Меню
 
Головна arrow Публікації
Роль віруса папіломи людини в розвитку раку ротоглотки та гортаноглотки.

Віруси папіломи людини (ВПЛ) – це велике сімейство вірусів, які проникають лише в епітеліальні клітини шкіри і слизових оболонок, і тільки людини. Деякі віруси ВПЛ викликають захворювання шкіри, інші є причиною генітальних бородавок (гострокінцевих кондилом ) та інших захворювань статевих органів. Кожний вірус має свій порядковий номер і відрізняється від інших вірусів унікальним складом ДНК. В даний час доведена роль деяких видів вірусів папіломи людини у розвитку злоякісних пухлин різних органів: наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку глотки, різні типи вірусів папіломи людини діляться на групи, в залежності від їх здатності викликати рак. Таким чином, прийнято розрізняти віруси з високою, середньою і низькою онкогенністью (онкогенністью - здатність вірусу викликають рак). До вірусу з високою онкогенністью відноситься ВПЛ 16 і 18, тому що вони все частіше виявляються при раку шийки матки, глотки. Найбільш частим шляхом передачі віруса папіломи людини (ВПЛ) є статевий, тому ця інфекція належить до групи, що передаються статевим шляхом. Крім того, можливе зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ), при контакті травмованої шкірі або слизової оболонки з виділеннями хворої людини (наприклад, нижньої білизни, рушників тощо).Є можливість передачі віруса папіломи людини від матері до дитини під час пологів.

ВПЛ є досить поширеним вірусом, а ризик інфікування вище у наступних груп осіб:

Осіб, що рано розпочали статеве життя

Осіб, що мають декількох сексуальних партнерів

Осіб, що практикують анальний секс (через високий ризик травматизації шкіри і слизових оболонок)

Наявність супутніх захворювань, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, мікоплазмоз, трихомоніаз, гонорея та ін.)

Осіб з послабленим імунітетом (після важкої хвороби, ВІЛ, діабетиків, осіб, що приймають ліки, які пригнічують імунну систему, і т. д.)

Жінки, які робили аборти, і т. д.

Опубліковано результати дослідження міжнародної групи вчених, що вивчали рак глотки і ротової порожнини. Виявилося, що кожен третій випадок захворювання, викликаний присутністю в організмі хворого віруса папіломи людини. Дослідження проводились в 639 хворих на рак глотки і ротової порожнини. В 35% хворих в крові були присутні так звані антитіл до Е6- основного білку ВПЛ. Вже виявлено, що цей білок є ключем до запуску механізму канцерогенезу - процесу виникнення та розвитку злоякісної пухлини. ВПЛ найчастіше проявляється з раком ротоглотки, який має високий рівень поширення на мигдалику. Там ДНК ВПЛ знаходять в майже половині всіх зареєстрованих випадків (45 67%) в гортаноглотці 13-25%, в порожнині рота 12-18%, і найменше в гортані - 3-7%. Раніше вченими було доведено залежність рака легенів і рака шийки матки у жінок від ВПЛ. Небезпека цього вірусу полягає в тому ,що він приховано розвивається всередині людського тіла. За різними статистичними даними носіями тих чи інших типів ВПЛ є близько 80% всіх жителів планети. У більшості випадків хвороба проявляється у вигляді бородавок чи папілом на поверхні слизової і шкіри різних розмірів (від 2мм до 2см). Такі утворення є доброякісними. Самі по собі, бородавки не несуть в собі ризик і не потребують будь-якого лікування. Якщо пухлина викликає дискомфорт, її можна швидко і легко видалити. Потрібно пам’ятати, що ВПЛ є високо заразним захворюванням. Найбільш небезпечні його види передаються статевим шляхом, як правило, через незахищені вагінальні та оральні контакти. При незахищених вагінальних статевих актах з носієм ВПЛ у жінок може викликати рак шийки матки, оральний секс з людиною в організмі якого є вірус, може призвести до розвитку раку гортані та глотки, незалежно від статі партнера.

Запобігання інфекції вірусу папіломи людини Неспецифічна профілактика папіломовірусної інфекції орієнтована на статеве виховання підлітків, переривання шляхів передачі вірусу (наприклад, обмеження кількості сексуальних партнерів) і використання презервативів. Бар’єрна контрацепція (презерватив) залишається єдиним легкодоступним засобом захисту від папіломовіруса людини ,що значно знижує ризик передачі ВПЛ, але не дає 100% гарантії захисту. Специфічна профілактика полягає у вакцинуванні людини від найбільш небезпечних типів ВПЛ. Після вакцинації виникає стійкий імунітет, що є гарантією захисту від вірусу.

Юрій Анатолійович Козуб, хірург-онколог

відділення пухлин голови та шиї облонкодиспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів