Меню
 
Головна arrow Публікації
«Солодке» життя і його наслідки

Зараз важко нам уявити своє життя без цукру. Цьому білому кристалічному продукту відведене найпочесніше місце в меню майже кожної родини.

Але так було не завжди. Як свідчить Біблія, перші люди жили по 800-900 років і були набагато здоровіші і більші на зріст, ніж наші сучасники. Вони не споживали цукру в чистому вигляді. Навіть назви такої в Святому письмі не зустрічається. Замість цукру споживали мед, фініки, інжир, виноград і взагалі харчувалися їжою рослинного походження. Цікаво, що як тільки люди стали споживати м’ясо, продовжуваність їх життя скоротилося майже в 10 разів.

Звідки ж прийшов до нас цукор? Першими європейцями, які спробували тростиниковий цукор, були воїни Олександра Македонського. Перші письмові згадки відносяться до І століття, тоді і з’являєтьс знайоме нам слово «цукор», яке бере походження від санскрітського sarkara, звідти воно перекочувало в арабську мову як succar, в середньовікову латинь як succarum і далі в усі мови світу, пристосовуючись залежно від місцевого вимовлення. Його називали ще білим медом і білою смолою.

Тростиниковий цукор був дорогим, ласувалися ним переважно за царським столом та в боярських сім’х. Його навіть продавали в аптеках.

Перший цукровий завод був побудований по указу царя Петра І в Росії у 1719 році, який працював на колоніальній сировині. Заводи по переробці цукру із цукрового буряку з’явилися у 1802 році в Тульській і Київській губерніях. І цукор став звичайним повсякденним продуктом. З кожним роком людство споживає цукру і виробів із нього все більше і більше. В наш час деякі господині закуповують його не грамами і навіть не кілограмами, а цілими мішками, консервуючи «батареї» банок варення, джемів та компотів. Крім того, цукерки, печиво, солодкі напої також часті гості нашого столу. Дослідники говорять, що за останні 200 років споживання цукру виросло в 25 разів!

А чи стала здоровішою людина внаслідок такого надзвичайно «солодкого життя»? Виявляється, що - навпаки. Медики б’ють тривогу, що неправильне харчування призвело до багатьох захворювань. Надмірне споживання цукру, тваринних жирів, рафінованої їжі призводять до так званих хвороб віку: раку, діабету, атеросклерозу, ожиріння, серцево-судинних хвороб тощо. Безумовно, цукор потрібен для правильного функціонування нашого організму. Глюкоза активізує кровообмін в головному та спинному мозку та суттєво зменшує небезпечність ураження бляшками кровеносних судин. Питання в тому, скільки його потрібно? Фізіологічна норма споживання чистого цукру – біля 50-100 г. на добу. Але її треба диференціювати в залежності від віку та способу життя. І це не означає, що треба кожного дня зїсти 100 грамів чистого цукру. Сюди входить і цукерки, і печиво, тістечка, торти, солодкі напої, мед , фрукти з овочами. Останні, до речі, найкорисніші, тому що містять складні вуглеводи, які засвоюються організмом повільно і не визивають миттєвого підвищення рівня глюкози в крові. Відомо, що чистий рафінований цукор не містить ні вітамінів, ні мінералів, він майже на 100 відсотків складається з вуглеводів, які в нашому організмі перетворюются в глюкозу.

Споживання цукру сучасною людиною часто перевищує норму в два і навіть в три рази. Нашому організму не потрібно стільки глюкози і надлишки він відправляє в жирове депо. Таким чином кількість повних людей росте в геометричній прогресії. 2 млрд людей на земній кулі має надмірну вагу! Це майже чверть населення нашої планети. Мало того, зараз діагностується епідемія ожиріння дітей, особливо в такій країні як США. Діти замінили вживання чистої простої, даною Богом води солодкими напоями. Американські дослідники вважають , що одна-єдина баночки коли в день може прибавити на рік 7 кг. До речі, це стосується і підсолоджених фруктових соків. Містячи багато калорій і мало клітковини, вони швидко засвоюються, не залишаючи почуття ситності. Медики накопичили багато «компромату» і проти газованих солодких напоїв. Вчені Каролінського інституту опубліковали дані, які свідчать про безпосередній зв’язок між вживанням таких напоїв і виникненням раку підшлунової залози. Набагато краще споживати свіжі фрукти і овочі. Так що, рятувати наших дітей потрібно не тільки від сигарет, алкоголю, наркотиків, але й від надмірного споживання солодощів, до яких вони звикають ще з немовлячого віку. Сьогодні лікарі константують - сьогоднішнім учням не під силу ті норми навантаження на уроках фізкультури, з якими легко справлялися їх ровесники років десять тому. І все частіше звучить застереження, що скоро нікого буде брати в армію…

Треба чітко зрозуміти, що ожиріння – не тільки проблема естетики, а самостійне і дуже серйозне захворювання.

І ще одне. Цукор «краде» з нашого організму кальцій та інші мінерали, що приводить до карієсу, остеопорозу, склерозу, артриту.

На жаль, серед населення існує думка, що наш організм сам знає, що і скільки чого йому потрібно.Та нічого він не знає наш організм! Його можна привчити і до солоного, і до солодкого, і до гіркого, і до алкоголю, і до наркотиків. Не даром Творець наділив людину розумом, що вона керувалася не бажанням нашого організму, а розумним підходом до вибору не тільки продуктів і напоїв, але й до всього способу життя.

Значну лепту в оздоровлення нації змогли б внести і керівники нашої харчової промисловості, зменшивши норми вмісту цукру в хлібо-булочні вироби, напої, соки, дитяче харчування хоча би на 25 відсотків.

Ірина Воронцовська, головний бібліограф Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів