Меню
 
Головна arrow Новини
Психіатрична служба області в дії!

За визначенням Всесвітньої організації здоров’я, психічне здоров’я – це стан благополуччя, який дозволяє людині реалізовувати свій потенціал, долати життєві труднощі і стреси, плідно працювати, брати участь у громадському житті. Україна приєдналась до Європейської декларації з охорони психічного здоров’я, яку підписали Міністри охорони здоров’я - представники 52 країн, під час роботи Європейської конференції "Охорона психічного здоров’я – проблеми та шляхи вирішення".

У 2000 році в Україні набрав чинності закон "Про психіатричну допомогу", який регламентує її надання в рамках правових норм цивілізованих країн. Прийнято рішення про введення посад психологів у медичних закладах, і передусім, в лікарнях швидкої допомоги та центрах медицини катастроф.

На сьогодні в Чернігівській області, як і в цілому по Україні, зберігаються умови, що призводять до виникнення психічних розладів та захворювань. До них відносяться економічні проблеми, політичне протистояння, послаблення соціального захисту та освіти, насиченість життя стресами, безробіття, безпритульність, зловживання алкоголем та наркотиками. Проблема психічних захворювань є однією з найпоширеніших причин зниження якості життя.

Відомо, що близько половини всіх психічних розладів починається у віці до 14 років. Такі розлади, за оцінками експертів ВООЗ, спостерігаються у п’ятої частини всіх дітей та підлітків

За даними ВООЗ, близько 25% населення світу тимчасово або постійно страждає від психічних розладів та хвороб. Зокрема, в Європі – 27%, в Росії – 15%, в Україні – 2,5 %. Психічні недуги у 13% випадків призводять до виникнення ознак інвалідності і зменшують тривалість життя аж на 10 років. Низький показник психічних розладів в Україні свідчить про високу "стигматизацію" суспільства. Наші громадяни за психіатричною допомогою звертаються, на жаль, надто пізно – на кінцевих стадіях захворювань, коли зупинити хворобу вже неможливо.

Важливим напрямком роботи психіатричної служби області є поліпшення якості життя пацієнтів, якого можна досягти лише спільними зусиллями. При діагностуванні шизофренії, депресії та інших психічних захворювань, лікарям потрібно проводити широку роз’яснювальну роботу, спрямовану на подолання "стигматизації" нашого суспільства. В країнах Європи мати свого психолога чи психотерапевта – загальноприйнято. В українському ж суспільстві рідним доводиться приховувати факт психічного захворювання близької людини після того, як раз-другий зіштовхнуться з відгородженням від таких хворих, а також від їхніх нагальних потреб.

Під наглядом психіатрів у Чернігівської області сьогодні перебуває близько 30 тисяч осіб із розладами психіки та поведінки, з них майже 7,5 тисяч – мешканці міста Чернігова. Згідно з науковими даними, психічні розлади і розлади поведінки зустрічаються більш ніж у 25% населення в різні періоди їхнього життя. Проте це лише видима частина айсбергу, тому що всі інші пацієнти, які потребують психіатричної допомоги, не звертаються і, на жаль, не отримують кваліфіковану психіатричну й психотерапевтичну допомогу.

Показник захворюваності осіб з розладами психіки та поведінки в Україні складає 232,4 (на 100 тис. населення), в Чернігівській області – 290, 6. Показник поширеності таких розладів на Чернігівщині теж є вищим (2592,9), ніж в Україні (2548,0), як і показник первинного виходу на інвалідність – 3,1 (на 10 тис. нас.), по Україні – 2,6.

У зв’язку з незадовільними показниками психічного здоров'я населення Чернігівщини, на колегії управління охорони здоров’я у жовтні 2006 року вперше в Україні була прийнята Концепція розвитку психіатричної служби області, розрахована на 4 роки. Однією з головних задач Концепції є забезпечення доступності і якості психіатричної допомоги шляхом інтеграції психіатричних послуг в систему первинної медико-санітарної допомоги, підвищення рівня виявлення хворих та своєчасного втручання і ефективного впливу на перебіг психічних захворювань. Очікуваними результатами від впровадження Концепції було підвищення ефективності охорони психічного здоров'я, покращення, відновлення людських ресурсів, зменшення напруження в суспільстві.

Планувалось відійти від районного принципу організації психіатричної допомоги в стаціонарі психоневрологічної лікарні тому, що він не підвищив ефективності роботи, а навпаки – призвів до того, що в стаціонарних відділеннях знаходились хворі з різними психічними станами, що суперечило деонтологічним і клінічним вимогам, значно ускладнювало процеси реабілітації хворих. В противагу територіальному принципу планувалося створення спеціалізованих центрів з надання допомоги людям із психічними розладами за принципом нозологічного і за ступенем психічного дефекту розмежування хворих.

На виконання запланованих заходів, у лютому 2007 року в обласній неврологічній лікарні 18 відділень були реорганізовані в 10 спеціалізованих центрів:
1. Центр гострих психічних та поведінкових розладів на базі чоловічого та жіночого відділень.
2. Центр стаціонарної реабілітації (2 жіночих та 2 чоловічих відділення).
3. Центр для лікування хворих з порушеними соціальними зв’язками.
4. Центр для надання допомоги хворим похилого віку і ХОСПІС – із наданням допомоги інкурабельним хворим.
5. Центр порушень психічного розвитку (дитячо-підліткових).
6. Центр лікування психосоматичних розладів, неврозів, межових і кризових станів.
7. Центр стаціонарної наркологічної допомоги, в тому числі, інтенсивної терапії. На його базі, в наркологічному відділенні відкрито жіночий пост на 10 стаціонарних ліжок.
8. Центр інфекційної патології для хворих із психічними розладами.
9. Лікувально-діагностичний центр, до якого входять рентгенкабінет, кабінет функціональної діагностики, клініко-діагностична, біохімічна, бактеріологічна лабораторії, фізіотерапевтичне відділення і спеціалісти-консультанти: терапевт, хірург, гінеколог, невролог, окуліст, стоматолог).
10. Центр амбулаторно-консультативної і реабілітаційної допомоги, в складі якого – диспансерне відділення і денний стаціонар.

Також в структурі лікарні існує відділення для примусового лікування з посиленим режимом для Чернігівської та Черкаської областей і амбулаторна судово-психіатрична експертиза. На виконання Концепції, за рахунок існуючих ліжок, було створено міжрайонне психоневрологічне відділення ЧОПНЛ в м. Семенівці для надання спеціалізованої допомоги мешканцям 5 північних районів області: Семенівського, Н.-Сіверського, Корюківського, Сосницького і Коропського.

Згідно з Концепцією, в області розпочата підготовка медичних кадрів загальної мережі. В план підготовки лікарів загальної практики і середніх медичних працівників включені питання виявлення психічних розладів, при цьому зроблено акцент на депресії. Організовано виступи психіатрів перед лікарями соматичного профілю на тему ранньої діагностики психічних розладів. При проведенні атестації лікарів перевіряються також знання з питань психічного здоров'я.

В Чернігівській обласній психоневрологічній лікарні широко розвинена соціально-трудова реабілітація психічно хворих, яка проводиться в лікувально-виробничих майстернях та на території медзакладу. Завдяки участі персоналу та пацієнтів, територія лікарні є найкращою в області. Вироби наших пацієнтів щорічно виставляються на лікарняній виставці квітів, плодів, овочів та ремесел, а також міській виставці "Щастя краси", де лікарня в останні 4 роки посідає перші місця.

Для духовного розвитку хворих 6 років тому на території лікарні була відкрита церква Ікони Пресвятої Богородиці "Всех Скорбящих Радость". В 2009 році збудована каплиця Святого Пантелеймона Цілителя, яка при вході до лікарні символізує мир, спокій та добро.

В лікарні працює телефон довіри психолого-психіатричної служби, куди можна звернутися в стані душевної кризи: 676-542. Допомога абсолютно безкоштовна та анонімна.

В Чернігівській області психіатрична служба представлена: 1. Трьома психіатричними лікарнями (Чернігівською обласною психоневрологічною на 965 ліжок, Валківською в Прилуцькому районі на 80 ліжок та Леоньківською в Чернігівському районі на 135 ліжок). 2. Психіатричним відділенням при обласному центрі радіаційного захисту та оздоровлення населення на 50 ліжок. 3. 25-ма психіатричними кабінетами при ЦРЛ (ЦМЛ) та диспансерним відділенням обласної психоневрологічної лікарні з денним стаціонаром на 30 ліжок, які забезпечують допомогу пацієнтам в амбулаторних умовах. 4. Спеціалізованою бригадою при Чернігівській міській станції швидкої медичної допомоги, котра надає швидку медичну допомогу хворим з гострими психічними розладами і здійснює їх транспортування.

Для своєчасного, раннього виявлення захворювань населенню варто знати ознаки ймовірних психічних розладів, які зазвичай помітні і родичам, і лікарям будь-якого фаху при зверненні до них. Такими ознаками є:
• наявна зміна особистості;
• нездатність вирішувати свої проблеми і виконувати повсякденну роботу;
• дивакуваті або величні ідеї;
• підвищена тривожність;
• тривале зниження настрою або апатія;
• помітні зміни звичного режиму сну та апетиту;
• розмови або думки про самогубство;
• помітне зниження або поліпшення настрою;
• дратівливість, ворожість або неправильна поведінка;
• зловживання алкоголем або наркотиками.

Якщо у людини виявляється один або декілька таких попереджувальних сигналів, її треба терміново направити до психіатра. До нього ж варто звертатися і у випадку, коли лікарі загально-лікувальної мережі не встановили причин вашого дискомфорту, втоми, дратівливості, тривожності, коливання настрою, порушень сну та пам'яті. Психіатр – це лікар з вищою медичною освітою, який пройшов спеціалізацію з психіатрії та постійно підвищує свій професійний рівень. У своїй роботі він керується етичними, правовими нормами та Законом України "Про психіатричну допомогу". Досвідчені фахівці психіатричної служби прагнуть допомогти кожній людині, яка звертається.

Однак, прийнятий у лютому 2000 року Закон України "Про психіатричну допомогу", що заклав основи регулювання складних питань забезпечення правового і соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, медичних і соціальних питань психіатричного втручання, реалізується не в повній мірі. До цього часу окремі положення Закону, на жаль, не виконуються, а саме: не забезпечується достатнє фінансування психіатричних закладів, залишається нерозвиненою система соціальної підтримки осіб із психічними розладами, на недостатньому рівні забезпечуються реабілітаційні заходи.

Проведення Дня психічного здоров’я – це додаткова можливість привернути увагу громадськості та влади до актуальних проблем охорони психічного здоров’я, сприяти формуванню позитивного емоційного клімату та підвищенню толерантності до людей із психічними вадами.

Людмила Ященко,
головний лікар Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів