Меню
 
Головна arrow Новини
Враховуючи сучасні тенденції розповсюдження соціально значущих інфекцій, про остаточне подолання епідемії туберкульозу та імунодефіциту як в Україні, так і на Чернігівщині нині не йдеться. Головне – спільними зусиллями влади, медиків та громадських організацій знизити темпи поширення цих захворювань. На цьому 23 лютого наголошували учасники розширеного засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, на якому розглядалися питання підсумків роботи ТБ/ВІЛ служб області в умовах реформування галузі, розвитку пацієнт-орієнтованих технологій.

Туберкульоз та ВІЛ-інфекція мають багато чого спільного, зокрема, зараження відбувається через недостатню обізнаність громадян щодо методів профілактики, їхні симптоми виникають на фоні загального зниження імунітету, схоже лікування та тенденції щодо поширення цих інфекцій. Відтак, незважаючи на те, що епідемічні показники минулого року дещо покращилися (захворюваність на туберкульоз знизилася на 3,6%, смертність від туберкульозу – на 13,3%, на 22% зменшився рівень захворюваності на туберкульоз серед неповнолітніх, знизилися прояви його рецидивів, підвищився доступ громадян до ранньої діагностики ВІЛ та диспансеризації хворих на імунодефіцит) кожного року лінія графіку поширеності інфекцій повзе вгору. І проблема не тільки у тому, що збудник туберкульозу став надто резистентним, а ВІЛ-інфекції був і залишається невизначеним у плані етіології, а у тому, що та мізерна кількість коштів, що виділяється на боротьбу з хворобами, не здатна повною мірою забезпечити низку необхідних протиепідемічних заходів. Наприклад, з 21 мільйона гривень, виділених з держбюджету на протистояння туберкульозу (згідно з Програмою протидії туберкульозу, яка завершилася минулого року) велика частина пішла на медикаменти, а з обласного бюджету – на харчування хворих. Тобто, про інші аспекти , такі, як закупівля реактивів, сучасного обладнання – годі й говорити. Хоча,як повідомив головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» Микола Дейкун: «Ми взяли участь у проекті «Кусаноне», оголошеним урядом Японії (участь в якому взяли 500 медичних закладів України) на поставку сучасного діагностично-реанімаційного обладнання та змогли його виграти. Вартість проекту 1 млн. 800 тис грн. Передбачається, що 13 березня угода про постачання обладнання буде підписана».

Як зауважила заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова: «Стратегія контролю за туберкульозом та ВІЛ-інфекції в регіоні відпрацьована. Це, у першу чергу, робота серед груп соціального ризику. Враховуючи, що ТБ і СНІД – це соціально небезпечні інфекції, вони пов’язані із такими речами, як бідність, недостатня профілактика, та недостатня інформованість населення. Тому у стратегії приділяється велика увага саме цим напрямкам. Відтак, нам всім необхідно сконцентрувати зусилля на подолання тих явищ, які ми маємо у соціально-суспільному плані, а значить – буде подолані чинники, які провокують поширення інфекції в регіоні».

Відтепер основне навантаження щодо ранньої діагностики цих недугів припадатиме на медиків первинної ланки та на керівників об’єднаних територіальних громад, які мають бути зацікавлені у тому, щоб люди своєчасно пройшли флюорографічне обстеження та дісталися найближчого кабінету «Довіра» для з’ясування свого ВІЛ-статусу.

Отже, у влади, медиків, соціальних працівників, громадських організацій попереду ще дуже багато роботи у цьому напрямку. До речі, головний орган Чернігівщини, що переймається цими проблемами – обласна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції – за результатами своєї діяльності стала кращою в Україні. Її досвід (зокрема, з активної робота на місцях шляхом виїзних засідань в райони, моніторингових досліджень, широкого аналізу даних, залучення медиків інших профілів тощо) відтепер перейматимуть окремі області країни.

На засіданні обговорено стан надання інтегрованих послуг у сфері туберкульозу та ВІЛ - інфекції. За словами Миколи Дейкуна, як в протитуберкульозному диспансері, так і в обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом, до роботи залучені лікарі-інфекціоністи, психологи, стоматологи, епідеміологи, наркологи, що дає змогу людям отримувати всебічну допомогу на місці.

Обговорюючи сучасні тенденції поширення туберкульозу та ВІЛ-інфекції, учасники засідання зазначали, що епідемія цих недугів вже давно вийшла за рамки певних верств населення. І це разом із фактом поширення мультирезистентного туберкульозу, туберкульозу,поєднаного із ВІЛ, гепатитом, ко-інфекцією спричиняють занепокоєння медиків.

Також йшлося про підсумки виконання Обласної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз з оцінкою перебігу епідемічного процесу та про хід Цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Обговорено аспекти розширеного доступу до АРТ та ЗПТ, сучасні проблеми надання спеціалізованої допомоги дітям, народженим від ВІЛ-інфікованих матерів.

Підбиваючи підсумки засідання, Наталія Романова зазначила: «У цій важливій роботі не може бути відсторонених. Що ж стосується медичної спільноти, то її представникам варто лише подякувати за те, що вони виважено ставляться до своїх обов’язків, відкривають нові служби ВІЛ/СНІДу в районах. Це дуже потрібно для людей, а відтак – стан профілактики та лікування цих соціально значущих інфекцій рухається у потрібному напрямку».

Участь у роботі обласної ради з питань протидії ТБ та ВІЛ-інфекції/СНІДу взяв начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш.







Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів