Меню
 
Головна arrow Публікації
Профілактика раку шкіри.

В Україні, як і у світі зростає захворюваність на рак шкіри. У 2012 році в Чернігівській області на рак шкіри захворіло 436 чоловік, 70 – на меланому. В порівнянні з 2008 роком ріст по раку на 32,6%, по меланомі – на 37,2%.

Причини захворювання.

Найсильнішим із факторів, здатних спровокувати виникнення захворювання, є надмірне перебування на сонці. Ультрафіолетове опромінення у великих дозах викликає необоротні змінення в клітинах шкіри, багаторазово збільшуючи ризик її переродження. Найбільш підлеглі мутагенному впливу сонячних променів світлошкірі і світловолосі, рудоволосі люди з блакитними і сирими очима. До групи ризику належать також і ті, в кого багато веснянок, пігментних плям.

Найчастіше пухлини розташовуються на відкритих ділянках тіла – нижніх кінцівках, шкірі голови та шиї. Меланома з’являється зазвичай у віці 30-50 років, жінки хворіють частіше, ніж чоловіки.

Серед причин меланоми має значення контакт шкіри з хімічними канцерогенами, у тому числі з барвниками волосся, постійна травматизація шкіри, особливо на місці локалізації родимки, наприклад, постійна травматизація родимки одягом, взуттям, гребінцем або її порізи, удари.

Шкідливий вплив спричиняють: іонізуюча радіація, флуоресцентне освітлення, електромагнітне випромінювання, неправильне харчування (надлишок калорій, жирів, зловживання алкоголем), гормональні порушення, тривалий прийом жіночих статевих гормонів, перенесена інфекція краснухи.

Профілактика. Кращою первинною профілактикою злоякісних пухлин є попередження впливу сонячних променів на шкіру. Важливо попереджувати вплив на неї також професійних і побутових хімічних канцерогенів, попереджувати травми та опіки. Не можна забувати про такі прості заходи, як регулярний душ, миття рук та обличчя для змивання шкідливих речовин, які потрапляють на шкіру.

Сонце – друг чи ворог?

Ультрафіолет сонця має, безсумлінно позитивні властивості. Під його впливом у шкірі з холестерину синтезується вітамін Д, необхідний організму для утримання кальцію, укріплення кісток та зубів. Але для нормального відтворення вітаміну Д достатньо того щоб обличчя і руки засмагали три рази на тиждень по 15 хвилин. Але ні в якому разі не можна піддавати небезпеці свій організм, валяючись на пляжі годинами. Захисні ресурси шкіри виснажуються і ризик розвитку злоякісних пухлин шкіри різко зростає.

З точки зору онкологічної безпеки, загоряти взагалі не слід. Особливо важливе це попередження в нинішній час, коли озоновий шар під впливом екологічно шкідливої діяльності людини виснажується, з’являються озонові діри, що ще більше підвищує небезпеку захворіти на рак шкіри при перебуванні на сонці.

Сьогодні модно проводити літо на пляжах далеких океанів, однак слід знати, що при наближенні на кожні 10 градусів до екватора, захворюваність на рак шкіри збільшується вдвічі.

Про солярії. Раніше вважалось, що канцерогенна дія ультрафіолету пов’язана з дією короткохвильових променів типу В. А нові дослідження довели, що і довгохвильові промені типу А можуть чинити канцерогенну дію. До того ж ультрафіолет А глибше проникає у шкіру і швидше викликає її старіння. Як раз ультрафіолет А і використовується в соляріях. Учені дійшли однозначного висновку: ультрафіолет соляріїв небезпечніший за природний сонячний ультрафіолет. Британія перша офіційно заборонила підліткам до шістнадцяти років користуватися соляріями. Там меланома кожен рік уражає 6000 чоловік і забирає майже 1700 життів. У США виявляється 54000 випадків, з яких 7400 закінчуються летально.

Слід знати: при гіпертонії, цукровому діабеті, мастопатії, а також при порушеннях функції щитовидної залози, збоях, нехай навіть невеликих, у жіночій статевій сфері, загар в солярії суворо протипоказаний. Не рекомендується відвідувати солярій і при наявності пігментних плям та численних або крупних родимок.

Індивідуальні способи захисту.

Для зменшення шкідливого впливу ультрафіолетового випромінення спробуйте скористатися такими порадами:

- уникайте перебування на сонці з 1000 до 1400;

- якщо ви приймаєте ліки, з’ясуйте у свого лікаря, чи не підвищують препарати вашу чутливість до сонячного світла;

- використовуйте захисні фільтри від сонця хоча б з величиною захисного фактора (SPF)15;

- дослідження свідчать про те, що змазування шкіри олією з вітаміном Е (але не з ацетатом вітаміну Е) захищає її від шкідливої дії ультрафіолетових променів;

- будьте особливо обережні у відношенні сонячних променів під час перебування в південних районах;

- особливо чутливі до дії сонячних променів люди з тонкою світлою шкірою, яка легко обгоряє на сонці і не вкривається засмагою або загоряє менше, ніж у інших;

- не відвідуйте салони штучної засмаги. В них застосовуються кварцові лампи з ультрафіолетовим випромінюванням;

- носіть сонцезахисні окуляри зі спеціальними фільтрами для затримання ультрафіолетових променів.

Лікар терапевт променевий
Грибанова Валентина
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів