Меню
 
Головна arrow Публікації
Піддубик – Сущевский Петро Карпович (1756-1811)
( 260 років з дня народження видатного травматолога, ортопеда, уродженця Чернігова)

Піддубик – Сущевський належить до числа перших подвижників медицини, які тільки починали закладати в її скарбниці паростки медичних знань, здобуваючи їх по крупинкам на власних досвідах. Його по справедливості вважають першим українським ортопедом і травматологом. Праця «Про нову і вірну геогностичну ознаку утворення рубця після перелому кісток, з додатком різних спостережень з цього предмета, зроблених Протохірургом П.П.» – перша в Україні наукова праця з травматології.

Народившись в сім’ї міщанина, майбутній лікар, як і більшість видатних людей того часу, початкову освіту одержав у Чернігівському колегіумі, який вважався одним з найстаріших і найкращих навчальних закладів України. Він був створений на базі слов’яно-латинської школи, переведеної в Чернігів із Новгорода–Сіверського. З його стін Петро вийшов всебічно освіченим юнаком, провчившись там протягом шести років. Через роки він ще повернеться в рідний навчальний заклад, але вже в ролі викладача медицини, щоб поділитися з його вихованцями набутими знаннями та досвідом. Медичні знання він одержав в медико-хірургічній школі при Санкт-Петербурзькому сухопутному госпіталі. Перші уроки медичної практики Петра Карповича пройшли в Компанійському полку. Потім було ще подальше навчання при адміралтейському госпіталі, що дало змогу отримати звання штаб-лікаря.

У 32роки, озброєний знаннями і медичним досвідом, Піддубик-Сущевський повертається на батьківщину і працює в Борзні міським лікарем, потім хірургом, протохірургом. Це була здібна і обдарована людина. Паралельно він досліджує і епідемічні хвороби, переломи, паралічі ніг, емпієму, тетанус, лікування правця тощо. Набуті практичні знання він увічнив в своїх наукових працях, написаних здебільшого латинською мовою, теми яких такі ж різносторонні, як і все його життя. На жаль історія нам не залишила ніяких відомостей про особисте життя цієї неординарної людини.

І.І. Воронцовська, головний бібліограф
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів