Меню
 
Головна arrow Публікації
Як розпізнати рак шкіри.

Рак шкіри - один із найпоширеніших видів цієї хвороби серед населення. Рак шкіри - утворення злоякісних пухлин на шкірі. Оскільки він розвивається переважно на зовнішньому шарі шкіри – епідермісі, то пухлини легко помітити та діагностувати захворювання. Пухлини шкіри різноманітні. Серед них є дуже агресивні, наприклад, меланома, і доброякісні утворення. Останні з часом можуть ставати злоякісними. За статистикою у 40-50% людей з білою шкірою до 65 років розвивається один типів раку шкіри. На ранніх стадіях він добре піддається лікуванню, тому важливо вчасно помітити тривожні ознаки.

Ультрафіолетове сонячне випромінювання є основною причиною раку шкіри. Ця хвороба має латентний період від 20 до 30 років, а це означає, що виникнення пухлин може бути пов’язане з тим, що ви робили, чи який спосіб життя вели 20-30 років тому.

Дуже важливо виявити рак шкіри на ранній стадії.

Як можна це зробити?

* Симптомами раку шкіри бувають різними залежно від типу ракових клітин. Проте в основному рак шкіри характеризується такими ознаками: рани, які не загоюються; ділянки, де шкіра лущиться та грубіє; червоні та коричневі плями на шкірі; будь-які підозрілі новоутворення.

* Як визначити, що те, що з’явилося у вас на шкірі – рак?

Є чотири основних ознаки: симетричність, краї, колір та розмір. Утворення може з більшою вірогідністю виявитися раковим, якщо воно має неправильну або несиметричну форму, нерівні краї, два або більше відтінків кольору, або більші за олівець у діаметрі.

Існують наступні основні види раку шкіри:

Базально-клітинна карцинома. Цей вид раку шкіри є, напевно, найпоширенішим. На початковій стадії є невеликим ущільненням. Найчастіше локалізується на шиї, голові або кистях рук. Через деякий час уражена ділянка шкіри може почати кровоточити, потім починається помилкове загоєння з утворенням скориночки, що знову змінялася кровотечею.

Розростаючись, базально-клітинна карцинома вражає не тільки поверхню шкіри, але і йде в глиб. Розповсюджується трохи повільніше, ніж лускова клітинна карцинома. Може захопити велику площу.

Плоскоклітинний рак. Цей рак може виглядати як твердий горбик червоного кольору, покритий лусочками або кірочками; іноді він кровоточить і запалюється. Лоб, ніс, вушні раковини, нижня губа й інші ділянки тіла, доступні сонцю, - типові місця локалізації плоскоклітинної карциноми шкіри. На ранніх стадіях ця пухлина добре піддається лікуванню.

Злоякісна меланома. Цей вид раку шкіри - найнебезпечніший зі всіх вище перелічених. Є невеликі шанси його вилікувати, але тільки на ранній стадії захворювання.

Зазвичай злоякісна меланома локалізується на пігментній плямі, родимці або в безпосередній близькості від них. Поступово розростаючись, меланома стає опуклою, іноді змінює колір і починає кровоточити. Крім того, людину мучить нестерпиме свербіння в області ураження.

Зараз це дуже поширене захворювання, приблизно кожні 10 років число хворих збільшується в 1,5-2 рази. Звичайно, не можна сказати, що в цьому винен тільки ультрафіолет. На утворення меланоми впливає безліч чинників: ультрафіолетові промені, гормональні, генетичні, екологічні, ендокринні та інші чинники

Меланома шкіри в 80% випадків починає розвиватися з родимки. Лікарі вважають, що родимки є слабким місцем, своєрідним проломом організму. Існує безліч випадків, коли родимки починають перероджуватися по, здавалося б, нез'ясовним причинам. Родимкою, або невусом, є пігментоване утворення на поверхні шкіри, що носить природжений або придбаний характер. Родимки найчастіше бувають у вигляді горошини або темно-коричневої плямочки. Вони можуть бути плоскими, а можуть виступати над поверхнею шкіри, часто з родимок росте волосся. Зазвичай родимки не викликають яких-небудь незручностей у свого власника, оскільки є доброякісним новоутворенням. Вони виникають унаслідок порушення синтезу і обміну меланіну. Родимки можуть виникнути як в дитинстві, так і в зрілому віці. За спостереженнями лікарів, людина народжується практично без родимок, вони починають з'являтися на першому році життя або пізніше. Крім того, деякі родимки можуть зникнути. Зростання родимок, окрім ультрафіолетових променів, можуть спровокувати масаж, травма, гормональне лікування і багато інших причин. Якщо на родимку регулярно впливати ультрафіолетовими променями, вона рано чи пізно почне перероджуватися в меланому. Найбільш небезпечні в цьому відношенні родимки, розташовані на ступні і долонях, оскільки вони частіше за інших перероджуються в меланому.

Будь-яку людину повинні відразу ж насторожити наступні зміни родимок:

- поява нової пігментної плями або родимки;

- зміна зовнішнього вигляду родимки (колір, форма, розмір);

- краї родимки стали зазубленими;

- поверхня родимки стала неоднорідною;

- родимка набула лускову структуру, почала кровоточити або запалилася.

Захворюванню можна запобігти, видаливши родимку. Робити це можуть тільки висококваліфіковані лікарі. Категорично забороняється видаляти родимку самостійно. Цим можна завдати ще більшої шкоди своєму здоров'ю. Після виявлення змін, що відбуваються з родимкою, потрібно відразу ж припинити будь-який контакт пошкодженої області шкіри з сонячними променями, засмагати не можна. Потрібно якнайскоріше звернутися до лікаря.

Перш ніж ухвалити рішення про видалення родимки,чи іншого утворення на шкірі, необхідна консультація онкодерматолога чи дерматолога. Не існує якогось універсального способу видалення утворень. Основними методами видалення лікування є електрокоагуляція, кріодеструкція, лазерне видалення, хірургічне втручання. У кожному окремому випадку це питання вирішується індивідуально.

Отримати консультацію з приводу пухлинних утворень шкіри можна в Чернігівському обласному онкологічному диспансері, звернувшись у відділення пухлин голови та шиї, яке і спеціалізується в Чернігівському регіоні по даній патології. Також з метою ранньої діагностики та профілактики дерматоонкологічної патології 25.04.2014 року в Чернігівському обласному онкологічному диспансері буде проводитись всеукраїнський захід «Національні дні діагностики раків шкіри» . Звертайтесь, Вас оглянуть і дадуть рекомендації кваліфіковані фахівці диспансеру.

Юрій Кізуб, онкохірург відділення пухлин голови та шиї КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер»

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів