Меню
 
Головна arrow Публікації
Чи допомагають онкомаркери виявити рак?
(Інформація для пацієнта)

Наявність онкологічного діагнозу завжди лякає людей, але ще більш страшить ймовірність виявити його занадто пізно. Тому, абсолютно природним є бажання виявити захворювання на ранніх стадіях розвитку та при цьому не зазнавати психічного та фізичного дискомфорту, що виникає при проведенні ендоскопії, біопсії, тощо.

На сьогоднішній день розроблені методики раннього виявлення різноманітних онкологічних захворювань, проте не всі вони є простими та безболісними. Одним із сучасних методів виявлення онкологічних захворювань є аналіз крові на онкомаркери. Онкомаркерами називають особливого виду білки, які можна виявити у крові людини, в якої є певні онкологічні захворювання. Важливо розуміти, що здорові клітини також продукують вищевказані білки, але тільки в меншій кількості.

Таким чином, визначення високого рівня онкомаркера в крові дозволяє запідозрити наявність онкологічного захворювання, а значить, дає шанс швидше провести певні діагностичні процедури та приступити до лікування. На теперішній час застосовується близько 200 видів різних онкомаркерів. Однак найбільш значущими серед них вважаються всього 20, які вказують на розвиток раку передміхурової залози,яєчка, підшлункової залози, товстої кишки, яєчників, шийки матки, молочної залози, меланоми і т.д. Крім того, за допомогою онкомаркерів можна оцінити і ефективність проведеної терапії. Також лікарі часто використовують ці дані для визначення рецидивів захворювання, поки не з'явилися їх клінічні ознаки. Проте необхідно пам'ятати, що підвищений рівень онкомаркера в крові не завжди вказує на наявність онкологічного процесу, тому відразу впадати в паніку не варто. Лікарі не покладаються виключно на ці показники і діагноз «рак» на підставі підвищеної концентрації білків не виставляють. До того ж, збільшення онкомаркерів може спостерігатися і на тлі розвитку доброякісних пухлин, запальних захворювань та певних фізіологічних станах. Іноді викид онкомаркерів буває при некрозі тканин. Природно, щоб підвищити шанси на достовірність результату, до дослідження варто ретельно підготуватися. Кров необхідно здавати на голодний шлунок, перед аналізом не варто захоплюватися фізичною активністю, вживати алкоголь і жирну їжу.

Необхідно звернути увагу на те, що виконання даного аналізу проводиться виключно після консультації лікаря та при наявності його рекомендацій. Визначення онкомаркерів в крові включені в стандарти обстеження населення. Так передбачається, що їх обов'язково перевіряють у чоловіків старше 40 років на предмет наявності раку передміхурової залози та у жінок - при підозрі на рак яєчників. При деяких онкологічних захворюваннях рекомендується визначати онкомаркери в процесі спостереження після лікування. При підвищенні рівня онкомаркерів контрольний візит до лікаря краще не відкладати. Після огляду та аналізу представленої інформації лікар визначить вид необхідного обстеження - мамографію, УЗД, гастроскопію, колоноскопію, кольпоскопію, біопсію та ін. За результатами остаточного дообстеження буде прийнято рішення про необхідність подальшого спостереження чи лікування.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів