Меню
 
Головна arrow Публікації
Методи ранньої діагностики раку молочної залози.

Навряд чи знайдеться людина, в сім’ї якої, або серед знайомих якої, не зустрічалось онкологічне захворювання. Серед жіночого населення найбільш часто зустрічається рак молочної залози. Кожна восьма – дев’ята жінка протягом життя може захворіти на рак грудей. Але це захворювання потенційно виліковне при умові вчасного виявлення та лікування в спеціалізованому закладі. Чим на більш ранній стадії виявлено захворювання – тим більше шансів вилікуватись, і тим менші витрати будуть необхідні для цього. Ризик захворіти мають жінки любого віку, але він суттєво збільшується після 45 років.

Розглянемо рекомендації медиків про методи діагностики, які застосовуються в залежності від віку жінки:

- жінкам всіх вікових категорій рекомендується один раз на місяць проводити самообстеження молочних залоз (СМЗ);

- якщо Вам немає 20 років, кожного місяця проводьте СМЗ, при виявленні змін у молочних залозах звертайтеся до лікаря;

- якщо Вам від 20 до 39 років, кожного місяця проводьте СМЗ, при відсутності скарг зі сторони молочних залоз мамолога можна відвідувати 1 раз на рік;

- якщо Вам більше 40 років, кожного місяця проводьте СМЗ, 1 раз у 2 роки проходьте мамографію та УЗД молочних залоз та 1 раз на рік відвідуйте мамолога.

Самообстеження молочних залоз – проста та не займаюча багато часу процедура, за допомогою якої кожна жінка має можливість продовжити своє життя. Ця процедура не вимагає спеціальних навиків і може бути включена у ранковий та вечірній туалет. СМЗ допомагає жінці відчути та впізнати свої груди, рано помічати найменші відхиленні в їх структурі та функції. Головне правило СМЗ - регулярність. СМЗ потрібно проводити 1 раз на місяць через 7-10 днів після початку менструації. Якщо менструації вже закінчилися, СМЗ проводиться також 1 раз у місяць (краще вибрати якийсь один день, наприклад 1 число кожного місяця).

Техніка проведення самостійного обстеження молочних залоз.

СМЗ включає в себе два основних компоненти: огляд та пальпацію (прощупування). При цьому бажано зрівнювати результати минулих обстежень. Крім молочних залоз обов'язково пальпуються підм'язові та підключичні ділянки, де можна знайти ущільнені лімфатичні вузли.

Огляд молочних залоз проводиться в добре обладнаному приміщенні, перед дзеркалом. Молочні залози уважно оглядаються з усіх сторін у трьох позиціях: руки опущені впродовж тулуба, руки за головою та руки на поясі. При виконанні останніх двох позицій треба напружити грудні м'язи.

Огляд починають з оцінки розмірів, форми і симетричності молочних залоз. Крім того, слід звернути увагу на підшкірні судини, особливо вени. Їх надлишкова налитість і звивистість можуть бути симптомами захворювань. Любі зміни порівняно з попереднім оглядом повинні підлягати більш детальному дослідженню.

Наступним етапом оцінюється стан шкіри. До небезпечних шкіряних симптомів відносяться:

- зміна кольору (пігментація, почервоніння);

- зміна поверхні шкіри (ділянки западання або випинання, шкіра у вигляді лимонної шкірки);

- інші відхилення від нормального виду.

Окремо оцінюється стан сосків та ореол. Насторогу мають визивати такі відхилення:

- зміна кольору (пігментація, почервоніння);

- зміна поверхні шкіри соска та ореолу (присутність виразок та тріщин);

- зміна форми та розположення соска (втягування або надмірне випинання соска, відхилення соска в сторону від звичайної осі);

- наявність виділення із соска;

- інші відхилення від нормального виду.

Пальпація молочних залоз проходить у двох положеннях - стоячи та лежачи. У положенні стоячи треба підняти одну руку догори, пальці іншої руки з'єднати разом та розпрямити і подушечками пальців дослідити тканину молочної залози, яка знаходиться навпроти. При цьому молочну залозу треба трохи притискати до грудної стінки. Пальпація проводиться у положенні лежачи: треба лягти на рівну поверхню, під плечі покласти невисоку подушку. Одну руку покласти за голову, а подушечками пальців іншої проводити дослідження молочної залози, яка знаходиться навпроти. Після цього змініть положення рук та дослідіть іншу молочну залозу.

Визначення будь-яких відхилень у структурі молочних залоз, особливо наявність пухлин, являється приводом для негайного звернення до спеціаліста-онколога або мамолога.

Клінічне обстеження повинен проводити любий лікар, до якого звернулась жінка, якщо минув рік або більше після останнього обстеження. Більш кваліфіковано це може зробити гінеколог, ну і звичайно мамолог.

Золотим стандартом обстеження молочних залоз жінок старших вікових категорій являється мамографія. Цей метод дозволяє виявити пухлини розміром 0,3см і менше. Тому в розвинених країнах його застосовують як скринінговий метод. Але необхідно зауважити, що значно знижує інформативність мамографії щільна структура молочних залоз, яка спостерігається у жінок більш молодого віку. У цієї категорії пацієнток більш інформативним методом буде ультразвукове дослідження.

Спільними зусиллями жінок та медиків можливе виявлення початкових (доклінічних ) форм захворювання, яке дозволить успішно його подолати.

Лікар хірург-онколог мамологічного
відділення обласного онкологічного
диспансеру
Василь Костюк
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів