Меню
 
Головна arrow Публікації
Про артеріальний тиск. І не тільки.

Підвищений артеріальний тиск, гіпертонія, артеріальна гіпертензія – це різні назви однієї недуги. В Україні зареєстровано понад 12 млн. хворих на артеріальну гіпертензію, тобто кожний 3 дорослий – з підвищеним артеріальним тиском.

По Чернігівській області з населенням близько 1 млн. зареєстровано майже 262 тис. хворих на артеріальну гіпертензію.

Гіпертонічну хворобу інколи називають тихим вбивцею. Тільки частина людей, що мають підвищений рівень АТ, відчувають погіршення самопочуття. Більшість не відчувають, але при цьому серце і судини працюють в режимі посиленої напруги, з перевантаженням. Адже серце перекачує тони крові кожного дня і звісно вони в кінці кінців не витримують постійних перевантажень, і тому інсульти, інфаркти, порушення зору із-за враження судин сітківки, серцева, ниркова недостатність. Науково доведено прямий зв'язок між підвищеним рівнем АТ та появою цих ускладнень.

Як лікуються люди з артеріальною гіпертензією?

В більшості - від випадку до випадку. Кажуть «як підвищиться сильно тиск -збиваю».

Частина людей не відчуває тиску і тому не лікується. Дехто не вважає за потрібне лікуватися взагалі, тому що не вірить, що підвищення тиску до показників від 140 на 90 чи 150 може призвести до інфаркту чи інсульту. А тривалість життя то в нашій країні невелика - 62-66 років, в той же час в передових закордонних країнах середня тривалість життя досягає до 79-80 років завдяки ефективному лікуванні серцево-судинних хвороб.

Частина людей може довгий час жити з високими тисками, навіть до 180 - 200 мм рт ст. В них міцні судини від природи, але все одно потім виникають ускладнення. Дехто раптово помирає від інсульту чи інфаркту, дехто виживає, але залишається інвалідом, прикованим до ліжка. Є люди, які виявляють гіпертонію тільки тоді, коли звертаються до окуліста з приводу втрати зору - виявляється, що був підвищений тиск, який вони не лікували. Хтось починає лікувати гіпертонію тільки для того, щоб можна було зробити планову операцію. Декого наштовхують на лікування такі симптоми, як головний біль, біль в серці, серцебиття, задишка, набряки, часті гіпертонічні кризи. Слід також розуміти, що гіпертонію потрібно лікувати тривалий час, роками, щоб забезпечити нормальний тиск 130 на 85 і менше і уникнути ускладнень. В момент погіршення стану більшість пацієнтів стверджують, що готові старанно лікуватися, дотримуватися режиму харчування та лікування, виконувати рекомендації лікаря. Нарешті ретельно підібрані ліки, призначені фізичні навантаження необхідні для нормальної роботи серцево-судинної системи. Але так влаштована людина, коли стає легше, все це забувається до наступного погіршення стану. На жаль, дуже мало людей хочуть дотримуватися режиму лікування тривалий час, хоча це не є так складно.

На жаль сучасна медицина не пропонує ліків, що виліковують гіпертонічну хворобу, але підбір адекватної терапії зменшить навантаження на серце і судини і відповідно вірогідність ускладнень.

Ще Вотчал Б. С., відомий російський лікар в 60-ті роки писав, що проблема гіпертонічної хвороби вирішується ранньою діагностикою і ранньою терапією. Чим дальше зайшла хвороба, тим важче з нею справиться. Проблема гіпертонічної хвороби вирішується не в стаціонарі, а в поліклініці. Вотчал писав: "Потрібні різні варіанти лікування, але ніякого "курсу" лікування, про який часто питають хворі, не існує". Це положення загально прийняте офіційною медициною світу і зараз.

Які ліки треба приймати?

Звичайно ліки повинен призначити лікар. Зараз падають перевагу лікам тривалої дії, що знижують підвищений АТ протягом доби. Також надають перевагу комбінованим формам, коли в одній таблетці декілька медикаментів, що підсилюють дію один одного. Хочу добавити важливий момент, завжди звертайте увагу не тільки фірмову назву препарату, а і на активну речовину препарату, що за звичай пишеться на коробці внизу маленькими буквами, а також на дозу цієї активної речовини. Тобто грамотний пацієнт на питання лікаря, що він приймає повинен відповісти приблизно: «Приймаю амлодипіп в дозі 5 мг 1 раз на добу вечором.

Враховуючи надзвичайну актуальність проблеми артеріальної гіпертензії в Україні прийнятий пілотний проект, затверджений постановою Кабінету Міністрів № 340 від 25.04.2013. Пілотний проект – це механізм державного регулювання цін на ліки, коли хворий має можливість купувати препарати по цінах, які нижчі ніж комерційні. Хворі на гіпертонічну хворобу отримали можливість придбати необхідні ліки по зниженим цінам.

Ліки за зниженими цінами фармацевти видають суворо за рецептами. Адже це не тільки важливий медичний і юридичний, але водночас і фінансовий документ, який складає основу для розрахунків між аптекою і покупцем. У рецепті лікар вказує непатентовані міжнародні найменування (діюча речовина) із зазначенням дозування і кількість таблеток, необхідний на курс лікування. Фармацевт, неодмінно перевіривши у покупця наявність відповідного рецепта, повинен запропонувати йому найбільше доступний препарат, що містить виписаний у рецепті діючу речовину. При цьому пацієнт платить не всю вартість ліків, а тільки різницю між роздрібною ціною і референтної ціною, тієї, яка була визначена Міністерством охорони здоров'я. І залежно від ціни або від препарату покупець робить вибір сам.

Та не тільки від держави залежить виконання цієї програми. Можливо, навіть ще більше - від кожного з нас. Здоров’я нації залежить: на 50 відсотків - від способу життя, 20 - від того, що отримали з генами у спадок, ще на 20 - від екології і тільки 10 - від рівня охорони здоров’я в країні.

Тому ще декілька порад:

Дуже важливо контролювати рівень АТ. Підвищення АТ можна визначити лише при його вимірюванні. Не робить висновку щодо рівня АТ, орієнтуючись лише на своє самопочуття. Обов’язково придбайте тонометр, він Ваш незмінний помічник, та дотримуйтесь правил вимірювання тиску. Ваш АТ не повинен перевищувати рівень 140/90мм рт.ст.

Заведіть щоденник самоконтролю АТ та занотовуйте результати вимірювання (с.3). Тиск слід вимірювати 2 рази: ранком натщесерце до прийому лікарських засобів та увечері перед сном. В примітках Ви можете зазначити своє самопочуття, скарги, прийом медикаментів. Препарати для лікування артеріальної гіпертензії потрібно приймати постійно. Якщо Вам призначили препарати для лікування гіпертонічної хвороби, не відміняйте їх самостійно, не порадившись з лікарем. Раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для здоров’я та самопочуття.

Не призначайте собі лікування самостійно, почувши телевізійну рекламу або за порадою рідних та друзів, які не мають відповідної освіти та досвіду лікування серцево-судинних захворювань. Харчові добавки, магнітні браслети, різноманітні диски не заміняють лікування. Уникнути розвитку інфаркту та інсульту можна лише за допомогою фармакологічних препаратів, ефективність яких науково доведена.

Виконання порад лікаря щодо зміни способу життя: обмеження вживання деяких продуктів харчування, дотримання режиму фізичного навантаження, підтримання оптимальної маси тіла, відмова від тютюнопаління та прийом фармакологічних препаратів - єдиний шлях, який допоможе Вам уникнути розвитку таких серйозних ускладнень як інсульт та інфаркт міокарда.

Паління тютюну – абсолютно доведений фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Під впливом нікотину прискорюється пульс, виникає спазм судин і підвищується артеріальний тиск. Ішемічна хвороба серця в 4 рази частіше виникає у курців в порівнянні з тими, хто не палить. Порадьтесь з лікарем, як легше подолати цю звичку. Це дуже важливе рішення у Вашому житті!

Порушення обміну холестерину та ліпідів – основний фактор виникнення та прогресування атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту. Визначте свій рівень холестерину в крові. Загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л. Якщо лікар призначив Вам статини – препарати, які знижують рівень холестерину, необхідно виконувати його рекомендації. Прийом статинів відповідає вимогам міжнародних стандартів по лікуванню пацієнтів з цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця та артеріальною гіпертензією.

Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. У випадку, якщо Ви хворієте на цукровий діабет, оптимальним для Вас буде рівень артеріального тиску 130/80мм рт.ст. та нижче, а рівень загального холестерину – менше 4,5 ммоль/л. Необхідно регулярно контролювати рівень глюкози у крові та виконувати рекомендації щодо режиму харчування, фізичних навантажень, підтримання оптимальної маси тіла. Зміна стилю життя допомагає багатьом пацієнтам з цукровим діабетом підтримувати оптимальний рівень глюкози у крові без додаткового прийому медикаментів.

Слідкуйте за масою тіла – розрахуйте свій індекс маси тіла: маса (в кг) розділити на зріст ( в м) в квадраті. Норма < 25. Якщо індекс маси перевищує 25 проаналізуйте Ваше харчування й фізичну активність, порадьтесь з лікарем й внесіть зміни в своє життя. Зверніть увагу на обсяг своєї талії. Якщо він перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, то це вказує на абдомінальний тип ожиріння, який часто супроводжується прогресуванням гіпертонічної хвороби, розвитком цукрового діабету та ішемічної хвороби серця. Якщо Ви поставили собі за мету схуднути, пам’ятайте, що масу тіла потрібно зменшувати поступово. Краще схуднути на 5 кг за рік, ніж за місяць.

Фізична активність сприяє зменшенню артеріального тиску, нормалізації маси тіла, тренує серцево-судинну систему та м’язи, знімає стрес та психоемоційне напруження, покращує Ваш сон та самопочуття. Мета, до якої необхідно прагнути – 30-45 хвилин ходьби щодня або хоча б 5 разів на тиждень. Обов’язково порадьтеся з лікарем про допустимий рівень навантажень. Ізометричні навантаження з обтяженням (гирі, штанга, тренажери) підвищують АТ і повинні бути виключені. Не зробіть собі шкоди!

Намагайтесь дотримуватись достатньої за калорійністю та збалансованої за складом дієти кожного дня. Оптимальна калорійність Вашого щоденного раціону харчування відображається у стабільно нормальному індексі маси тіла. Якщо у Вас є зайві кілограми, калорійність дієти повинна бути зменшена. Порадьтесь з лікарем стосовно добової калорійності їжі та способів її контролю.

Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, містити достатню кількість фруктів та овочів (рекомендована ВООЗ норма складає не менше 400 г на день) та продукти із цільних злаків. Слід вживати кожного дня знежирені молочні продукти. Намагайтесь споживати жирну морську рибу не менше, ніж 3-4 рази на тиждень.

Необхідно зменшити в раціоні кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину.

Не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах, тощо. Зменшення в раціоні солі знижує рівень систолічного АТ на 4-6 мм рт.ст. та діастолічного АТ на 2-3 мм рт.ст.

Нормалізуйте режим харчування: харчуйтесь частіше, але меншими порціями, рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18.00 бажано зменшити вживання їжі та віддавати перевагу низькокалорійним продуктам.

Важливо знати, що надмірне вживання алкоголю сприяє підвищенню АТ. Допустимі дози для практично здорових чоловіків - не більше 20 мл на добу у перерахунку на етанол (для жінок – вдвічі менше).

Психоемоційні перевантаження негативно впливають на стан здоров’я. Дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, подбайте про повноцінний сон. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це в першу чергу шкодить Вашому здоров’ю. Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь. Спілкування з природою, домашніми тваринами, хобі допоможуть Вам підтримувати психологічну рівновагу. Якщо у Вас пригнічений настрій, порушення сну – зверніться до лікаря.

Зміна стилю життя вимагатиме від Вас повсякденних постійних зусиль. Ваші звички формувались протягом багатьох років, Ви не зможете позбавитись від них одразу. Ставте перед собою реалістичні цілі, ідіть до них крок за кроком, якщо щось не виходить – не кидайте, йдіть далі. Тільки від Вас та Вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні гіпертонічної хвороби та профілактика її ускладнень.

І.Батог, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я зі спеціальності «Кардіологія»

В.Рековець, к.м.н., лікар Чернігівського обласного кардіологічного диспансеру

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів