Перш за все, треба розділити характеристики впливу мобільного зв’язку на людину. Перша пов’язана з безпосереднім впливом надвисокочастотного випромінювання на організм, починаючи з елементарної функціональної одиниці – клітини. Друга обумовлена психологічними, соціальними та іншими наслідками використання телефону.
Мобільний телефон — це джерело постійного надвисокочастотного випромінювання, за допомогою якого і здійснюється зв’язок. Це випромінювання пригнічує тонкі електромагнітні імпульси клітин живих організмів. Найнебезпечнішою його частиною є антена, саме вона продукує хвилі надвисоких частот. Вони шкідливі тим, що нагрівають організм «зсередини» на клітинному рівні. Особливо від цього потерпають ті частини тіла, які не омиваються кров’ю, а відтак залишаються поза системою терморегуляції організму. Зокрема, кришталик ока, який через внутрішнє перегрівання руйнується і мутніє. Це проявляється різзю в очах і шумом у голові. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, користування мобільним телефоном понад 1 годину на день помітно погіршує зір та слух. Мозок людини, на щастя, захищений черепною коробкою і добре постачається кров’ю, тому перегрівання йому не загрожує. Але вчені застерігають від інших ймовірних небезпек. Зокрема, під впливом потужних електромагнітних хвиль мобільного телефону може відбутися збій у продукуванні його (мозку) власних електроімпульсів, через які він керує роботою організму. Це довели кілька років тому у мюнхенській клініці «Гросхадерн»: медики запропонували учасникам експерименту провести тривалі переговори телефоном. До їхніх голів приєднали електроди, які записували імпульси мозку під час розмови. З’ясувалося, що у двох третин піддослідних енцефалограма засвідчила підвищену активність мозку. Річ у тому, що, прикладаючи телефон до вуха, людина опромінює себе з потужністю 25 000 міліват/см2, тоді як максимально допустимі є значно меншими — 10 міліват/см2. Організм людини ж працює зі значно меншою потужністю — 0,001 міліват/см2. А от японські медики висунули припущення, що випромінювання мобільників може пробудити антигени, які спричинюють алергійні реакції. Особливо це стосується людей, схильних до алергії. Шведські вчені після проведення досліджень людей, які користуються мобільним телефоном понад 10 років, дійшли висновку, що в них у 4 рази вищий ризик виникнення пухлин вуха. Угорські ж учені стверджують, що мобільники мають негативний вплив на якість сперми, знижуючи її втричі. Це стосується не лише тих чоловіків, які багато розмовляють телефоном, а й тих, які просто носять мобільник у кишені брюк чи на поясі. Невтішними висновками закінчилися й 4-річні дослідження 12 наукових колективів із 7 європейських країн - у лабораторних умовах вивчали наслідки дії на тварин і людей електромагнітних полів, подібних до тих, які генерують стільникові телефони. Таким чином зафіксований ріст генних мутацій, до того ж в такому обсязі, з яким сама клітина не могла впоратися.
Однак вчені відзначили - поки що не існує достовірних досліджень, які доводять шкоду стільникових телефонів для здоров'я, хоча, на їхню думку, віддалені наслідки будуть помітні вже через 5-10 років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, до віддалених можливих наслідків використання мобільного зв'язку може належати хвороба Альцгеймера, депресивний синдром, а також схильність до епілептичних реакцій. Крім того,ні бренд, ні ціна стільникового телефону не мають значення, доза опромінення визначається режимом роботи мережі та інтенсивністю його використання.
Раніше один французький дослідник заявив про те, що він виявив у комп'ютерах Apple шкідливі речовини. Вчені із Швеції дослідили, що довгі розмови по мобільнику (більше години за день) призводять до раку мозку, а вчені з Італії і Австралії говорять про уповільнення реакції «мобіломанів»,зокрема, про їхні часті нервові розлади. Навіть користуючись навушниками, ми не можемо убезпечити себе від шкідливого впливу стільникових телефонів,
За кордоном чоловікам напряму радять не носити телефон на рівні талії, його випромінювання може вплинути на потенцію. А жінкам не варто тримати мобілки у нагрудних кишенях і на шнурку на шиї — це загрожує раком молочних залоз. Хоч зараз практично всі телефонізовані, але прислухайтесь до власних відчуттів — вони вам підкажуть, що носити мобільник на тілі небезпечно.
Фахівці Московської медичної академії ім. И.М. Сєченова під керівництвом академіка РАМН Геннадія Румянцева черговий раз спробували знайти відповідь на питання, чи шкідливі мобільні телефони для здоров'я. Основним шкідливим фактором мобільних телефонів вважаються високочастотні випромінювання дециметрового діапазону. Найпоширеніший в Україні стандарт GSM працює на частотах 900, 1800 й 1900 Мгц. Висновок про вплив мобільних телефонів на здоров'я складно зробити ще й тому, що з початку досліджень пройшло занадто мало часу, а злоякісні пухлини, у виникненні яких винять телефони, утворюються доволі довго.
Треба врахувати і те, що постійні розмови телефоном спричинюють також перенапруження м’язів, запалення сухожиль, зміщення хребців. Адже тіло перебуває в неприродному для нього положенні, фіксуючи трубку біля вуха.
Проте не всі однаково сприймають випромінювання від мобільних телефонів. Є підвищена, знижена і середня радіочутливість. Більшість людей — до 80%, належать до середньої групи. Решта - або до підвищеної , або до зниженої чутливості. Люди зі зниженою радіочутливістю можуть жодним чином не реагувати на потужне випромінювання, тоді як з підвищеною — відчути втому й головокружіння вже після однієї телефонної розмови.
Не дивлячись на неоднозначне відношення до мобільних телефонів, стільниковий зв’язок став важливим помічником сучасний людини. Він дає нам багато можливостей, недоступних ще якихось десять років назад. Разом з тим, існують і психологічні аспекти впливу мобільного телефону на людину. Найбільш поширеним є вплив на психіку людини. Багато психіатрів і психологів роблять висновок, що мобільний телефон викликає залежність у власника.
Це проявляється в наступних випадках:
1. Неспокій через відсутність телефону. Якщо у власника телефону з собою немає мобільника, виникає відчуття самотності, людина відчуває досить сильне занепокоєння, іноді здатне перерости в паніку. При цьому фіксуються стрибки артеріального тиску, які можуть нести загрозу здоров'ю.
2. SMS-манія. Людина пише і відсилає десятки SMS у день, він не може зупинитися, хоча в більшості випадків йому простіше подзвонити. Зареєстровані випадки, коли люди потрапляли до лікарні з запаленням сухожиль, так як щодня відправляли сотні SMS.
3. Інформаційна залежність. Користувач телефону весь час знаходиться в очікуванні дзвінка або SMS, постійно дістає свій мобільник, щоб перевірити пропущені виклики і вхідні SMS. В результаті людина поступово втрачає здатність розрізняти інформацію за важливістю, і звертається до свого мобільника знову і знову.
4. Прагнення виділитися. Телефон - це не тільки засіб зв'язку, але і набір різноманітних функцій, які постійно поповнюються. Телефон бачать навколишні, його дзвінок привертає увагу. Тому власник телефону прагне купити нову модель, різні аксесуари, що виділяють його мобільного одного з маси звичайних телефонів. У цьому людина відчуває підвищення свого соціального статусу і готова витрачати великі гроші.
5. Манія прослуховування. Вчені стверджують, що телефон може викликати манію прослуховування. Манія прослуховування проявляється сильним побоюванням того, що телефон користувача знаходяться на прослуховуванні, а зміст його розмови може дізнатися власна дружина або начальник на роботі.
6. Манія дзвінка. Іноді людям здається, що вони чують дзвінок свого мобільного телефону, хоча насправді апарат не дзвонив або взагалі вимкнений. Такі випадки хоча б раз відбуваються з кожним власником мобільника, однак у деяких людей неіснуючі дзвінки стають хронічною фобією.
Є проблематичними і стосунки дитини і мобільного зв’язку. Англійські вчені рекомендують батькам у жодному разі не купувати мобільних телефонів дітям, молодшим за 8 років. А в старших — суворо регламентувати кількість розмов. Керівник програми «Мобільні телекомунікації і медичні дослідження», яка досліджує вплив мобільних телефонів на людський організм, відверто заявила: «Я абсолютно точно можу сказати, що не хотіла б, аби мої внуки користувалися мобільним телефоном частіше, ніж це справді потрібно». Міністерство охорони Росії є ще радикальнішим у цьому питанні - не рекомендує використовувати мобільні телефони до 18 років. Але реалії такі, що сучасні діти активно користуються мобільниками, і не лише для розмов з батьками. Вони годинами можуть переписуватися SMS-повідомленнями, а також грати в різноманітні ігри, записані на їхніх мобільних телефонах, слухати музику (адже сучасні мобільні апарати «нашпиговані» радіоприймачами, плеєрами тощо).
Згідно з даними досліджень, проведених шведськими вченими, якщо дитина користується стільниковим телефоном з 8-12 років, то до 21 року ризик виникнення пухлини головного мозку зростає в п'ять разів. Експерт також відзначив, що в даний час кожна людина піддається електромагнітному випромінюванню від базових станцій стільникового зв'язку. Крім того, багато хто настільки інтенсивно користуються своїм мобільником, що доза одержуваного випромінювання порівнянна з тією, яку отримують люди, які працюють з радіолокаційним обладнанням, радіо-або телевізійними передавачами, а також із авіаційним обладнанням.
Було б не зайве засвоїти деякі правила безпечного користування мобільним телефоном. Звичайно, припустити, що мобільні телефони заборонять, було б утопією. Адже вони роблять життя людини комфортним та інформативно насиченим. Батьки завжди можуть зв’язатися зі своїми дітьми, щоб проконтролювати їхнє місцеперебування, бізнесмени швидко розв’язують невідкладні справи, незважаючи на віддаленість відстані їх перебування тощо. Тому питання сьогодні полягає не в тому, щоб позбутися мобільників, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу. Ось що радять з цього приводу фізики та медики:
1. Якщо вам доводиться багато спілкуватися мобільним телефоном, не тримайте його постійно біля вуха. Купіть собі навушники. Це частково зменшить вплив надпотужного випромінювання.
2. Майте на увазі, що не всі апарати мобільних телефонів мають однакове за силою випромінювання: одні більше, другі — менше. Тому, купуючи телефон, обов’язково попросіть показати копію сертифіката на обрану вами модель, де буде зазначено, що вона відповідає вимогам стандарту FCC. А це означає, що не перевищує і так високі показники випромінювання.
3. Обираючи оператора зв’язку, віддайте перевагу тому, який має найрозгалуженішу мережу ретрансляторів. Бо чим більше телефон напружується в пошуках базової станції (щоб здійснити зв’язок), то більшою стає випромінювана ним доза електромагнітних хвиль.
4. Не обирайте маленькі моделі мобільних телефонів, вони мають потужніше випромінювання порівняно з більшими.
5. Багато хто любить розмовляти мобільним у маршрутних таксі та в машинах, щоб розважитися в дорозі. Не варто робити цього. Бо випромінювання мобільника, відбиваються від металевого корпусу машини, збільшуючи потужність у кілька разів. До речі, окуляри в металевій оправі з цих само міркувань також краще знімати під час розмови.
6. Набравши потрібний номер, не притискайте відразу телефон до вуха — саме під час з’єднання відбувається найпотужніше випромінювання. Тому стежте за процесом виклику, дивлячись на екран мобільника, і лише після того, як з’єднання відбулося, підносьте його до вуха.
7. Тримайте телефон не ближче 2 м від ліжка, щоб віддалити себе від випромінюваного ним поля.
8. Якщо на екрані вашого мобільника кількість «антенок» зменшилася, це означає що ви потрапили в зону слабкої дії сигналу. Таке трапляється в приміщеннях вокзалів, аеропортів, метро, в підвалах. Намагайтеся уникати користування мобільним телефоном у таких умовах, бо інтенсивність його електромагнітного випромінювання збільшується в кілька разів.
9. Намагайтеся не розмовляти довше трьох хвилин. Між розмовами робіть перерви не менш як на 15 хвилин. Стежте, щоб загальна кількість розмов за добу не перевищувала однієї години.
Як видно, проблема впливу мобільного зв’язку на здоров’я людини багатоаспектна і досить актуальна. Вирішення її потребуватиме значних фінансових, інтелектуальних та управлінських затрат. Не лишилося поза межами наукової дискусії і Міністерство охорони здоров’я України, яке прислухалося до численних запитів громадян та організацій і доручило фахівцям Центральної санепідстанції розробити інформаційний бюлетень «Мобільний зв’язок та здоров’я людини», в якому викладені фізичні, технічні та санітарно-гігієнічні аспекти організації стільникового зв’язку.
Заступник головного лікаря
обласної психоневрологічної лікарні
Лебедєв С.О.
|