Меню
 
Головна arrow Публікації
Маслєннікова Клавдія Федорівна
(07.01.1917–03.06.2000)

100 років від дня народження головного лікаря Чернігівської міської дитячої лікарні (1953–1972), заслуженого лікаря України.

Клавдія Маслєннікова народилася в с. Павлівка, Ново-Троїцького району Запорізької області. Дівчина з простої робітничої сім’ї, і уяви не мала про медицину. Але ще з юності любила маленьких дітей, їй подобалося з ними бавитися, бачити їх усміхненими й щасливими. В дусі 30-х років її, робітницю заводу, направляють вчитися на медичний робітфак м. Запоріжжя. А далі – Харківський медичний інститут. І тут вона по справжньому «захворіла» медициною, а точніше – педіатрією. Її вчителями Були академік Воробйов, професори Ловля (педіатрія), Мельников-Разведенков (хірургія). Інтернатура і самостійна практика припали на воєнне лихоліття. Всю війну – в госпіталях, але і там мріяла про педіатрію, про допомогу дітворі.

Після війни майже десять років у Чернігові пропрацювала дільничним терапевтом. З відкриттям бібліотеки стала її постійним відвідувачем. У 1953 році очолила міську дитячу лікарню, яка розмістилася у напівзруйнованому приміщені школи по вул. Горького. Довелося починати з ремонтних робіт і добирання колективу. У той час це була лікарня з обслуговуючим медичним персоналом до 400 осіб. Найголовнішим завданням цієї служби була: охорона здоров’я дитини від її народження. І треба віддати данину лікарям того часу.

Такі загрозливі дитячі хвороби, як скарлатина, кір, дифтерія та багато інших було подолано. Під керівництвом Клавдії Федорівни в лікарні застосовувалися нові методи лікування, а особлива увага приділялася профілактиці захворювань серед дітей, зразковому обслуговуванню ясел, садків, шкіл, організації харчування і транспорту, санітарній роботі серед населення. І напружена робота давала свої результати: дитяча смертність була низькою. Імена однодумців, фундаторів дитячих служб: Сизого, Брея, Шиша, Пасічника, Рудого – були популярними й користувалися заслуженим авторитетом серед мешканців міста. У 1960 році Клавдії Федоровні Маслєнніковій присвоїли почесне звання «Заслужений лікар України».

Старе відремонтоване приміщення дитячої лікарні стало дуже замалим. Міська влада надала під дитячу лікарню старе приміщення пошти по вул. Кирпоноса (нині дитяча стоматологічна поліклініка), пізніше віддадуть і приміщення міськкому партії (вул. Куйбишева). Але й це не зможе задовольнити потреби в медичній допомозі дітям області. Будучи депутатом міської ради, постійним учасником курсів при Московському центральному інституті удосконалення лікарів, Клавдія Федорівна після чергової поїздки в Москву виступає на сесії міської ради з пропозицією побудови нової дитячої лікарні за вимогами тодішніх часів, з басейном і спортивною залою. Не всі депутати підтримали тоді Маслєннікову. Але початок побудови нової обласної дитячої лікарні було покладено саме по вул. Пирогова.

Попрацювати в новозбудованій вже обласній дитячій лікарні Клавдії Федорівні не довелося. Давалися взнаки і воєнні рани (інвалід І гр. ВВВ), і серце, що приймало і пропускало через себе всі дитячі болі.

Десятки, сотні учнів Маслєннікової працюють на Чернігівщині. І назавжди вона залишається в пам’яті колег дитячим лікарем від Бога – надзвичайно чуйним і добрим. А сучасна обласна дитяча лікарня стала закладом, якому довіряють люди. Саме тут залишила значний слід на землі Клавдія Маслєннікова та добру пам’ять про себе.

Надія Яременко,

директор Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів