Меню
 
Головна arrow Публікації
ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Всі захворювання молочної залози діляться на доброякісні та злоякісні.

Доброякісні захворювання молочної залози

Число жінок, які страдають на патологічні захворювання молочної залози доброякісного характеру, що вимагають спостереження і лікування, в 25-30 раз перевищує кількість жінок, хворих на рак молочної залози і становить від 55 до 70% від загальної кількості жінок.

Кісти.

Діагноз легко ставиться при ультразвуковому дослідженні.

Більшість кіст не вимагають хірургічного втручання. З діагностичною метою проводиться пункція кісти, яка одночасно є і лікувальним засобом. Якщо після пункції кіста виникає знову, або в ній виявляються папіломи, тоді показане оперативне лікування.

Фіброаденома.

Пухлина молочної залози, яка зустрічається найчастіше. Зазвичай буває в молодому віці. Розцінюється скоріше як порушення розвитку молочної залози, ніж істинна пухлина.

Клінічно фіброаденома проявляється щільною, добре відмежованою, рухливою пухлиною, відрізняється повільним ростом. Як і всі доброякісні утворення, вона не порушує структуру тканини залози. З віком фіброаденома може обважнюватися, і тоді її чітко видно на мамограмах.

Лікування зазвичай хірургічне. При невеликих пухлинах можливе спостереження за хворими (після отримання морфологічного підтвердження) «Поспіху» в оперативному лікуванні нема - операцію можна провести під час канікул (для студенток), відпустки, і т.д.

Ліпома.

Одиничні або множинні, м'яко-еластичні пухлини, розташовані в тканині підшкірної клітковини молочної залози. Діагноз зазвичай не вимагає зусиль.

Лікування, як правило, проводиться при великих розмірах пухлини, які викликають косметичний дефект.

Жировий некроз.

Причина: травма, надмірні фізичні вправи, операції, ін'єкції. Клінічно-пухлина, яка палькується, може бути зв'язана з шкірою, втягувати сосок. Зміни забарвлення шкіри, напруженість частіше за все, відсутні. Зв'язок з травмою полегшує діагностику, але не виключає рак. Лікування, враховуючи труднощі в діагностиці - оперативне.

Вузлові форми фіброаденоматозу.

Через труднощі в діагностиці - найбільш часта причина оперативних втручань на молочній залозі. Причина розвитку - дисгормональні порушення. Мастопатія не є захворюванням молочної залози, це реакція тканини молочної залози на різні гормональні порушення в організмі. Причиною можуть бути захворювання щитовидної залози, яєчників, печінки, нервові стреси. Проявами можуть бути як нагрубання молочних залоз перед менструацією, так і щільна болюча пухлина. 80% мастопатій не характеризуються підвищеним ризиком раку молочної залози. Причиною цього патологічного стану є порушення гормонального балансу в організмі жінки. Лікування доброякісних гормональних захворювань повинно бути комплексним, починаючи від хірургічного, і закінчуючи консервативним, із застосуванням гормонотерапії.

Фактори ризику новоутворення молочної залози.

Всі фактори ризику раку молочної залози діляться на 3 головні групи:

1. Фактори, які характеризують репродуктивні систему жінки (менструальна, статева,

дітородна, лактаційна функції, супутні захворювання жіночої статевої сфери).

2. Генетичні фактори (наявність злоякісних пухлин молочної залози по лінії батька та матері).

3. Попередні та супутні захворювання (патологічні процеси пов'язані зі зміненням ендокринно-обмінного фону організму).

Порушення менструальної та статевої функції: початок місячних до 12 або після 15 років; клімакс до 45 або після 53 років; сексуальні фактори.

Порушення дітородної функції: безпліддя, не виношування вагітності, велика кількість абортів, перші пологи після ЗО років, народження першої дитини вагою більше 4 кг, особливості лактації (відсутність, короткий або довгий періоди грудного вигодовування).

Генетичний фактор: рак геніталій та молочної залози по материнській лінії.

Вік більше 40 років.

Ендокринні захворювання: гипотиреоз, гіпертиреоз, цукровий діабет, гіпоталамічний синдром.

Нервові захворювання: стреси, які приводять до неврозів, неврастеній.

Залишкова вага.

Супутня патологія: захворювання печінки, серцево-судинна патологія.

Травми молочних залоз.

Рак молочної залози.

Рак молочної залози частіше виникає в одній залозі, його ранній розвиток протікає безсимптомно. Як правило, пухлину виявляє сама жінка при пальпації під час приймання душу, зміні одягу.

Найчастіші симптоми запущеного раку: змінення конфігурації молочної залози (втяжіння, набряк, появлення «лимонної корки»); пухлина в молочній залозі, збільшення пахвинних лімфовузлів, втяжіння соска, виділення із соска, зміна кольору шкіри молочної залози.

Діагностика раку молочної залози.

Діагностика базується на комплексному підході і включає в себе клінічний, рентгенологічний та цитологічний методи обстеження.

Лікування раку молочної залози.

Всі лікувальні заходи, які використовуються при раці молочної залози, розділяють на:

• місцеві (операція, променева терапія) та

• системні (хіміотерапія, гормонотерапія, імунотерапія).

Вибір методу лікування вибирає лікар з індивідуальним підходом до кожного хворого.

Рекомендації для жінок.

Пам'ятайте, якщо рак молочної залози виявляється і лікується на ранніх стадіях хвороби, у жінок є великі шанси повного одужання. більше доступних варіантів лікування та реальна можливість збереження груді. Тому важливо виявити пухлину молочної залози якомога раніше.

Запам'ятайте, що пухлину молочної залози можна завжди нащупати до того, як вона проявиться у вигляді зовнішніх симптомів - втягування соска або ділянки шкіри.

При огляді необхідно звернути увагу на змінення форми груді, втягування соска або шкіри, почервоніння, виділення із соска, а також найдені при прощупуванні ущільнення: болючі або безболісні, щільні або еластичні, обмеженні або розлиті обов'язково повинні привернути увагу жінки. Якщо ви знайдете хоча б один із цих симптомів - негайно зверніться до лікаря! Лише лікар після ретельного медичного обстеження зможе правильно встановити діагноз.

Рекомендації до самообстеження молочних залоз.

Огляд молочних залоз краще проводить на 8-12 день менструального циклу один раз на місяць; в менопаузі - в перший день кожного місяця. Обов'язковими компонентами самообстеження являються огляд молочних залоз та пальпація (самопрощупування). Огляд проводиться стоячи перед великим дзеркалом, при гарному освітленні; а потім лежачи на спині провести пальпацію спочатку лівої молочної залози, а потім правої.

При підозрі на злоякісну пухлину ви повинні пройти обов'язкове обстеження та лікування у лікаря-онколога. Звернення за допомогою до «народних цілителів» та «знахарів», та лікування нетрадиційними методами приводять до прогресування захворювання і переходу процесу в запущені та невиліковні форми, що зменшує тривалість та якість життя, та приводить до передчасної смерті.

Завдяки багаточисленним публікаціям в газетах, журналах, обговорювання даної проблеми на телебаченні і радіо багато жінок знають про проблему раку молочної залози. Віримо, що це допоможе жінкам займатися профілактикою та зверненням до лікаря в ранніх стадіях захворювання.

Романенко Світлана Василівна – лікар терапевт променевий
відділення променевої терапії облонкодиспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів