Меню
 
Головна arrow Публікації
Груша Анатолій Микитович
(10.09.1939 -10.05.2003)

До 75-річчя від дня народження головного лікаря Чернігівської обласної лікарні(1974-2003), невропатолога, заслуженого лікаря України, доктора медичних наук,академіка Української академії національного наукового прогресу (УАННП).

Анатолій Микитович Груша народився у с. Дзензелівці Маньківського району Черкаської області. Він увійшов у славетну плеяду відомих медиків сучасності Чернігівщини як науковець, що став другим доктором медичних наук серед практикуючих лікарів на теренах області. Шлях науковця- лікаря, організатора, керівника був не простий. Починав випускник Станіславського медінституту на Кіровоградщині, згодом працював невропатологом на Черкащині у с. Маньківці. Його вже тоді полонив світ книжок, і не просто читав, а й конспектував. Його захопили необмежені можливості людини, вивчав можливості гіпнозу і навіть виступав з лекціями на цю тему перед аудиторією. З 1967 року Анатолій Микитович живе в Чернігові, де обійняв посаду завідувача неврологічним відділенням обласної лікарні. З 1974 року - головний лікар обласної лікарні. Схильність Груші до науки не могли не помітити в Києві і він починає працювати над кандидатською дисертацією «Артеріальний тиск у хворих з неврозоподібними станами», яку захистив у 1982 році. Допомагав йому відомий вчений професор Олександр Романович Вінницький. Анатолію Микитовичу як справжньому організатору доводилось займатися не тільки лікарськими справами, а й відновлювати лікарню, будувати, відкривати нові відділення, постійно турбуватись, щоб обласна лікарня стала найсучаснішим медичним закладом, де б могли якісно лікуватись всі жителі області. В лікарні запрацював найкращий кадровий потенціал. Розуміючи, що майбутнє за передовими інформаційними технологіями, цілеспрямовано займався цими питаннями і у 1995 році була захищена докторська дисертація «Наукове обґрунтування нових технологій процесу управління системою «Обласна лікарня - регіональна охорона здоров’я та його інформаційного забезпечення». Як справжній науковець з великою прихильністю ставився до бібліотек. Анатолію Микитовичу доводилось бувати у бібліотеках Москви, Києва, але, як він висловлювався сам, найбільше подобалась Чернігівська.

Життя цієї талановитої людини обірвалося передчасно у 65 років. Анатолій Микитович залишив після себе значну наукову спадщину, зокрема, з медичного краєзнавства. Особливе місце серед них займає книга «З історії медицини Чернігівщини», яку він написав у співавторстві з колишнім директором обласної наукової медичної бібліотеки Матвієм Дулею.

У 2005 році вийшла книга кількох авторів, колег Анатолія Микитовича – головного лікаря обласної лікарні, заслуженого лікаря України Миколи Романюка, заступника головного лікаря Володимира Зуба та письменника Станіслава Реп’яха «Краса вірності», де постать Анатолія Груші розкрита всебічно як людини, науковця, талановитого організатора, справжнього лікаря.

Ім’я Анатолія Микитовича Груші увійшло до другого випуску довідково-біографічного видання «Україна Медична» (Київ, 2004). У 2009 році до 70-річчя з дня народження видатного медика відкрито меморіальну дошку на будівлі обласної лікарні. Бібліотекою видано бібліографічний покажчик «Анатолій Груша».Чернігівська обласна наукова медична бібліотека
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів