Меню
 
Головна arrow Публікації
Лімфаденопатії.

Захист організму здійснюється природним і набутим імунітетом. Природний імунітет – це клітини крові: нейтрофіли, макрофаги, моноцити, (клітини кілери), а специфічний імунітет створюють лімфоцити Т і Б. Вони виявляють в нашому організмі «чужинця» (збудника захворювання) і знищують його. Ці клітини «запам’ятовують» його на все життя і при повторній появі інфекції в організмі обов’язково завдають по ній удару. У період, коли формується захист, у лімфовузлах активізується продукція лімфоцитів та інших клітин крові – вузли збільшуються.

Лімфатична система представлена лімфатичними судинами, лімфовузлами і грудним лімфатичним протоком. Периферичні лімфовузли - білявушні, підщелепні, шийні, надключичні, потиличні, пахвові, пахові – добре доступні пальпації і кожен може виявити їх збільшення. Як правило збільшуються лімфовузли, які ближче до осередку інфекції. Частіше лімфаденіти бувають у дітей, особливо при інфекції порожнини рота, зіва, глотки, гортані: ангінах, інфекційних мононуклеозах, стоматитах, гінгівітах, аденовірусних інфекціях, при таких дитячих інфекціях, як краснуха, кір, при СНІДІ, герпетичній інфекції.

Збільшення лімфовузлів відмічається також і при бактеріальних інфекціях: часто ми дряпаємо шкіру, туди проникає інфекція і викликає нагноєння – реактивно збільшуються лімфовузли, розміщені ближче до травм. Останнім часом часто виникає хвороба „котяча подряпина”. Діти бавляться з кішками, часто тварини дряпають шкіру малюків, у подряпину потрапляє інфекція з кігтиків кішки – запалюються периферичні лімфовузли.

Також останнім часом спостерігаємо багато випадків появи туберкульозної інфекції і туберкульозу лімфовузлів. Іноді туберкульоз діагностується тільки в лімфовузлах, без захворювання легень. Збільшуються лімфовузли при сифілісі, дифтерії, таких інфекціях як сальмонельоз, бруцельоз, токсоплазмоз.

Особливо виділяється ряд імунних захворювань, при яких також відмічається лімфаденопатії: колагенози, ревматоїдні артрити, сироваткова хвороба, медикаментозна гіперчутливість, хвороба накопичення ліпідів та інші.

На особливу увагу заслуговує діагностика злоякісних захворювань лімфатичних вузлів: таких захворюваннях, як хвороба Ходжкіна, лімфосаркома, гострий та хронічний лейкози, а також при метастазах злоякісних пухлин в лімфатичні вузли. Рання діагностика злоякісних захворювань лімфовузлів і своєчасно почате лікування є запорукою одужання хворих і часто залежить від самого пацієнта.

При виявленні збільшеного лімфатичного вузла ні в якому разі не можна займатись самолікуванням. Протипоказано починати лікування з примочок, зігріваючих компресів. Розтирань, прикладання мазей і листя. Неправильне застосування медикаментозних засобів, самолікування часто призводить до нагноєння, розповсюдження процесу. А при злоякісних процесах це приводить до метастазування в інші органи і тканини, а також в інші лімфовузли. Нерідко збільшення лімфовузла є просто реакцією на інфекцію і не потребує спеціального лікування. В нашій чорнобильській зоні спостерігаються складні порушення імунітету, що призводить до частих простудних захворювань, зростання кількості злоякісних процесів. При виявленні збільшених лімфовузлів необхідно негайно звернутись до терапевта або хірурга за місцем приживання або в кабінет №306 онкодиспансеру (м. Чернігів, пр. Миру 211), де ви пройдете глибоке обстеження і отримаєте консультації.

Дворак Д. І. , лікар гематолог
обласного онкологічного диспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів