Меню
 
Головна arrow Публікації
Сучасні методи обстеження та діагностики пацієнтів на рак та меланому шкіри

Шкіра людини – це дуже важливий орган, який захищає організм людини від впливу шкідливих чинників та має терморегуляторні властивості. Тому на шкірі дуже часто з’являються як вроджені так і набуті різні пухлинні утворювання, які в більшості випадків мають доброякісне походження, але також можуть утворюватись і злоякісні новоутворення. Серед злоякісних пухлин, які утворюються на шкірі людини, найбільш частіше зустрічаються базальноклітинний та плоскоклітинний раки шкіри.

В структурі захворювань рак шкіри в 2013 році по області займав І місце – 12,6%. У чоловіків він займав ІІІ місце – 10,1%, у жінок ІІ місце - 15,1%. Захворюваність на рак шкіри по області в 2013 році складає 47,7 на 100 тис. населення, по Україні – 45,1.

Однією з небезпечних та найбільш злоякісних пухлин є меланома шкіри, яка займає близько 4% питомої ваги, проте на неї припадає понад 80% смертності в цій групі.

Питома вага злоякісних новоутворень шкіри, виявлених при профілактичних оглядах, становить 30% від усіх виявлених при профілактичних оглядах новоутворень.

Виділяють дві групи факторів розвитку раку шкіри: екзогенні та ендогенні фактори.

Екзогенні фактори: УФ сонячне випромінювання, іонізуюча радіація, електромагнітне випромінювання, хронічна травматизація шкіри.

Основною причиною розвитку вважається вплив УФ випромінювання сонця або таких штучних джерел, як обладнання для штучної засмаги.

Ендогенні фактори: расова етнічна схильність, рівень пігментації шкіри, спадкові(сімейні) фактори, імунні порушення, репродуктивні чинники у жінок, пігментна ксеродерма шкіри, диспластичні невуси.

Методи діагностики новоутворень шкіри

Для діагностики необхідно проводити огляд всього шкірного покрову та видимих слизових оболонок. Під час огляду необхідно звернути увагу на всі новоутворення на шкірі, але тільки ті, які тим чи іншим чином турбують, а також на наявність хронічних уражень шкіри, довгонезаговуючі рани, келоїдні та післяопікові рубці. При об’єктивному обстеженні (огляд, пальпація) слід звернути увагу на найбільш значимі ознаки переродження невуса в меланому, до яких відносяться: ущільнення шкірного малюнка і поява блискучої поверхні, будь-яка зміна пігментації, або забарвлення невуса, виникнення навколо невуса синюшного або червоно-фіолетового обідка, виразки на поверхні невуса, контактна кровоточивість, утворення навколо або поблизу невуса нових маленьких пігментованих вузликів, збільшення і ущільнення найближчих (реґіонарних) лімфовузлів.

Базальноклітинний рак шкіри є найбільш поширеним злоякісним захворюванням шкіри і складає до 75% немеланомних раків шкіри. Пухлина розвивається з базального шару епідермісу та характеризується повільним місцево деструктивним ростом, без ураження периферичних лімфовузлів. Ризик захворіти у чоловіків складає від 33% до 39%, у жінок від 23% до 28%. Частота захворюваності зростає з віком. Доведено безпосередній зв'язок між часом знаходження на сонці і частотою БКРШ. Люди, що працюють під відкритим сонцем або живуть в районах з високою сонячною радіацією, мають підвищений ризик захворювання. В 80-85% випадків базаліома є солітарною (поодинокою) пухлиною та локалізується на відкритих частинах тіла – обличчя, шия, волосяна частина голови – до 70%.

Основні клінічні форми базаліоми: на поверхні незміненої шкіри з’являється вузлик, щільний по консистенції, який виступає над поверхнею шкіри. Колір вузлика може бути від рожевого до червоного. Центральна частина утворення часом виразкується і вкривається кірочкою відторгнення якої супроводжується крапельною кровотечею. По краю такої пухлини утворюється щільний валик із закругленими краями, кольору перлини.

Плоскоклітинний рак шкіри (спіноцелюлярний рак, плоскоклітинна епітеліома) – найбільш злоякісна епітеліальна пухлина шкіри та слизових оболонок походженням із клітин остистого шару епідермісу. Захворювання зустрічаються у чоловіків частіше, ніж у жінок; майже завжди розвивається на тлі передраку, а також може виникати на тлі рубцевої атрофії при трофічних виразках, на місці опіку, травми, рентгенівського дерматиту, хронічного дерматозу.

Хворі пред’являють скарги на пухлину або виразку шкірних покровів, що швидко збільшується в розмірах і тривалий час не загоюється( від місяця і більше). У зонах реґіонарного метастазування ( шия, пахвові та пахвинні ділянки) можуть з’явитися збільшені, безболісні, ущільнені, рухливі лімфовузли, які можуть бути метастатичного характеру.

Меланома (меланобластома, меланоцитома) – одна з найбільш злоякісних пухлин, яка розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, розташованих в епідермісі. Захворюваність на меланому становить до 4% серед всіх злоякісних новоутворень шкіри. Кількість вперше зареєстрованих випадків щорічно підвищується. За даними ВОЗ щорічно у всьому світі реєструється більше 200 000 випадків і приблизно 65 000 смертей пов’язаних з меланомою. В Чернігівській області захворюваність на меланому на 100 000 населення в 2013 році склала 7,9 по Україні 7,2. Смертність від цієї патології в області складає 2,4 на 100 тис. населення, по Україні – 2,5 на 100 тис. В 2013 році в Україні зареєстровано 20 247 випадків меланоми, по області – 75 випадки. Клінічні прояви та перебіг меланом шкіри дуже різноманітні. Найбільш важлива тривожна ознака – це будь-яка зміна розміру, форми або кольору новоутворення, які сталися за короткий період часу. Оскільки зв'язок меланоми з родимками, пігментними невусами чітко встановлено, звертають особливу увагу на наступні початкові симптоми їх активізації:

- швидке зростання невуса, що раніше не змінювався або збільшувався повільно;

- ущільнення невуса;

- асиметричне збільшення однієї з його ділянок;

- зміна пігментації ( посилення або зменшення);

- поява почервоніння навколо невуса;

- виникнення свербежу, відчуття печіння, поколювання;

- поява папіломатозних виростів, тріщин, виразки, кровоточивість.

Профілактика раку шкіри

Потрібно регулярно, ретельно оглядати свою шкіру.

- зменшити перебування на сонці та відмовитись від соляріїв;

- використовувати захисні засоби шкіри, сонцезахисні окуляри, креми, одяг з натуральних тканин;

- лікувати хронічні та системні захворювання шкіри, але не більше місяця при неефективності даного лікування;

- звертатися до лікаря онколога при підозрі на злоякісний процес на шкірі або слизових оболонках;

- в разі виявлення злоякісного новоутворення лікуватися в онкологічному диспансері.

З метою покращення ранньої діагностики та профілактики онкологічної патології шкіри в Україні щорічно проводяться Дні діагностики раку та меланоми шкіри. В цьому році 25 квітня в рамках проведення Всеукраїнського дня огляду пацієнтів на злоякісні новоутворення шкіри в обласному онкологічному диспансері буде проводитись обстеження всіх бажаючих пацієнтів з пухлинними новоутвореннями на шкірі.

Детальна інформація за телефоном: 5-99-26

Олександр Колотило, завідувач відділенням пухлин голови та шиї
обласного онкологічного диспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів