Меню
 
Головна arrow Новини
Рак шкіри та його профілактика

Рак шкіри – одна з частих форм злоякісних пухлин, що супроводжується швидким утворенням аномальних клітин з розповсюдженням в інші тканини та органи, так званим метастазуванням. Переважно хворіють раком шкіри люди віком за 50 років. Біля 5% всіх ракових захворювань складають раки з ураженням шкіри.

Розвиток раку починається з однієї клітини. Процес трансформації нормальних клітин у ракові тривалий, багатоступеневий, цьому сприяють різні причини – надмірні сонячні інсоляції (в т.ч. відвідування соляріїв), вплив зовнішніх канцерогенних факторів (хімічні речовини, рентгенівське опромінення і т.п.), паління, прийняття імуносупресорів (препаратів, які пригнічують імунітет), генетичні особливості організму (спадковість), наявність передракових захворювань – альбінізм, пігментна ксеродерма, дискератози, червоний вовчок та інші. Розвиток раку може починатись на любому місці, частіше це трапляється на обличчі (крила та спинка носа, чоло, куточки очей), можлива поява у пахових ділянках, ступнях, кистях, гомілках.

До раків шкіри відносяться наступні види злоякісних пухлин шкіри:

- базилома або базально-клітинна карцинома;

- плоскоклітинний рак або сквамозно-клітинна карцинома;

- меланома.

Серед перерахованих захворювань одним з таких, що часто зустрічається та характеризується швидкоплинним перебігом, є меланома.

За даними ВОЗ щорічно у світі реєструється біля 48000 смертей, пов’язаних з меланомою, в Україні у 2010 році було зареєстровано біля 3 тисяч нових випадків меланоми. Спостерігається високий рівень смертності від меланоми. Захворюваність на меланому складає 6,18 випадків на 100 тис. населення, кількість зареєстрованих випадків щорічно збільшується, особливо серед світлошкірих расових груп, на 3-7% на рік. Тому з ініціативи дерматовенерологічної служби спільно з онкологічною службою навесні, перед початком пляжного сезону, проводяться масові огляди населення на предмет виявлення новоутворень шкіри. У днях діагностики раку шкіри приймають участь дерматовенерологи, які працюють в установах державної та приватної форми власності, лікарі-онкологи, терапевти та інші фахівці. Акція з діагностики раку шкіри розпочалась і в Чернігівській області.

Перебіг захворювання у зв’язку з зростанням кількості сонячних днів та інтенсивності сонячного випромінювання у останні роки характеризується швидкоплинністю та зростанням кількості захворілих.

Захворювання може починатись з родимок, так званих меланоцитарних невусів, доброякісних новоутворень з меланоцитів. Появляються вони з плином часу, піком активності є дитячий та юнацький вік. На перших порах родимки являють собою пігментовані плями, які поступово збільшуються у розмірах, піднімаються над рівнем шкіри. Проте не всі родимки мають схильність до переродження у злоякісні пухлини, цьому сприяють різні причини, основною з яких є ультрафіолетове випромінювання. Особливо важливою є рекомендація щодо обмеження перебування на сонці для людей з світлим або рудим волоссям, багаточисленними веснянками та у людей, родичі яких страждали на меланому (спадковий фактор – до 30% випадків диспластичні невуси передаються спадково).

Діагностику меланом проводять за допомогою дерматоскопії, патогістологічних досліджень. Своєчасне звернення до фахівців може запобігти розвитку захворювання та, у випадку наявності останнього, буде призначено адекватне та ефективне лікування.

З метою зменшення ризиків виникнення захворювання необхідно виконувати наступні прості, проте ефективні рекомендації:

- виключити перебування на пляжі у період з 10 до 16 години;

- відмовитись від відвідування соляріїв (особливо людям з «групи ризику»);

- використовувати сонцезахисний одяг, окуляри та сонцезахисні засоби – як засіб первинної профілактики раку шкіри;

- не допускати перебування на пляжі дітей віком до 3 років;

- проводити самоогляди шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень шкіри та при наявності останніх негайно звертатись до лікаря дерматолога, не займатися самолікуванням;

- при травмуванні родимок негайно звертатись до лікаря дерматолога.


Головний позаштатний
дерматовенеролог УОЗ
Ярослав Васильович Борисяк
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів