Меню
 
Головна arrow Новини
Фактори ризику розвитку раку молочної залози.

Рак молочної залози – найчастіше онкологічне захворювання серед жіночого населення більшості розвинених країн світу, в тому числі і України. Захворюваність і смертність мають тенденцію до збільшення. Кожна десята-одинадцята жінка має ризик захворіти на рак молочної залози. Виявлений на ранній стадії рак молочної залози виліковується в 95% випадків.

Чи можна попередити рак молочної залози? Стовідсоткових попереджувальних заходів не існує. Профілактика раку молочної залози спрямована на так звані скринінгові обстеження (тобто виявлення захворювання на ранній, до клінічній стадії ) та виявлення і по можливості усунення так званих факторів ризику.

Що таке фактори ризику? Це фактори при наявності яких частіше виникає захворювання. Потрібно знати про ці фактори, виключити їх із свого способу життя, а при неможливості їх усунення – більш часто та ретельно обстежувати молочні залози.

Розглянемо рекомендації по усуненню найбільш частих факторів ризику раку молочної залози:

- Підтримуйте здорову вагу тіла, особливо після менопаузи. Вченими доведено, що жінки, які мають надлишкову вагу, особливо в менопаузі, особливо хворі на метаболічний синдром – більш часто хворіють на рак молочної залози ( на 40% ). Вважають, що при цьому міняється гормональний фон жінки, що провокує розвиток захворювання. Індекс маси тіла не повинен перевищувати 25.

- Скоротіть вживання алкоголю. Надлишкове вживання алкоголю змінює обмін статевих гормонів, що призводить до більш частого виникнення онкологічного захворювання молочної залози. Об’єм уживаного абсолютного алкоголю не повинен перевищувати 15-20мл на добу.

- Регулярні фізичні навантаження знижують ризик захворіти на рак грудей. Вони допомагають підтримувати нормальну вагу тіла, зміцнюють імунну систему та знижують рівень естрогенів в крові. Рекомендують займатися спортом протягом 20-30 хвилин на добу 5 разів на тиждень.

- Генетична схильність. Жінки, у яких близькі родичі хворіли на рак молочної залози, мають більші шанси захворіти на цей недуг, особливо якщо таких випадків було декілька. Вченими виявлено мутації в генах, які можуть передаватись спадково та викликати рак молочних залоз у носіїв даних мутацій. Туму сім’ям, в яких спостерігалось декілька випадків захворювання, рекомендують проводити тестування на наявність мутацій. Також таким пацієнтам рекомендують біль часте та більш детальне обстеження.

- Годування грудьми зменшує ризик захворіти на рак молочної залози. Чим більше жінка народжує дітей і триваліше годує грудьми (рекомендується до року) – тим більший захисний ефект.

- Вік жінки. Дві третини раку молочної залози у жінок виникають після 50 років. Тому скринінг захворювання в розвинених країнах охоплює якраз цей контингент. Жінкам вікової категорії 50-70 років рекомендують раз на рік проходити мамографію.

- Доброякісні зміни в молочних залозах. Необхідно зазначити, що доброякісних захворювань молочних залоз існує велика кількість і не всі вони призводять до розвитку раку. Наявність захворювання і його потенційну небезпеку визначає спеціаліст.

- Особливості менструального циклу. У жінок, в яких менструації почалися у віці 12 років та менше, а також ті в яких менопауза наступила після 55 років мають більший ризик. Вони повинні більш уважно ставитись до обстеження грудей.

- Опромінення молочних залоз, особливо в молодому віці, збільшує ризик. Це може бути опроміненням при лімфопроліферативних захворюваннях або зовнішнє техногенне опромінення.

- Відсутність дітей або пологи в пізньому віці. У жінок, які не мають дітей або народжують в віці після 30 років збільшується ризик виникнення раку молочних залоз.

- Замісна гормонотерапія в менопаузі. Чим триваліше проводиться гормонотерапія, і чим більше пройшло часу з моменту настання клімаксу, тим більший ризик розвитку раку. Більш небезпечна комбінована замісна гормонотерапія ніж монотерапія естрогенами.

Надійного способу попередити рак молочної залози не існує але можна зменшити ризик його виникнення шляхом корекції факторів ризику, які залежать від конкретної жінки.

Лікар хірург-онколог мамологічного
відділення обласного онкологічного
диспансеру

Василь Костюк
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів