Меню
 
Головна arrow Публікації
Скринінг раку молочної залози.

Рак молочної залози - найбільш розповсюджений вид злоякісних пухлин серед жінок в області і в Україні. Захворюваність на рак молочної залози зростає в середньому на 2% кожного року. На жаль, реальних способів запобігти захворюванню існує дуже мало - це виявлення та усунення факторів ризику раку молочної залози, а також лікування передпухлинної патології.

Основний напрямок боротьби з раком молочної залози у всьому світі - це виявлення захворювання на ранній стадії, коли воно має локальний характер і може бути виліковним. Для досягнення цієї мети проводиться так званий скринінг - система заходів по обстеженню та тестуванню здорових жінок без будь-яких ознак захворювання або симптомів, з метою більш раннього виявлення пухлини, тобто до появи симтомів та ознак хвороби, з приводу яких хворі самі звертаються за медичною допомогою. Скринінг сприяє не тільки виявленню скритих, доклінічних форм раку, які піддаються лікуванню, але й має психологічну цінність для жінок. В результаті скринінга жінки набувають можливості впевнитися, що у них немає раку молочної залози, і це є найбільш важливим потенціальним успіхом такого роду програм. На жаль, необхідно відмітити , що не існує методу який би забезпечував 100% правильну діагностику раку молочної залози - важлива комбінація методів. Золотим стандартом скринінгу є мамографія молочних залоз, яка дозволяє виявити пухлини розміром від 0,3 см і непрямі ознаки патологічного процесу, який починається, а також диференціювати злоякісні та доброякісні новоутворення. В віковій категорії 40-50 років дослідження виконується 1 раз в 2 роки ,а у жінок віком 50-69 років – 1 раз на рік.

Взагалі існує три методи раннього виявлення раку грудей: самообстеження, клінічне обстеження лікарем, та мамографія. Найбільш ефективним являється поєднання всіх трьох методик обстеження.

Самообстеження молочних залоз (СМЗ) – проста процедура, не вимагає спеціальних навиків і може бути включена у ранковий та вечірній туалет. Головне правило СМЗ – регулярність, потрібно проводити 1 раз на місяць через 7-10 днів після початку менструації. Якщо менструації вже закінчилися, СМЗ проводиться також 1 раз у місяць (краще вибрати якийсь один день, наприклад 1 число кожного місяця).

Загальні рекомендації по ранньому виявленню захворювань молочної залози. Жінкам всіх вікових категорій рекомендується один раз на місяць проводити самообстеження молочних залоз (СМЗ):

- від 20 до 39 років, кожного місяця СМЗ, при відсутності скарг зі сторони молочних залоз мамолога можна відвідувати 1 раз у 2 роки;

- більше 40 років, кожного місяця СМЗ, 1 раз у 2 роки проводити мамографію та 1 раз у рік відвідувати мамолога;

- від 50 і старше, кожного місяця СМЗ, 1 раз на рік - мамографію, та 1 раз у рік відвідувати мамолога.

Клінічне обстеження проводиться медичним працівником на фельдшерсько-акушерському пункті, кабінеті долікарського прийому поліклініки, або спеціалістом ,який в даному році першим оглядає пацієнтку.

Техніка проведення самостійного обстеження молочних залоз.

СМЗ включає в себе два основних компоненти: огляд та пальпацію(прощупування). При цьому бажано зрівнювати результати минулих обстежень. Крім молочних залоз обов’язково пальпуються підм’язові та підключичні ділянки, де можна знайти ущільнені лімфатичні вузли. Огляд молочних залоз проводиться перед дзеркалом. Молочні залози уважно оглядаються з усіх сторін у трьох позиціях: руки опущені впродовж тулуба, руки за головою та на поясі. При виконанні останніх двох позицій треба напрягти великі грудні м’язи.

Огляд починають з оцінки розмірів, форми і симетричності молочних залоз. Крім того, слід звернути увагу на підшкірні судини, особливо вени. Їх надлишкова налитість і звивистість можуть бути симптомами захворювань. Любі зміни порівняно з попереднім оглядом повинні підлягати більш детальному дослідженню.

Наступним етапом оцінюється стан шкіри. До небезпечних шкіряних симптомів відносяться - зміна кольору (пігментація, почервоніння), зміна поверхні шкіри (ділянки западання або випинання, шкіра у вигляді лимонної шкірки), інші відхилення від нормального виду.

Окремо оцінюється стан сосків та ореол. Насторогу мають визивати такі відхилення:

-зміна кольору (пігментація, почервоніння);

-зміна поверхні шкіри соска та ореолу (присутність виразок та тріщин);

-зміна форми та розположення соска ( втяжіння або надмірне виступання соска, відхилення соска в сторону від звичайної осі);

-наявність виділення із соска;

-інші відхилення від нормального виду.

З появою менопаузи вплив жіночих статевих органів на залозисту тканину зменшується і молочна залоза поступово заміщується жировою тканиною. Але ризик появи раку молочної залози з віком не зменшується, а навпаки збільшується.

Пальпація молочних залоз проходить у двох положеннях – стоячи та лежачи. Існує три основних способи пальпації. Всі вони однаково ефективні, але застосовувати слід якийсь один. При виконанні пальпації треба дослідити усю тканину молочної залози, підключичну ділянку та підм’язову ямку. У положенні стоячи треба підняти одну руку догори, пальці іншої руки з’єднати разом та розпрямити і подушечками пальців дослідити тканину молочної залози, яка знаходиться навпроти. При цьому молочну залозу треба трохи притискати до грудної стінки. У положенні лежачи пальпація проводиться наступне: треба лягти на рівну поверхню, під плечі покласти невисоку подушку. Одну руку покласти за голову, а подушечками пальців іншої проводити дослідження молочної залози, яка знаходиться навпроти. Після цього змініть положення рук та дослідіть іншу молочну залозу. Визначення будь-яких відхилень у структурі молочних залоз, особливо наявність пухлин, являється приводом для негайного звернення до спеціаліста-онколога або мамолога. Своєчасне виявлення пухлини молочної залози дозволяє досягнути повного виздоровлення, соціальної та психологічної реабілітації.

Костюк Василь Костянтинович,
хірург-онколог мамологічного відділення
обласного онкологічного диспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів