Меню
 
Головна arrow Новини
10 років на шляху активної боротьби з ВІЛ-інфекцією на Чернігівщині: здобутки і проблеми.

1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, виповнилося 10 років з початку роботи головного профільного медичного закладу регіону – Обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. Цим подіям було присвячено брифінг в облдержадміністрації «Через обізнаність населення – до подолання епідемії ВІЛ».

Вже понад 30 років проблема ВІЛ-інфекції актуальна для нашого суспільства. Україна належить до тих регіонів, де зафіксований високий рівень поширення вірусу імунодефіциту серед населення – під медичним наглядом перебуває понад 125 тисяч ВІЛ-позитивних громадян, на Чернігівщині – 3360 чоловіків, жінок, дітей. І лише завдяки зусиллям влади, медиків, громадських та неурядових організацій, а також через допомогу закордонних донорів останнім часом вдалося стабілізувати темпи поширення цього невиліковного захворювання серед жителів області. Крім того, на Чернігівщині діє Цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на період 2015-2018 років, якою передбачено реалізацію низки важливих заходів з покращення епідемічної ситуації в області.

«Здобутки в нас є і доволі суттєві, – зазначив начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш. – Так рівень захворюваності на ВІЛ поступово зменшується. За 10 місяців нинішнього року зареєстровано та взято під диспансерний нагляд 359 осіб (загальне зменшення на 12%), поступово знижується рівень смертності від СНІДу – протягом року померло від хвороби 58 осіб (зменшення на 6%). Відтак збільшується тривалість життя ВІЛ-інфікованих – частка осіб, що прожили більш ніж 3 роки з моменту реєстрації, збільшилася з 32% у 2010 до 48% нинішнього року, рівень вертикальної трансмісії зараз становить лише 4%, триває тенденція до зменшення ВІЛ-інфікованих у віковій групі до 30 років.

З початку епідемії ВІЛ-інфекції на Чернігівщині (з листопаду 1987 по 2015 рік) в області зареєстровано 5638 випадків інфекції, померло 548 осіб. На початку епідемії 80% інфікованих були чоловіки, зараз їхня частка становить 61%, переважає вікова група 30-40 років (48%), продовжується тенденція до збільшення інфікованих у віковій групі старше 30 років – 80%. На сьогодні найстаршому ВІЛ-інфікованому 70 років, наймолодшому – 1 рік 4 місяці. Домінуючий шлях передачі інфекції – статевий шлях (68%), а також споживачі ін’єкційних наркотиків. Найбільша кількість інфікованих зареєстрована у Прилуках, Чернігові, Щорському, Талалаївському, Прилуцькому, Козелецькому та Н.- Сіверському районах».

Втім, через проблемну соціально-економічну ситуацію в країні, недбайливе ставлення людей до свого здоров’я, поширення серед хімічно залежних громадян неякісних власноруч виготовлених наркотичних речовин, через проституцію та гомосексуалізм вірус все частіше вражає людей працездатного віку, не зменшується частка жінок – носіїв вірусу. Тому недарма вважається, що епідемія ВІЛ/СНІДу має «жіноче обличчя».

Що стосується зусиль медиків у плані боротьби з імунодефіцитом, то в області робота поставлена на належний загальноєвропейський рівень – заклади охорони здоров’я забезпечені швидкими тест-системами, працює пересувна лабораторія, носії вірусу мають широкий доступ до АРТ-терапії, а працівники первинної ланки мають все необхідне для раннього виявлення захворювання.

Особливе значення у подоланні проблеми імунодефіциту має реалізація в регіоні Цільової соціальної програми протидії ВІЛ/СНІДу. Зупиняючись на її основних положеннях, головний лікар Обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Микола Дейкун, зокрема, зазначив, що до її реалізації залучено багато зацікавлених сторін, адже проблема ВІЛ не тільки медична. «ЇЇ основна мета – зниження рівня захворюваності та смертності від ВІЛ-інфекції та СНІДу, надання якісних та доступних послуг з профілактики та діагностики, насамперед, серед представників груп ризику, послуг з лікування, медичної допомоги, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ.

Очікувані результати – значно зменшити кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед населення з поступовим унеможливленням інфікування, зменшити на 50 відсотків кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед представників груп підвищеного ризику, широкий доступ до участі у профілактичних програмах, забезпечення соціальною допомогою та медичними послугами всіх інфікованих, безперебійне фінансування АРТ-терапії, зменшення випадків ВІЛ-асоційованого туберкульозу тощо», – зазначив Микола Дейкун.

Чернігівське обласне відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД»

Покращення ситуації із поширенням вірусу імунодефіциту неможливо без широкої участі громадських організацій, що опікуються людьми з ВІЛ-інфекцією. Так керівник Чернігівського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Анжела Мойсеєнко вважає, що необхідно зробити все можливе для того, аби люди, які отримують лікування від ВІЛ/СНІД, ні в якому випадку його не переривали, адже через фінансові проблеми така ситуація цілком можлива. «Профілактичні та лікувальні програми якнайкраще сприяють подоланню епідемії. На жаль, вони не мають необхідне фінансове підґрунтя, адже розраховані на курс долара 8 грн. Тому ми розуміємо, що дефіцит державних спеціалізованих програм дуже суттєвий. І наскільки вже наступного року будуть закуплені препарати – невідомо, бо поки не прийнятий держбюджет . А нам потрібно щонайменше 800 млн. грн., особливо на забезпечення ліками ВІЛ-інфікованих», - зауважила Анжела Мойсеєнко.

1 грудня комунальному закладу «Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» виповнилося 10 років з часу заснування. З цієї нагоди з роботою закладу ознайомилися голова облдержадміністрації Валерій Куліч, голова обласної ради Ігор Вдовенко, народний депутат України Олег Дмитренко, які подякували медикам за їхню важливу роботу та пообіцяли всебічну підтримку на шляху подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. «Ви робите, безумовно, хорошу справу. І це на тлі того, що рівень життя в нашій країні не покращується. Нам ніяк не можна допустити масове поширення цієї інфекції. Тому зі свого боку ми будемо максимально намагатися вам допомагати», – наголосив Валерій Куліч.

Кращим працівникам закладу вручено відзнаки обласної влади.








Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів