Меню
 
Головна arrow Публікації
"Твоя крапля крові - початок моря життя"

11 червня 2013 року з нагоди Всесвітнього дня донора за підтримки Міністерства охорони здоров'я стартував Всеукраїнський проект "Твоя крапля крові - початок моря життя".

ВООЗ обрала 14 червня для відзначення Всесвітнього дня донора. Це день вияву вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров'я інших людей, здаючи свою кров.

Цього року відзначається 10-та річниця Всесвітнього дня донора крові під гаслом "Подаруйте життя-станьте донором крові", адже донація крові - це дар, який рятує життя і він повинен бути безоплатним.

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є.

Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.

Сьогодні 75 764 особи мають статус почесного донора України — це люди, які більше 40 разів безоплатно здали кров або 60 разів — плазму. Сьогодні в Україні 83 особи мають звання заслуженого донора України, 13 донорів нагороджені урядовими нагородами. Є з-поміж них і Герой України — Володимир Ніколаєв з Дніпропетровщини, його внесок - 663 донації крові (з них 203 літри плазми), він досі є активним донором.

В Чернігівській області щороку безкоштовно діляться кров’ю 13 тисяч осіб. Наразі Чернігівська обласна станція переливання крові сповна забезпечує заклади охорони здоров’я компонентами крові. Слід зазначити, що на Чернігівщині проживають 1230 почесних донорів (які здавали кров 40 і більше разів) і два донори, які мають державну нагороду «Заслужений донор України» (здавали кров понад 100 разів).

Довідково:

У 2012 році обсяг заготівлі крові становив близько 386 456 літрів донорської крові. Це на 1 173,8 літрів більше, ніжу 2007 році (385 282,4). Але загальна кількість донорів зменшилася на 8,25%: у 2012 — 605 798 осіб, що на 54 466 менше, ніж у 2007 році. Варто відзначити, що на фоні незначного скорочення донорів заготівлі крові зросли. Це свідчить про підвищення якості донорів, що дозволяє взяти повну або майже повну разову дозу крові (450 мл).

А показник первинних донорів (осіб, які вперше здають кров) лишається стабільним упродовж 5 років. Це близько 40% (234 192) від загальної кількості донорів крові. Кількість донорів, що здають плазму, зросла майже на 13% і у 2012 році становить 69 516 осіб.

Корисна інформація для охочих стати донором:

Донором крові може стати кожен охочий здоровий українець віком 18-60 років, з масою тіла не менше 50 кг. Перед дачею крові донори проходять обстеження та здають кров на аналіз. Тому це також гарна нагода перевірити власний стан здоров'я.

За 1 забір зазвичай беруть 450мл + 40 мл крові - це 6-8% від загальної маси тіла дорослої людини. Осіб легших за 50 кг або зростом нижче 150 см у індивідуальному порядку до здачі крові може допустити лікар-трансфузіолог.

Донорами не можуть бути люди, які хворіли або хворіють на СНІД, носії ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, із гіпертонічною хворобою ІІ-ІІІ ст., ішемічною хворобою серця, атеросклерозом. А також мають захворювання нирок, органів травлення, гострі запалювальні процеси. Детальну інформацію щодо переліку протипоказань до донорства крові надають у медичних закладах.

Цільну кров рекомендують здавати не частіше 5 разів на рік. Повністю склад крові відновлюється упродовж 30-40 днів. Щоб відновлення відбулося швидше, радять пити багато рідини - соки, чай. А раціон донора завжди повинен містити білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові. Продукти, що містять білок - м'ясо, буряк, гречка, сочевиця, квасоля і всі бобові, риба та ін.

Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна дача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть лише у здорових людей, відтак, донорство — нагода перевірити власний стан здоров'я.

Щоб бути донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.

Перед здачею крові:

- напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів.

- можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, варені крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів).

- не вживати алкоголь за 48 годин до процедури.

- пити більше рідини.

- не вживайте ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин за 72 години до процедури.

- добре відпочити, виспатися.

- легко поснідати у день процедури.

- не курити за 2 години до та 2 години після процедури.

Після процедури:

- відпочити 10 хвилин.

- випити солодкий чай, з'їсти щось легке.

- у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень.

- алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 годин.

- протягом наступних 2 діб бажано регулярно та добре харчуватися та вживати багато рідини.

Для заохочення дачі крові держава пропонує донорам пільги: з метою адаптації організму до крововтрати чинним Законом України передбачено звільнення донора від роботи в день кроводачі і на наступний день після неї зі збереженням середньої місячної заробітної плати. Якщо, за домовленістю із роботодавцем, донор у день дачі крові виходить на роботу, вихідний переноситься на іншу дату. У випадку, коли доброволець здійснює процедуру під час відпустки, то відпустка продовжується на відповідну кількість днів.

Також постановою Кабінету міністрів від 27 грудня 2006 р. N 1821 встановлено розмір виплати донорам. Давання крові оплачується з розрахунку 160 гривень за один літр крові.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів