Меню
 
Головна arrow Публікації
«ПРОФІЛАКТИКА ІНСУЛЬТІВ»

РВсесвітня організація охорони здоров’я наголосила, що інсульт є епідемією, яка погрожує здоров’ю та життю населення планети та висунула лозунг - «Інсульт – хвороба, яку можна попередити, якщо об’єднати усі сили».

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу. Мозковий інсульт є однією з найактуальніших медико-соціальних проблем сучасності, оскільки посідає провідне місце у структурі захворюваності, інвалідизації та смертності населення більшості країн світу.

Щороку в світі мозковий інсульт переносять біля 15 млн. людей, з яких 5 млн. вмирають, а у 5 млн. пацієнтів залишаються стійкі неврологічні розлади (паралічі, парези, порушення мови, зниження пам’яті, психічні розлади). Сьогодні кожен 6-й житель України може стати жертвою інсульту. До речі, у Чернігівській області кількість інсультів у 2012 р становить 319,4 на 100 тис. населення, 2011 р – 332,2.

Такій ситуації сприяє як загальне старіння населення, так і такі багато чисельні фактори ризику, як артеріальна гіпертензія (стабільне підвищення артеріального тиску на 10 мм.рт.ст. підвищує ризик виникнення інсульту на 20-30 %), цукровий діабет, при якому ризик виникнення транзиторної ішемічної атаки і судинної деменції збільшений у 3 рази, інсульту – у 2-6 разів, тютюнопаління, зловживання алкоголем, нераціональне харчування, гіподинамія, ожиріння, хронічний стрес, депресія, чутливість до змін метеоумов, несприятлива екологічна ситуація, яка також сприяє негативному впливу на здоров’я населення. Попередження хвороби повинно діяти на фактори її виникнення. На жаль, не на всі фактори ми маємо змогу впливати. Ми не в змозі вплинути на вік (після 55 років ризик інсульту різко зростає кожні 10 років у 2 рази), стать (чоловіки мають більшу прихильність до інсульту), вроджену прихильність (генетичні фактори). На інші причин виникнення інсульту можна впливати, тому їх і методи боротьби з ними потрібно розглянути детально.

* Дієта. Цей спосіб профілактики повинен впливати в першу чергу на попередження розвитку атеросклерозу. Відповідна дієта має на увазі обмеження продуктів, що містять холестерин та тваринні жири. У раціоні повинна бути підвищена кількість білків, фруктів, овочів та злаків, рослинної олії. Корисною є морська риба, що пов’язано з наявністю у неї ненасичених жирних кислот, попереджуючих враження судин.

* Фізичні навантаження повинні увійти у звичку. Це дуже дієвий фактор профілактики ожиріння, цукрового діабету другого типу, артеріальної гіпертензії, які є важливими факторами ризику. При цьому покращуються властивості крові, знижується ризик тромбоутворення. Ризик передчасної смерті при умові виконання регулярних фізичних вправ знижується приблизно на 30 %. Пацієнтам, які мають хронічні захворювання, необхідно консультуватися з лікуючим лікарем з приводу характеру та інтенсивності навантажень.

* Паління збільшує ризик розвитку ішемічного інсульту декількома напрямками. Нікотин викликає звуження судин та стимулює прогресування атеросклерозу. Відмова від паління – одна з головних мір профілактики.

* Боротьба з цукровим діабетом. Цукровий діабет пов'язаний з підвищеним ризиком для ураження судин та інтенсивним розвитком атеросклерозу. У зв’язку з цим ретельний контроль цукру крові у хворих на цукровий діабет є життєвою необхідністю.

* Боротьба із стресом. Роль стресу у підвищені ризику інсульту добре вивчена та доведена. Вчиться уникати суперечок, позитивно дивитись на життя, що особливо актуально в наш кризовий час. При неможливості впоратися з проблемою самостійно, звертайтеся за допомогою до спеціалістів.

* Контроль артеріального тиску. Артеріальна гіпертонія та атеросклероз тісно пов’язані захворювання, тому їх лікування і профілактику необхідно проводити паралельно. Важливим моментом є регулярний контроль артеріального тиску та регулярний прийом гіпотензивних препаратів.

* Контроль ліпідемії – рівня жирів у крові. Порушення ліпідного складу крові веде до розвитку атеросклерозу, що підвищує ризик інсульту. При підвищенні рівня холестирну та інших факторів, які вказують на можливість ризику атеросклерозу, необхідно перейти на антиатеросклеротичну дієту та, при необхідності, почати прийом препаратів, які нормалізують ліпідний спектр крові.

* Захворювання серця. Ішемічний інсульт виникає при тромбозі або емболії судинного басейну мозку. Джерелом ембола може бути враження клапанів серця, провокуючим фактором – миготлива аритмія («недружне» скорочення м’язових волокон шлуночків серця). Інсульт може розвиватися при недостатньому поступленню крові до мозку в зв’язку із зниженням тиску та інших порушень кровообігу – занадто повільний ритм серця, ішемічні хвороби серця та інші.

При підвищеному ризику тромбоемболії ведучу роль у медикаментозній профілактиці серцево-судинних катастроф (інсульт, інфаркт) належить профілактичному прийому препаратів ацетілсаліцилової кислоти таких, як: аспекард, кардіомагніл, аспірин-кардіо та інших. В основі дії ацетілсаліцилової кислоти є подавлення ферментів тромбоцитів, які впливають на звуження судин та згортання крові. Такий вплив на тромбоцити знижує згортання крові і цим досягається профілактична дія. Достатньо лише одного прийому препарату на добу, а також прагнення до найменшої діючої дози препарату є необхідністю для виключення побічних дій. Для профілактики інсульту такою дозою згідно рекомендацій по лікуванню інсульту Європейської ініціативної групи по інсульту (EUSI) є 50 міліграмів.

Бережіть здоров’я!

лікар-невропатолог Преснякова О.В.
обласного госпіталю для інвалідів та ветеранів ВВв
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів