Меню
 
Головна arrow Публікації
Рак легенів

Рак легенів у чоловіків, яким більше 35 років – найчастіша, а у жінок між 35 і 70 роками – друга за частотою причина смерті.

Злоякісна пухлина швидко прогресує, погано піддається лікуванню і призводить до високої смертності, з числа усіх зареєстрованих через 5 років залишаються живими 7-13% хворих. Пов’язано це з тим, що рак легенів може розвиватись безсимптомно, виявляється на досить пізніх стадіях, коли радикальне лікування вже неможливе.

Рак легенів – одна з найнебезпечніших хвороб нашого часу. Іноді клінічна картина раку легень розгортається дуже швидко, але частіше пухлини органів грудної клітини маскуються під респіраторні захворювання, бронхіти, плеврити, які, як і онкологічні захворювання, викликають кашель.

Як і при інших пухлинах, з упевненістю назвати причини захворювання на рак легенів не можна. Однак деякі фактори все ж таки відіграють вирішальну роль у його розвитку. У цьому списку на першому місці стоїть куріння Спеціалісти стверджують, що злоякісні пухлини вражають легені любителів сигарет в 12 разів частіше, ніж тих, хто не курить. За різними даними, приблизно 90 відсотків хворих на рак легенів – курці. Чим довше палить людина і чим більше пачок сигарет за день, тим вищий ризик. Не існує доказів на користь того, що куріння сигарет з низькою кількістю смол нібито безпечне. Ще як небезпечно! Небезпечно і некурцям вдихати дим тютюну (пасивне куріння), вони також мають підвищений ризик раку легенів. Якщо один із подружжя палить, то ризик виникнення раку у другого (який не курить) підвищується на 30% порівняно з подружжям, де не курять. Деякими дослідженнями доведено, що легені жінки під дією тютюнового диму частіше піддаються злоякісному переродженню.

Туберкульоз і деякі види запалення легенів часто залишають після себе рубці, і ці рубці можуть підвищити ризик розвитку раку легенів.

Підвищена захворюваність на рак легенів у містах – порівняно з сільською місцевістю – змушує дійти висновку, що не менш небезпечні для наших легенів і шкідливі речовини у навколишньому середовищі.

Рак легко розвивається під впливом канцерогенних речовин, розповсюджених безпосередньо в цехах та інших місцях, пов’язаних з виробництвом, а також в результаті забруднення повітря викидами автомобільного транспорту. Провокує захворювання і радіоактивний газ радон, який накопичується у приміщеннях багатоповерхових будинків. Шкідливо впливають і часті опромінення грудної клітини в рентген-кабінетах. Впливає на розвиток злоякісних пухлин генетична схильність. У таких людей висока активність ферментів, які переводять хімічні канцерогени у небезпечні форми, їм категорично не рекомендуємо палити. Маскувати картину раку легень може туберкульоз, пневмоконіоз, антракоз, кісти легенів.

Ризик раку легенів підвищує погане харчування – з низькою кількістю фруктів та овочів, вітамінів А і С, бета-каротину. Припускають, що яблука, цибуля та деякі інші фрукти і овочі мають захисний ефект.

У зв’язку з тим, що у більшості людей з ранніми стадіями раку легенів не існує ніяких симптомів, лише невелика кількість випадків діагностується своєчасно. Раннє виявлення раку легенів зазвичай пов’язане з проведенням рентгенографії або інших методів, призначених з іншого приводу.

Слід негайно звернутися до лікаря при прояві нижченаведених симптомів: тривалий кашель, який не проходить; наявність крові в мокроті; біль у грудній клітині, який посилюється під час глибокого дихання; з’явлення охриплості голосу; втрата ваги і погіршення апетиту; задишка, повторні інфекції у вигляді бронхіту або запалення легенів.

Розповсюдження раку легенів в інші віддалені органи може викликати біль у кістках, слабкість або оніміння рук чи ніг, головокружіння, змінення кольору шкіри або очей (жовтяницю). На висоті хвороби під пахвами і з боків шиї прощупуються збільшені лімфатичні вузли, які стають все більш твердими і болісними.

Усі згадані симптоми, узяті самі по собі, не є типовими ознаками пухлини. Вони можуть виникнути при будь-якому захворюванні легенів. Для уточнення важливі дані лабораторних аналізів. Для уточнення використовують рентгенографію, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію та інше. Нижченаведені методи застосовують для того, щоб переконатися: виявлене утворення в результаті передуючого обстеження є саме раком. Крім того, при цьому уточнюється вид раку легенів і ступінь його розповсюдження.

Найважливішу роль у боротьбі проти раку відіграє профілактика.

• Краща первинна профілактика раку легенів – не починати курити, а для курців – кинути цю згубну звичку..

• Якщо в родині були випадки онкологічних захворювань, не варто виключати спадкову схильність до них – щорічно робіть флюорографію грудної клітини. Сучасні апарати дозволять визначити пухлину розміром менше сантиметра.

• Людям, які працюють на шкідливому виробництві, а також курцям необхідно обстежуватись два рази на рік.

• Коли довго непокоїть кашель, слід проконсультуватись з пульмонологом або фтизіатром.

• При найменшій підозрі на пухлину необхідно звернутися до онколога.

Бякова Алла Миколаївна - променевий терапевт облонкодиспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів