Меню
 
Головна arrow Публікації
Рекомендації Миколи Амосова по здоровому способу життя

В цьому році на державному рівні відзначається 100-річчя від дня народження Мико?ли Миха?йловича Амосова (1913-2002) — українського лікаря, видатного кардіохірурга, ученого в галузі медицини, біокібернетики; дійсного члена НАНУ, директора Інституту серцево-судинної хірургії. У 2008 році він був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки Великі українці. Воєнні сторінки життя Миколи Амосова пов’язані з Чернігівщиною. У 1943 році він працював хірургом польового госпіталю №2266 в Хоробичах Городянського району.

Микола Амосов прожив майже 90 років. І не просто прожив. Це були роки активного довголіття. Рятуючи хворих, він здійснив більше 6 тисяч надзвичайно складних операцій на серці і розуміючи, яка на ньому лежить величезна відповідальність, своєму здоров’ю приділяв багато значення. Микола Амосов розробив основні принципи здорового способу життя і всі вони пройшли через власне випробування. Всі висновки великий вчений-хірург обов’язково записував, що дало змогу поділитися напрацюваннями з іншими. Він завжди говорив: «Не надійтесь, що лікарі зроблять вас здоровими. Вони можуть спасти вам життя, вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту, а далі, щоб жити надійно, навчайтесь покладатися лише на себе. Одна медицина не може зробити людину здоровою». Микола Амосов ніколи не протиставляв традиційну медицину і «природні» способи лікування й профілактики, оскільки вони не можуть замінити один одного. У кожного свої сфери.

В чому ж полягають принципи здорового способу життя Амосова?

Правильне мислення або психо-фізіологічний стан людини


Неправильний спосіб мислення призводить до неправильного способу життя, що здебільшого стає причиною багатьох хвороб. Людина наділена розумом, інтелектом і в цьому її унікальність. Треба поставити перед собою мету – зберегти здоров’я і пам’ятати при цьому, що людина хоч і розумна, але лінива й пожадлива. Вона не призначалася для ситого й легкого життя. За задоволення розкішно й смачно поїсти та відпочити вона має платити хворобами. Пам’ятайте, що головний наш ворог – наша психіка. Варто провалитися на дрібниці, і відпадає бажання добитися будь-чого.

Відмова від алкоголю, паління, наркотиків


Алкоголь, тютюн, наркотики не тільки руйнують здоров’я, набагато вкорочують життя, призводять до злочинності, руйнують сім’ї, але й становляться загрозою біологічного виродження народу. У резерваціях США утримуються жалюгідні залишки індіанських племен. Вони були знищені не зброєю, а алкогольними напоями.

Правильне харчування


Апетит – наше задоволення і наш хрест. Треба їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти! Їжа повинна бути простою й нерафінованою. Побільше блюд із зернових, свіжих овочів і фруктів, ягід й поменше м’ясних, борошняних, кондитерських виробів. Відмовтесь від жирів тваринного походження, але й жирами рослинного походження не зловживайте. Кількість солі треба довести до 2-4 г в день. Сніданок повинен бути найситнішим. Ніколи не їжте для профілактики і ні в якому разі не переїдайте. Кількість їжі залежить від віку і способу життя.

Ще про воду. Пити треба багато. Не менше 2-3 літрів на добу. При цьому збільшується об’єм крові й навантаження на серце, виводяться надлишки солі, токсичних речовин, зменшується загроза утворення каменів. Робота усіх наших органів пов’язана з використанням води.

Загартування


Найрозумніше загартування – легко вдягатися в холодні дні. Можна приймати холодний душ, розтиратися холодною водою. Дуже важливо – загартовувати малят, ні в якому разі їх не кутати! Помірний холод добре стимулює активність.

Фізичні вправи


Для чого потрібні фізичні вправи? По-перше, для підвищення резервів серцево-судинної і дихальної систем. По-друге, для підтримання на певному рівні функції м’язів і суглобів. Дуже корисно ходити пішки, а також бігати. Людина наділена потужним імунітетом. Не треба тільки його знищувати своїм способом життя. Сучасні соціальні умови призводять до детренованості всіх робочих функцій організму, що увійшло в суперечність з біологією.

Висновки


Система обмежень і навантажень Миколи Амосова проста і доступна. Саме вона врятувала його від хвороб, які почали атакувати вченого-хірурга ще в 40-річному віці. Але разом з тим вона може бути дуже складною для тих, хто не наважиться прикласти свої зусилля, щоб думки, звички, харчування повернути в інше русло. Адже за здоров’я потрібно боротися кожного дня. Ціна буде дуже високою.

Головний бібліограф
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
Ірина Іванівна Воронцовська
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів