Меню
 
Головна arrow Публікації
Вашетко Микола Памфілович
(06.02.1880-06.09.1960)

Вашетко Микола Памфілович (06.02.1880-06.09.1960)

135 років від дня народження засновника української національної школи патофізіологів.

 

     Микола Памфілович Вашетко народився 6(18 лютого) 1880 року в селі Миколаївці (тепер Борзнянського району Чернігівської області) в селянській сім’ї Памфіла Вашетка. У 1908 році закінчив медичний факультет Київського імператорського університету Святого Володимира. Працював лікарем клінічно-судового відділу Київського військового госпіталю, займався науково-дослідною роботою на кафедрі загальної патології під керівництвом професора В. К. Ліндемана. Підготував і у 1913 році захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня доктора медицини на тему: «К вопросу об обратном всасывании в почке».

      У 19141917 роках, під час Першої світової війни, працював військовим лікарем та брав участь в роботі Комісії з проведення наукових медичних курсів лікарів. З 1918 року – професор кафедри загальної патології на заснованому українському медичному факультеті, де вперше почав викладати патологію українською мовою. Після від'їзду до Варшави професора  В. К. Ліндемана у 1922 році та об'єднання кафедр української та російської лектури, у 19231931 роках був завідувачем кафедри загальної патології. Одночасно, у 19201924 роках, керував кафедрою фармакології. У 1931 році був заарештований у справі Спілки визволення України, звільнений, але працювати в Київському медичному інституті йому не було дозволено. Переїхав у Донецьк, де організував кафедру патологічної фізіології Донецького медичного інституту, якою керував до 1936 року. У 1936 році повернувся до Києва, де очолив кафедру патофізіології у Київському ветеринарному інституті.

     У роки Другої світової війни Микола Вашетко залишався у Києві. Коли восени 1941 року українським медикам вдалося добитися дозволу окупаційних властей на відновлення навчання у медичному інституті, професор Вашетко знову взявся керувати кафедрою патофізіології, але в 1942 році інститут був закритий. Після звільнення Києва від гітлерівців вченого-лікаря довго допитували щодо «співпраці з окупантами». Партійне керівництво викреслило вченого та його праці з історії медицини на довгих 15 років і тільки в період «хрущовської відлиги» з нагоди 80-річчя Миколи Панфіловича було присвоєно звання «Заслужений діяч України».

    Микола Вашетко славився як талановитий педагог і лектор, великий ерудит, вихователь молоді. Помер в Києві 6 вересня 1960 року. Похований на Байковому кладовищі.

       Наукова і громадська діяльність

    Автор понад 50 наукових праць, присвячених проблемам патофізіології нирок та сечовиділення, ролі нервової системи в регуляції обмінних процесів, впливу мікроелементів на організм тварини. Вивчав також питання приватної фармакології. Найбільш вагомим є праці в галузі токсикозів, патології нирок та сечоутворення, патології опорно-рухового апарату, а також про роль нервової системи в регуляції обмінних процесів.

    Підготував 15 докторів та понад 20 кандидатів наук. Його лабораторія була центром патологічної фізіології в Києві. Створив першу українську національну школу патофізіологів. У 19101914 роках був членом Медичної секції Українського наукового товариства, працював у Збірнику медичної секції ВУАН, де надрукував перші наукові праці українською мовою.

    Редактор журналу «Українські медичні вісті» (видання Київського медичного інституту), де у 1924 році була надрукована праця «Психотерапія та народна медицина», у 1927 році – «Деякі антропометричні дані виміру людності наддніпрянської Київщини та Чернігівщини, що відіграє значну роль для української антропології».

Ірина Воронцовська, головний бібліограф Чернігівської наукової медичної бібліотеки

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів