Меню
 
Головна arrow Публікації
Внесок в медичну науку лікарів Чернігівщини
(16 травня – День науки)

Як свідчить історія медицини, лікарі Чернігівщини не тільки здобували перемогу над багатьма захворюваннями, але й узагальнили свої напрацювання в 2239-ти наукових працях, які друкувалися в науково-практичних медичних журналах, матеріалах з’їздів, симпозіумів, конгресів та науково-практичних конференцій.

Зараз на Чернігівщині нараховується 3 доктори медичних наук, один доктор біологічних наук та 42 кандидата медичних наук

Першим доктором медичних наук на Чернігівщині став завідувач терапевтичного відділення обласного лікувально-санітарного управління (1963-1970), завідувач нирково-алергологічним відділенням обласної лікарні (1970-1975) завідувач кафедри анатомії і фізіології педагогічного державного інституту ім. Шевченка (1978-1993) Фесенко Іван Петрович.

Використовуючи накопиченні знання, дослідження стану хворих, у 1966 році захистив кандидатську дисертацію „Функціональні порушення печінки у хворих на хронічний холецистит, холецистогепатит”. А через чотирнадцять років, у 1980 році, захистив дисертацію на ступінь доктора медицини „Вікові особливості функціонального стану печінки при гіпертонічній хворобі й атеросклерозі», яка зберігається у фондах бібліотеки з авторським підписом «Глибокошанованому колективу Чернігівської обласної науково-медичної бібліотеки – з почуттям глибокої поваги, визнання, благодарності і неоплатного боргу».

Другим доктором медичних наук став головний лікар Чернігівської обласної лікарні (1974-2003), невропатолог, заслужений лікар України, академік Української академії національного наукового прогресу (УАННП) Груша Анатолій Микитович. Він був не тільки талановитим керівником, але й видатним медичним краєзнавцем. Його книга «З історії медицини Чернігівщини», написана у співавторстві з колишнім керівником Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки Матвієм Дулею, зайняла гідне місце на полицях багатьох бібліотек. У 1982 році працює над кандидатською дисертацією „Артеріальний тиск у хворих з неврозоподібними станами”, яку захистив у 1982 році. Розуміючи, що майбутнє за передовими інформаційними технологіями, цілеспрямовано займався цими питаннями і у 1995 році була захищена докторська дисертація „Наукове обґрунтування нових технологій процесу управління системою „Обласна лікарня - регіональна охорона здоров’я та його інформаційного забезпечення».

Особливе місце серед наукової медичної спільноти Чернігівщини займають сестри Ядутинської сільської амбулаторії - лікарі сімейної практики Світлана та Алла Дмитренки. Обидві сестри займалися науковою роботою ще в інституті, тому продовжили навчатися в аспірантурі. А матеріалу для наукової роботи було достатньо. Під їх опікою перебувало три з половиною тисячі людей, майже п’ятсот дітей. Працювали над темами, які останнім часом є актуальними в медицині – інфаркти міокарда, гіпертонічна хвороба. Світлана обрала тему для своєї дисертації «Інфаркт міокарду у жінок», Алла - «Диспансерне спостереження і лікування хворих на гіпертонічну хворобу в умовах сільської лікарської дільниці» Обидва були успішно захищені на ступінь кандидата медичних наук. 2011 року Світлана Олександрівна захистила докторську дисертацію «Чинності захворюваності і смертності в осіб з артеріальною гіпертензією сільської популяції». Її науковим наставником була Герой України, академік Любов Трохимівна Мала. Світлана Олександрівна - автор понад 40 наукових праць, надрукованих у фахових журналах Києва, Полтави, Москви, Бішкека.

Ступінь доктора біологічних наук отримав лікар-ортопед вищої кваліфікації Козелецької центральної районної лікарні, заслужений лікар України Гриджук Михайло Юрійович.

Першим кандидатом медичних наук на Чернігівщині став у 1938 році завідувач гінекологічного відділення Чернігівської міської лікарні (1925-1948), головний акушер-гінеколог Чернігівського відділу охорони здоров’я (1949-1954 ), лікар-гінеколог Чернігівської обласної лікарні (1955-1964), заслужений лікар України Слупський Яків Миколайович. Його

дисертація за темою „10 років роботи (1926-1935) гінекологічного відділення Чернігівської лікарні” узагальнювала історію розвитку акушерсько-гінекологічної допомоги на Чернігівщині та досвід комбінованого глинолікування запальних захворювань жіночих статевих органів.

Влодимир Ілліч Бабухадія також належить до перших науковців Сіверського краю. Головний акушер-гінеколог області (1954-1964), заслужений лікар України. Читав багато, поєднуючи наукові спостереження з практикою. Мав у відділенні лікарні тераріум, де проводив досліди на жабках. Протягом трьох років навчався в ординатурі Українського науково-дослідного інституту охорони материнства і дитинства, при якому у 1953 успішно захистив дисертацію „Діагностичне значення сперматозоїдної реакції на безхвостих амфібіях-самцях в акушерстві та гінекології й удосконаленні її методики”. В наш час ця робота вже немає практичного значення, але в ті часи для діагностики позаматкової вагітності це дійсно було актуально і багатьох жінок врятовано від небажаного хірургічного втручання.

Значний внесок в медичну науку не тільки області, а й України зробили також такі лікарі-науковці як:

Биховець Михайло Данилович, обласний терапевт (1967-1988), заслужений лікар України. Він навчався в аспірантурі Київського медичного інституту і успішно захистив дисертацію „Порушення сну і значення його відновлення при терапії гіпертонічної хвороби” на ступень кандидата медичних наук.

Бугрей Анатолій Антонович, завідувач нейрохірургічного відділення Чернігівської обласної лікарні (1969-2001), нейрохірург вищої категорії, позаштатний обласний нейрохірург (1969- 2001). У 1973 році Анатолій Антонович захистив дисертацію на тему „Первинні саркоми хребтового каналу».

Василинчук Валерій Володимирович, завідувач хірургічного відділення Чернігівської ЦРЛ, заслужений лікар України. У 1993 році під керівництвом проф. В.М.Короткого захистив кандидатську дисертацію на тему «Місцеве лікування та попередження перитоніту».

Дейкун Микола Петрович, головний лікар Обласного центру профілактики та боротьбі зі Снідом, начальник управління охорони здоров’я( 2003- 2009), доцент, заслужений лікар України. 1997 року входив у групу головних медичних спеціалістів Чернігівщини по розробці «Концепції реформування охорони здоров’я Чернігівської області”, де було акцентовано увагу на менеджмент та нові підходи до управління охороною здоров’я, якість життя населення та залежність його здоров’я від суб’єктивних та об’єктивних факторів. Цьому ж питанню присвячено і автореферат дисертації «Обгрунтування моделей реорганізації та управління системою охорони здоров’я населення міста» (2001р.) на ступінь кандидата медичних наук.

Дубина Геннадій Іванович, завідувач нейрохірургічного відділення обласної лікарні. 2005 році захистив дисертацію „Особливості діагностики та лікування закритих травматичних уражень плечового сплетення, поєднаних з черепно-мозковою травмою”. Член Української Асоціації нейрохірургів.

Заворотний Анатолій Васильович, лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії, головний штатний хірург обласного відділу охорони здоров’я, кандидат медичних наук. Навчався в аспірантурі зі спеціальності „Хірургія та анестезіологія” при Київському медичному інституті, яку успішно закінчив з офіційним захистом дисертації на звання кандидата медичних наук.

Замдборг Леонід Якович, головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру (1957-1979заслужений лікар України. У 1963 році Леонід Якович захистив дисертацію «Досвід ентеральної вакцинації новонароджених подвійними дозами вакцини БЦЖ».

Зуб Василь Сергійович, начальник обласного управління охорони здоров’я (1974 – 1984, 1992-1997), головний лікар обласної станції переливання крові (1997-2013), кандидат медичних наук, заслужений лікар України. ). Аспірантуру закінчив у 1968 році, захистивши дисертації за темою „Матеріали вивчення методу аутогемотрансфузій у хірургії (клініко-лабораторні дослідження)”. Атестований хірургом вищої кваліфікаційної категорії.

Качний Григорій Гаврилович, лікар-отоларинголог вищої категорії.

У 1985 році він захистив дисертацію на ступінь кандидата медичних наук «Стан аналізатора та церебральної гемодинаміки у робітників камвольно-суконного підприємства».

Лапінський Едуард Йосипович, головний лікар обласної психоневрологічної лікарні (1979 -2003). За час роботи у лікарні закінчив заочно аспірантуру при Московському науково-дослідному інституті психіатрії, захистив кандидатську дисертацію «Терапевтичні ремісії та питання реабілітації при хронічному алкоголізмі», опублікував понад 60 наукових робіт з різних галузей психіатрії, наркології, сексопатології, фізіотерапії та ін.

Марцинкевич Олександр Олександрович, завідувач неврологічного відділення обласної лікарні у 1999 році захистив дисертацію «Пізні неврологічні наслідки опромінення у ліквідаторів аварії на ЧАЕС».

Пасічник Василь Іванович, директор Центру медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів „Відродження” (з 1996 -2007 ), професор Полтавської медичної академії, заслужений лікар України Він успішно захистив кандидатську дисертацію за темою: „Катамнез дітей, які перенесли стафілококову пневмонію на першому році життя”. Опрацьовано сотні статей з педіатрії, терапії, соціальної реабілітації дітей. Напрацювання й накопичений досвід знайшли відображення в 48 друкованих наукових працях.

Петрик Олексій Іванович, головний лікар санаторію-профілакторію „Текстильник” Чернігівського камвольно-суконного комбінату (1975- 1981), обласний рентгенолог-радіолог (1959- 1963), кандидат медичних наук,

У 1981 році Олексій Іванович захистив кандидатську дисертацію „Соціально-гігієнічні та економічні аспекти захворюваності з тимчасовою втратою працездатності працівників виробничих об’єднань „Сільгосптехніка”, здобувши вчений ступінь.

Свєтлєйший Анатолій Михайлович, завідувач отоларінгологічного відділення Чернігівської обласної лікарні, заслужений лікар України. У 1982 році захистив кандидатську дисертацію за темою «Порівняльна оцінка ультразвукового, кріогенного та кріоультразвукового і вазомоторного ринітів» (клініко-морфологічне дослідження), яка зберігається у фондах бібліотеки. Багато зусиль докладає до організації отоларингологічної служби області, удосконаленню діагностично-лікувального процесу у відділенні, володіє всіма сучасними методами хірургічного лікування хворих.

Сидорук Фавст Федорович, головний лікар Козелецької центральної районної лікарні (1955-1999 ), заслужений лікар України, кандидат медичних наук. захистив кандидатську дисертацію на тему „Безшовне з’єднання ран шлунку”.

Сизий Ілля Петрович, завідувач отоларингологічного відділення обласної дитячої лікарні (1956 -1983., організатор отоларингологічної служби. Захистив кандидатську дисертацію на тему „Диспансеризація міського дитячого населення с захворюваннями вуха, горла та носа”.

Федорченко Олександр Степанович, головний терапевт області (1988 – 2002 рр.). Закінчив заочну аспірантуру при Одеському медичному інституті ім. М. Пирогова. 1982 року захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук «Вивчення токсичних властивостей та протизапальної активності препарату пірімідант (експериментально-клінічне дослідження».

Хижко Іван Іванович, ортопед-травматолог вищої категорії, заслужений винахідник СРСР. У 1982 році захистив дисертацію „Остеосинтез вільними та натягнутими спицями (клініко-експериментальне дослідження)” на ступінь кандидата медичних наук. Його постійні раціоналізаторські винаходи стосовно активного розтягнення хребта (розвантаження різними поставами) мали успіх і підтвердження в вищих інстанціях Києва і Москви. 20 авторських свідоцтв і більше 100 раціоналізаторських розробок - такий підсумок допитливого розуму і невичерпної енергії Хижка.

Хребтатій Оксана Пантелеймонівна, головний лікар обласної стоматологічної поліклініки (1960 -1985), заслужений лікар України. Використовуючи напрацьований досвід, знання, у 1973 році захистила дисертацію на тему „Уражаємість зубів карієсом і вміст мікроелементів у питних водах та грунтах різних агрокліматичних зон Чернігівської області”.

В даній публікації згадані не всі лікарі-науковці. Не всі також мали змогу захистить дисертації на наукову ступінь, хоча багато з них має десятки публікацій в наукових виданнях, що свідчить про важливість їх роботи в сьогоденні та майбутті.

В Чернігівській обласній науковій бібліотеці всі наукові праці лікарів Чернігівщини описуються в картотеку, а також вносяться в електронній каталог. Копії наукових праць також зберігаються в спеціальних папках. Крім того, видано 5 випусків бібліографічного наукового допоміжного покажчика «Наукові праці медичних та фармацевтичних працівників Чернігівської області». Видаються також персональні бібліографічні покажчики, присвячені окремим науковцям.

Надія Яременко, директор Чернігівської обласної наукової бібліотеки
Ірина Воронцовська, головний бібліограф Чернігівської обласної наукової бібліотеки
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів