Меню
 
Головна arrow Публікації
Профілактика раку ротової порожнини

Рак слизової оболонки ротової порожнини серед злоякісних пухлин голови і шиї посідає 1-є місце. Рак слизової оболонки ротової порожнини виникає в чоловіків у 7-10 разів частіше, ніж у жінок. Найбільша кількість хворих - особи віком від 50 до 70 років. Не менше, ніж у 50% хворих рак локалізується на язиці, в області дна ротової порожнини, щоках, на верхній і нижній щелепах, піднебінні.

Доведено: 90% злоякісних пухлин людини пов'язані з дією канцерогенів навколишнього середовища та особливостями способу життя. Найбільш значущим, широко розповсюдженим канцерогенним фактором є куріння. За даними ВОЗ, ним обумовлено 80% раку губи та порожнини рота. Викурювання 15-20 цигарок в день, особливо у поєднанні зі зловживанням алкоголю, підвищує ризик захворіти на рак порожнини рота в 8-10 разів. Важливим фактором виникнення раку є хронічна травма слизової порожнини неякісними протезами, гострими краями зубів, коронок, часте прикусування слизової оболонки зубами мудрості. Всі ці фактори можуть сприяти виникненню передракових процесів, які є фоном для розвитку раку.Ці захворювання виявляються у вигляді сіруватих або білувато-сіруватих бляшок, бородавчатих розростань, ерозій, різного роду кірок на слизовій порожнини рота. Зміни слизової порожнини рота можна легко виявити при самообстеженні.Своєчасне лікування передракових захворювань дозволяє попередити рак порожнини рота.Розрізняють 2 форми раку: виразкову й інфільтративну. На практиці вони часто поєднуються. Діагноз раку ставиться на основі огляду і пальцевого обстеження ротової порожнини і регіонарних лімфовузлів, рентгенологічного дослідження, лабораторного дослідження мазків, зішкрібів, кусочків тканини і пунктату пухлини. В періоді задавненості пухлина, швидко поширюючись, руйнує прилеглі тканини, метастазує в шийні лімфовузли та віддалені органи, відмічається виражений больовий синдром.Виявивши при самообстеженні зміни на слизовій губ та порожнини рота, необхідно негайно звернутись до лікаря-стоматолога та не займатись самолікуванням.

Вибір методу лікування визначається локалізацією пухлини, її поширенням і будовою, а також наявністю метастазів і загальним станом хворого.

Лікування повинно бути комплексним і починатись, якщо немає протипоказань, з променевої терапії з подальшим хірургічним і хіміотерапевтичним лікуванням. Всі види лікування мають як показання, так і протипоказання до їхнього проведення. Прогноз залежить від своєчасності звернення за медичною допомогою і пунктуального виконання всіх призначень лікаря.Незважаючи на те, що практично всі відділи порожнини рота легко доступні для огляду, злоякісні новоутворення в задавнених стадіях виявляють в 59% випадків.

Профілактика онкозахворювань слизової оболонки ротової порожнини складається з первинних і повторних профоглядів, лікувальних процедур і диспансеризації. У випадках, коли захворювання пов'язані тільки з місцевим впливом несприятливих факторів, проводиться відповідне лікування (усунення подразнюючих факторів, застосування протизапальних засобів, надаються гігієнічні рекомендації (застосування відповідних зубних паст, полоскань ротової порожнини, а також рекомендації по дієті). У цьому випадку диспансерного нагляду не треба.Хворі, в яких виявлені захворювання внутрішніх органів, у поєднанні з захворюванням слизової оболонки ротової порожнини, особливо при рецидивних формах запалення, потребують не тільки лікування, але й диспансеризації:

- Лікування передпухлинних захворювань має включати санацію ротової порожнини, усунення шкідливих звичок. Найбільш ефективними методами лікування є хірургічний - висічення ділянки лейкоплакії або папіломатозу з подальшим гістологічним дослідженням, електрокоагуляція або кріодеструкція. Тому санація ротової порожнини і лікування передракових захворювань є реальною профілактикою раку.

- Постійної диспансеризації потребують хворі з передраковими ураженнями слизової оболонки, які погано піддаються дії терапевтичних засобів. Застосування антибіотиків, стероїдних препаратів, сильнодіючих хімічних речовин (припікання слизової оболонки) має бути суворо обгрунтованим. Підхід до лікування має бути комплексним, з участю лікарів інших спеціальностей: терапевтів, гастроентерологів, імунологів та інших.

У профілактиці захворювань слизової оболонки ротової порожнини важливе місце має займати харчування, яке регулює ферментний статус. При складанні режиму харчування слід керуватись конституційними особливостями, професією хворого, умовами зовнішнього середовища.

Крічфалушій Наталія Михайлівна – променевий терапевт облонкодиспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів