Меню
 
Головна arrow Публікації
Захищайтеся від сонця!

У зв’язку з погіршенням екологічної ситуації внаслідок тонкого озонового шару та внаслідок більшої агресивності сонячного випромінювання з кожним роком зростає кількість злоякісних новоутворень шкіри та передракової патології. Сонце може стимулювати появу пігментних утворень, збільшення кількості старечого кератозу шкіри , також малігнізації доброякісних утворень на шкірі. Для виникнення злоякісних пухлин шкіри ключове значення має хронічне сонячне опромінення. В дитинстві шкіра найбільш чутлива до сонячного випромінювання, тобто сонячні опіки можуть призвести до зростання ризику розвитку раку шкіри. Ультрафіолетове опромінення у 75 – 80 % випадків є причиною виникнення раку шкіри .В Європі забороняють користування солярієм до 35 років, а підліткам до 18 років. Іонізуючі випромінювання можуть призвести до виникнення пухлин будь-якого гістологічного типу. Ультрафіолетове опромінення здатне викликати пухлини шкіри (базальноклітинний та плоскоклітинний рак шкіри).

З дією іонізуючого випромінювання згідно статистики вчені пов’язують близько 2% всіх смертельних випадків від злоякісних новоутворень, тому вирушаючи на пляж потрібно завжди пам’ятати про захист шкіри від сонячних променів. Якщо у вас велика кількість родимок перебувати на сонці вкрай небезпечно.

Для того щоб захистити себе від небезпечної дії сонячного випромінювання не перебувайте на сонці в момент активної дії сонячного випромінювання (під прямими сонячними променями з 10 до 16 години), та навіть в хмарну погоду, коли немає прямих сонячних променів, 80% іонізуючого випромінювання є небезпечним, тому користуйтеся сонцезахисними засобами. Відмовтеся від відвідування солярію, використовуйте в період перебування на сонці сонцезахисні окуляри, сонцезахисний одяг, для того щоб уникнути опіків шкіри. Якщо у вас на шкірі багато родимок, прикривайте їх від сонячних променів, один раз в рік відвідуйте дерматолога з метою виключити наявність онкопатології на шкірних покривах.

Враховуючи той факт, що сонячні промені віддзеркалюють від води, опіки шкіри можуть з’явитись навіть після тривалого перебування у воді. Користуйтесь сонцезахисними засобами у вигляді молочка для тіла, фотозахисними кремами, гелями, спреями. Використовуйте сонцезахисні креми з показником SPF не менше 15 коли не перебуваєте на сонці, і не менше 30, коли йдете засмагати після 16 години, коли сонячні промені менш шкідливі. Крем потрібно наносити кожні 2 години, та після купання.

За здатністю засмагати у людей білої раси умовно поділяють шкіру на 4 фототипи:

1-й фототип шкіри у людей, які мають світлу шкіру, світлі очі, руде волосся, навіть нетривале перебування на сонці призводить до сонячного опіку, а засмага на їх шкіри взагалі не утворюється.

2-й фототип шкіри у людей зі світлою шкірою та світлими очима та світлим волоссям, ці люди погано засмагають та легко отримують сонячні опіки.

3-й фототип шкіри мають люди з темним волоссям та смаглявою шкірою, вони швидко досягають інтенсивної засмаги.

4-й фототип мають чорняві та смагляві люди, які легко засмагають, не отримуючи сонячних опіків.

Найбільш схильні до шкідливого впливу сонячних променів люди з першим та другим фототипом шкіри.

Якщо на вашій шкірі багато пігментних родимок вам потрібно уникати сонячних променів та один раз рік відвідувати дерматолога.

Ознаки змін родимок, які мають вас насторожити:

- зміна кольору родимки, асиметрія родимки;

- розростання однієї з ділянок;

- наявність тріщини та кровоточивості, вкраплення іншого кольору;

- виразка на поверхні пухлини;

- швидкий ріст пухлини;

- поява виростів на пухлині;

- нечіткість контурів родимки.

Якщо ви помітили будь-які ознаки або зміни на родимці негайно зверніться до лікаря. Ні в якому разі не можна самостійно видаляти новоутворення на шкірі, це може призвести до непоправних наслідків.

Бережіть себе! Надлишкове сонячне випромінювання шкодить вашому здоров’ю!

Юлія Лук'янчук, лікар онкохірург поліклінічного відділення Чернігівського обласного онкологічного диспансеру.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів