Меню
 
Головна arrow Публікації
Актуальність питання психічного здоров’я в сучасному суспільстві.

Традиційно 10 жовтня відзначають Всесвітній день психічного здоров’я .

За визначенням ВООЗ, здоров'я – це стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб та фізичних вад. Психічне здоров’я – це стан душевного благополуччя, яке дає кожній людині можливість здійснювати власний потенціал, долати звичайні життєві стреси, плідно працювати. Порушення душевного благополуччя, душевної рівноваги може спричинити розлади психіки та поведінки. Підраховано, що приблизно 450 мільйонів людей в світі мають проблеми із психічним здоров’ям.

В Україні поширеність психічних розладів в 10 разів менша ніж в країнах Західної Європи (24% населення страждає на психічні розлади). Це не означає, що наші громадяни менше хворіють на розлади психіки. Проблема в тому, що населення з острахом іде на прийом до психіатра. Фахівці передбачають, що до 2020 року психічні розлади увійдуть до світової п’ятірки хвороб-лідерів і їх доля серед усіх захворювань може досягти 50%. Вже котрий рік поспіль Україна за підрахунками фахівців займає перше місце за кількістю психічних розладів у Європі – майже 2 мільйони українців потребують допомоги психіатра. Найважливіше, що втрачає людина через психічні розлади – це працездатність. Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед всіх захворювань.

Як залишитися здоровим психічно, не знає, практично, ніхто. Природа виникнення шизофренії, епілепсії і депресивного психозу ще є неповністю дослідженою , але абсолютно точно відомі чинники, які підвищують ризик їх розвитку: це постійно зростаюча кількість стресових ситуацій, неправильне харчування, а також нескінченний потік негативної інформації.

Розвиток психічних захворювань обумовлюється генетичними, соціальними факторами, соматичними захворюваннями. З погляду вітчизняних вчених, 70% хронічних захворювань мають психосоматичну основу.

Кожен третій українець протягом свого життя потребує допомоги лікаря-психіатра. На сьогодні понад 1 мільйон українців перебуває під наглядом психіатра. Серед цих людей менше третини проходить лікування у закладах, а решта перебуває у суспільстві й лікується амбулаторно.

Стреси також сприяють виникненню проблем із психічним здоров’ям. Стреси здебільшого призводять до невротичних розладів. А від невротичних порушень один крок до непоправних психічних розладів. До речі, спеціалісти давно вже встановили перелік людей, найбільш схильних до стресів. Це шахтарі, пожежники і самі ж лікарі. На першому місці в цьому списку вчителі, психологи та журналісти, менеджери та юристи. Здоров’я населення залежить від рівня благополуччя всього суспільства і від його уваги до цих проблем.

Бути психічно здоровим не лише означає не мати психічних захворювань. Якщо ти психічно здоровий, тоді ти реалізуєш весь свій потенціал, життєві труднощі переносиш легко та з успіхом справляєшся з ними, маєш повноцінне сімейне життя, береш участь в суспільному житті, успішний на роботі та підтримуєш відносини з іншими людьми. Часто в суспільстві називають психічне здоров’я «емоційним здоров’ям» або «благополуччям» і розуміють, що психічне здоров’я настільки ж важливе як і фізичне.

Психічне здоров’я справа кожного. Кожен час від часу почувається пригніченим, знервованим, тривожним. Ці емоції проходять, а часом розвиваються в більш серйозну проблему, яка може виникнути в кожного із нас. Психічний стан не завжди однаковий, а залежить від життєвих обставин та етапів нашого життя.

Тривожні факти про стан психічного здоров’я.

Приблизно чверть популяції переживає різні емоційні розлади протягом року, найчастіше тривогу та депресію . Жінки частіше звертаються по допомогу та лікуються, ніж чоловіки. Депресія зустрічається в 1 із 5 людей зрілого віку, частіше в жінок. Також жінки більш схильні до тривожних переживань. Чоловіки частіше страждають від проблем пов’язаних із вживанням алкоголю та наркотиків. Шизофренія є п’ятою серед захворювань , що призводить до втрати працездатності. Близько 20% людей віком старше 80 років та 5% віком понад 65 років хворіють на деменцію в світі. Суїцид залишається однією з найбільш поширених причин смерті чоловіків віком до 35 років.

Деякі міфи про психічне здоров’я:

1.Діти не можуть мати проблем із психічним здоров’ям.

Навіть в ранньому віці можуть з’являтись ознаки поведінкових порушень, а перші ознаки захворювання виявляються до 14 років, три чверті всіх психічних порушень проявляються до 24 років.

2.Люди з психічними захворюваннями жорстокі та непередбачувані.

Фактично, люди із серйозними психічними розладами в 10 раз частіше стають жертвами нападників, ніж в цілому в популяції, лише 3-5% психічно хворих здатні до агресивних дій.

3.Психічно хворі не можуть продуктивно працювати і справлятись з поставленими завданнями.

Люди, які пройшли лікування і одужали можуть повернутись до буденної праці, вони також здатні відновити продуктивність праці на рівні з іншими.

4.Превентивного лікування не існує, не можливо попередити виникнення психічного захворювання.

Знаючи про наявність факторів ризику виникнення психічних порушень, можна попередити більшість із них.

5.Психічні захворювання невиліковні.

Більшість із них добре піддається лікуванню, і більшість хворих може повернутись до повноцінного життя.

Лікування психічних розладів.

Одним з головних завдань сучасної психіатрії вважається постановка точного діагнозу, а також ефективне лікування розладів психіки. На сьогоднішній день багато людей звертаються до профільних клініки, так як їм потрібна допомога психіатра. Слід зазначити, що це не тільки пацієнти з шизофренією або тяжким психозом, а й ті, хто має межові стани, такі як невроз, депресія, та інші. У сучасних клініках лікування захворювань психіки проводять фахівці, що мають вищу кваліфікацію і вагомий досвід, які чудово розбираються не тільки в психічних проблемах, а й в інших хворобах.

У більшості випадків при лікуванні психічних розладів терапія заснована на ретельному вивченні основних психосоматичних ознак, у зв’язку з тим, що нерідко психічні захворювання є патологічним доповненням до порушень роботи систем та органів пацієнта. Часто у людини є хвороби, про які він навіть не здогадується, і саме вони стають причиною психічних хвороб, що є ще більш серйозними. Наприклад, фобію або депресію можуть спровокувати хвороби травної системи, серцево-судинні захворювання.

Психічні захворювання діагностуються і лікуються із застосуванням діагностичного обладнання нового покоління, те ж саме стосується і лікарських препаратів, різних професійних методик. В даний час дуже велика ймовірність, що лікування психічного захворювання буде успішним, і це дає підстави не сумніватися в можливостях медицини, і сподіватися, що близька людина, що страждає захворюванням психіки, повернеться до нормального життя.

Кожен може зробити маленькі зміни у власному житті, які посприяють покращенню психічного стану та благополуччя в цілому. Наведемо декілька практичних способів, які покращать ваше життя.

Дуже важливо говорити про власні почуття та емоції з близькими людьми , добре харчуватись,підтримувати теплі дружні та родинні відносини, робити перерву в роботі, приймати себе та інших такими як вони є, з усіма недоліками, розуміти значення індивідуальності,тримати себе в хорошій фізичній формі,не зловживати алкогольними напоями, просити про допомогу, якщо відчуваєте наявність проблеми, працювати в тій сфері , яка приносить моральне задоволення та дбати про інших, так як це важлива частина підтримання взаємовідносин в суспільстві.

Якщо ви чи ваші рідні та знайомі потребують кваліфікованої допомоги лікарів-психіатрів,наркологів, психологів, звертайтесь в диспансерне відділення Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні , що знаходиться за адресою м. Чернігів , вул. Щорса,3. Cайт закладу: www.opnl.ch.ua, також працює телефон довіри 970-981, подзвонивши за яким ви отримаєте екстрену консультацію психолога.

Головний позаштатний психіатр
Управління охорони здоров’я
облдержадміністрації
Валентин Скрипник
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів