини, при яких ця допомога вкрай необхідна. Допомогти людям, що опинилися наодинці зі своєю хворобою, покликані хоспісні відділення, відкриті на базі КЛПЗ «Обласна психоневрологічна лікарня» та КЛПЗ «Чернігівська міська лікарня №4». Ми цілком підтримуємо пропозицію Конгресу, що відповідні заклади повинні відкриватися на базі лікарень, де до послуг пацієнтів будуть лабораторії, «вузькі» спеціалісти, інша матеріально-технічна база, а не бути окремими закладами, де такі можливості та зручності створити практично неможливо. На Конгресі ухвалено резолюцію, а також Проект стратегії та розвитку паліативної допомоги в Україні на період до 2025 року. Таким чином, нам є над чим працювати і в якому напрямку рухатися разом з нашим Управлінням охорони здоров’я».

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів