Меню
 
Головна arrow Публікації
Профілактики гострих кишкових інфекцій

Із настанням теплої пори року частішають випадки захворювання гострими кишковими інфекціями серед населення та отруєння харчовими продуктами. За повідомленням Держсанепідслужби України у Чернігівській області проводиться комплекс заходів з профілактики захворювань на гострі кишкові інфекції (ГКІ) та попередження спалахів серед населення.

У всіх вогнищах кишкових інфекцій спеціалістами держсанепідслужби проведені епідобстеження, лабораторні дослідження та відповідні протиепідемічні і профілактичні заходи згідно вимог чинних нормативних документів.

Вживаються заходи щодо забезпечення населення доброякісною питною водою і продуктами харчування, контролюється стан дотримання санітарно - гігієнічних нормативів на підконтрольних об'єктах, в т.ч. навчальних і оздоровчих закладах, а також знезараження стічних вод, санітарна очистка населених пунктів, тощо.

З метою своєчасного реагування продовжується щотижневий моніторинг випадків захворювань та заходів, направлених на попередження ускладнень ситуації з ГКІ.

До гострих кишкових інфекцій відносяться: черевні тифи, сальмонельози, дизентерія, гастроентероколіти, холера, вірусний гепатит А.

Серед населення області реєструється переважно захворюваність на гастроентероколіти, дизентерію, сальмонельоз.

За даними епідеміологічного аналізу основними чинниками передачі кишкових інфекцій є неякісно промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди й молочна продукція, що купуються населенням на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, зберігаються без належних температурних умов та вживаються без необхідної термічної обробки або з порушенням технологій приготування їжі.

При сальмонельозі провідними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м'ясо птиці, приготовлене з порушенням гігієнічних вимог.

Захворювання на кишкові інфекції викликають збудники, які попадають в організм головним чином через рот з недоброякісними харчовими продуктами, водою або контактно-побутовим шляхом через брудні руки.

З метою профілактики інфекційних захворювань та харчових отруєнь рекомендуємо:

- не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;

- не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини;

- не готувати страви із запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу, зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин;

- при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом;

- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);

- перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов'язково мити руки після відвідування туалетів і привчати до цього дітей;

- ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та фрукти;

- для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами;

- не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).

У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання (нудота, блювота, діарея, різкі болі в області живота, загальна слабкість, підвищення температури тіла) необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров’я!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів