Меню
 
Головна arrow Публікації
Ультрафіолетове випромінювання : небезпека чи користь ?

Поніжитися на Сонці любить багато хто з нас, але як Сонце впливає на наше здоров'я? Виявляється, сонячні промені можуть як принести користь здоров'ю людини, так і завдати шкоди, іноді непоправної. Загоряючи, ми піддаємо свою шкіру дії ультрафіолетових (УФ ) та інфрачервоних променів. Це відбувається як при загорянні на Сонці, так і при використанні соляріїв для отримання загару. В літній період нам дуже хочеться мати шоколадний загар, але не розуміємо, що такий загар негативно впливає на певні органи нашого організму і може привести до деяких захворювань в зимовий період часу. Тобто влітку ви не підлікуєтеся, а навпаки, принесете тільки негативні наслідки.

Загар неодмінно має бути продуманим, пам'ятайте про те, що якщо переборщити із загаром, то шкіра дуже швидко висихає та лущится, після чого грубіє і відбувається процес старіння. Шкіра, яка була піддана дії сонця, покривається дуже дрібними зморшками і значною кількістю пігментних плям. Багато наслідків УФ дії можуть проявитися через 3 і навіть через 30 років, саме з цієї причини дуже важливо спочатку запобігти наслідкам негативної дії сонця. УФ випромінювання може знижувати ефективність імунної системи шляхом зміни активності і розподілу клітин, відповідальних за приведення в дію імунних реакцій. Пригнічення імунітету може викликати активізацію вірусу простого герпесу на губі ("лихоманки"). Неодмінно варто звернути вашу увагу на те, що існує таке поняття як сонячна кропив'янка. Потворне видовище. Шкіра вашого тіла не просто червоніє але й починає просто моторошно свербіти. Зверніть увагу на те, що така алергія на УФ випромінювання може бути природженою - дуже рідко, а може бути придбаною. Саме загар, вірніше не продуманий загар згодом може перерости в таке воістину страхітливе захворювання.Але найбільша небезпека в дії УФ випромінювання на шкіру це - велика ймовірність винекнення раку шкіри. Також тривале перебування на сонці підвищує ризик розвитку раку нижньої губи та пігментної пухлини –меланоми, яка розвивается в результаті переродження родимок.

Раніше вважалось, що канцерогенна дія УФ пов`язана з дією короткохвильвих променів типу В. Та нові дослідження довели, що і довгохвильові промені типу А можуть чинити канцерогенну дію. До того ж ультрафіолет А глибше проникає у шкіру і швидше викликає її старіння. Сьогодні модно проводити літо на пляжах далеких океанів , однак слід знати, що при наближенні на кожні 10 градусів до єкватора, захворюваність на рак шкіри збільшуется вдвічі. Науково доведено, що більш уразливі від дії УФ сонця люди зі слабо пігментованою шкірою,блондини, люди з великою кількістю родимок на шкірі, рудоволосі, люди з блакитними та сірими очима, білолиці, з веснянками і, особливо ,діти. Їх треба суворо оберігати від прямих сонячних променів: сонячний опік в дитячому віці збільшує ризик захворювання на рак шкіри в подальшому у 20 разів. Для кожної людини критична тривалість впливу сонячних променів сугубо індивідуальна. Визначити цю межу нелегко . Тому краще запам`ятати, що тривале перебування на сонці йде на шкоду організму.

На сьогоднішній день багато хто вважае, що загоряти в солярії не тільки по-модньому але ще й корисно. Але це зовсім не так, учені дійшли однозначного вісновку: УФ соляріїв ще небезпечніший за природій УФ. Британія перша офіційно заборонила підліткам до шістнадцяти років користуватися соляріями.Там меланома кожен рік уражає 6000 чоловік і забирає майже 1700 життів.Тому слід пам`ятати: при гіпертонії, цукровому діабеті, мастопатії, а також порушеннях функції щитоподібної залози, загар в солярії суворо протипоказаний. Не рекомендуется відвідувати солярій і при наявності пігментних плям та численних або крупних родимок.

Серед корисних дій на організм ультрафіолету можна виділити , те, що під його впливом в шкірі з холестерину синтезуеться вітамін D, необхідний організму для утримання кальцію, укріплення зубів та кісток. Але для нормального відтворення вітаміну D достатньо того, щоб обличчя і руки засмагали три рази на тиждень по 15 хвилин , а взимку можна вживати цей вітамін в капсулах. Крім того, користь проявляється в підвищення імунітету, позитивно Сонце впливає також на серцевий м'яз. Не можна забувати, що сонячна енергія дуже впливає на хімічні процеси людського організму, які визначають стан нервової системи і настрою. Крім того, на думку фахівців вплив Сонця помічений на апетит і навіть сексуальність і прагнення до пізнання світу.

Для зменшення шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання необхідно обмежувати час перебування на сонці опівдні. Прагнути бути в тіні.Надівати захисний одяг, такий як широкополі капелюхи, що прикривають очі, лице та шию.Надівати сонцезахисні окуляри з бічними панелями, що забезпечують захист від УФ-А і УФ-В на 99%, - 100%. Неодноразово і рясно наносити на незахищені одягом ділянки шкіри сонцезахисні засоби широкого спектру з чинником сонячного захисту (SPF) 30+. Тінь і носіння одягу забезпечують кращий захист від сонця, чим нанесення сонцезахисних засобів. Такі засоби не можна використовувати для продовження часу перебування на сонці, і люди, що використовують сонцезахисні засоби для придбання сонячного загару, повинні свідомо обмежувати час свого перебування на сонці. Не користуватися устаткуванням для штучного загару - використання такого устаткування у віці до 35 років пов'язане із зростанням ризику розвитку меланоми на 75%. Солярії і лампи для загару слід використовувати тільки під медичним спостереженням. ВОЗ рекомендує забороняти їх використання особами, що не досягли 18 років. Захищати дітей грудного та раннього віку - завжди поміщати дітей в тінь.

Кізуб Юрій Анатолійович хірург-онколог
відділення. пухлин голови та шиї обласного
онкологічного диспансеру
тел. 5-99-26
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів