Меню
 
Головна arrow Публікації
Променева терапія в онкологогії.

Кожного року понад 2500 хворих отримують променеву терапію в Чернігівському обласному онкологічному диспансері.

Променева терапія – це ефективний засіб лікування різноманітних видів раку майже в усіх ділянках тіла, а також передпухлинних утворень та деяких непухлинних захворювань. Вперше лікування променями застосували у 1837 році французькі лікарі Е.Беньє та А.Данло.

Близько 60 % пацієнтів, які хворіють на рак, лікуються за допомогою опромінення. Кількість пацієнтів, які пройшли курс лікування, збільшується з кожним днем. Для багатьох пацієнтів радіотерапія є єдиним засобом лікування. Тисячі людей видужують після проведення тільки радіотерапії або у поєднані з хірургією, хіміотерапією чи біотерапією.

Для опромінення, тобто дії на пухлину променевої енергії, застосовується спеціальна апаратура – рентген-терапевтичні, гама-терапевтичні апарати та прискорювачі заряджених часток. В залежності від розміщення джерел опромінення, по відношенню до органів, розрізняють контактне та дістанційне опромінення. Для лікування глибоко розташованих пухлин застосовується дистанційне опромінення, коли джерело опромінення знаходиться на відстані від поверхні шкіри. Для лікування захворювань шкіри використовується контактне опромінення або аплікаційна терапія, під час якої радіоактивні препарати, випускають альфа та бета частини, розміщують на поверхні шкіри. Різновидом контактного опромінення є внутрішньопорожнинне, коли спеціальний апарат безпосередньо вводиться в порожнину тіла людини.

Високі дози енергії радіоактивного розпаду здатні або повністю знищити пухлинні клітини, або призупинити їх ріст та розмноження. Лікар - променевий терапевт ретельно вираховує дозу опромінення для кожного хворого індивідуально та слідкує за захистом ділянок тіла, які не вражені пухлинним процесом. Сеанси радіаційної терапії переважно проводять 5 днів на тиждень протягом 6–7 тижнів. Коли опромінення застосовується з метою полегшення стану хворого, курс триває 2-3 тижні. Такий розклад опромінення, коли замість декількох великих доз радіації використовують щоденно малі дози, сприяє захисту нормальних тканин у зоні опромінення. Дводенна перерва наприкінці тижня дає можливість здоровим клітинам відновити свій стан. Загальна доза радіації та кількість сеансів опромінення залежить від розмірів і локалізації пухлини, її типу, загального стану здоров’я пацієнта та інших видів лікування.

Кожен хворий реагує на радіаційну терапію індивідуально. Майже всі, хто лікується з приводу пухлинних захворювань , відчувають різного ступеня емоційний дискомфорт. Депресія, почуття страху, злості, самотності виникають у хворих досить часто.

Інколи під час радіаційної терапії спостерігається зменшення кількості лейкоцитів та тромбоцитів. Ці клітини допомагають організму боротися з інфекцією та запобігають кровотечі. Якщо радіаційна терапія має таку побічну дію, для відновлення нормального вмісту цих клітин роблять перерву у лікуванні та призначають гемостимулюючі препарати.

Лікар чи медсестра порадять хворому, як піклуватися про себе та що робити при виникненні побічних дій, якого режиму дотримуватися під час лікування. Тому основна порада тим, хто підлягає променевій терапії, консультуватися з особистим лікарем - променевим терапевтом, звертатися до нього з усіма питаннями, що виникли під час лікування.

Лікар з променевої терапії
обласного онкологічного диспансеру
Наталія Шакун
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів