Меню
 
Головна arrow Новини
Обережно гриби!

Навесні, дощового літа та восени ми ідемо до лісу, або ж в поле збирати гриби. Хтось полюбляє їх купувати у грибників на базарах. Методи, завдяки яким на наш стіл потрапляють гриби різні. Однак дуже важливо, щоб не виникало жодних сумнівів щодо їх якості, мати впевненість, що гриб не отруйний.

Прикро, що через невміння відрізнити отруйні гриби від їстівних, неуважність під час збирання, неправильне приготування, можна наразитися на отруєння, нерідко з тяжкими наслідками. Тому варто пригадати про деякі застереження, щоб у кошику замість смачних та корисних «дарів лісу» не опинилися гриби отруйні:

- купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте купівлі грибів на стихійних ринках;

- збирайте і купуйте тільки такі гриби, про які вам добре відомо, що вони їстівні;

- не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх;

- не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, у хімічно та радіаційно-небезпечних зонах;

- не збирайте грибів, яких не знаєте;

- не збирайте грибів з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих;

- ніколи не збирайте незнайомі пластинчаті гриби;

- не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності;

- не куштуйте сирі гриби на смак;

- перевірте вдома принесені гриби,особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні – сміливо викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом, викидайте. Гриби ретельно промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

Іноді навіть їстівні гриби можуть стати причиною отруєння. Це буває у тих випадках, коли вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання. Гриби належать до продуктів, що швидко псуються, тому переробляти їх треба, як правило, в день збирання. Це пов’язане з тим, що після дозрівання гриби стають добрим поживним середовищем для розвитку мікроорганізмів, в тому числі хвороботворних.

Виявлено також, що в деяких видах їстівних грибів, які належать до найбільш цінних (білому, лисичках, опеньках тощо) містяться отруйні нетермостійкі речовини, які при варінні грибів руйнуються.

Нерідко їстивні гриби мають отруйних «двійників». Наприклад, у білого гриба є два отруйних супутники – жовчний і сатанинський гриби. Зовні вони дуже подібні до білого гриба, але м’якоть жовчного гриба на зломі швидко рожевіє, а сатанинського – спочатку рожевіє, а потім синіє. Отруйним двійником лисички є лисичка несправжня. Знизу шапка у несправжньої лисички має більш яскраве забарвлення, ніж зверху. Справжня їстівна лисичка вся забарвлена в однорідний яєчно-жовтий колір.

Рідко, звичайно через неуважність, замість справжніх осінніх опеньок збирають несправжні. Справжній опеньок сірого або коричнюватого кольору, несправжній, отруйний — цеглясто-червоного, без «вінчика» на кінці.

Найбільш важким вважається отруєння блідою поганкою. Досить з’їсти менше половини її капелюшка, щоб смертельно отруїтися. Мухомор також може викликати сильне отруєння. Ці гриби зберігають свої отруйні властивості навіть після вимочування, сушіння і варіння. Дія отрути грибів позначається не відразу, а лише через 1-2 години після їх вживання в їжу.

Отож, при перших ознаках нудоти, блюванні чи запамороченні в голові слід негайно викликати швидку медичну допомогу.

До її прибуття необхідно негайно промити шлунок: випити 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натиснути пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийняти активоване вугілля (4-5 таблеток), коли промивні води стануть чистими.

Після цих заходів дати постраждалому випити міцний чай, каву або злегка підсолену воду для відновлення водно-сольового балансу. Покласти на живіт і до ніг хворого грілки для полегшення його стану.

Потрібно пам’ятати, що успішне лікування залежить від того, чи терміново буде надана медична допомога. Для визначення причин отруєння слід залишити до прибуття лікаря рештки грибів і їхнє лушпиння. Це допоможе швидше з’ясувати, які токсини викликали отруєння, а значить врятувати людину.

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів