Меню
 
Головна arrow Публікації
ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ В ОНКОЛОГІЇ

Променева терапія - ефективний метод лікування різних видів злоякісних пухлин різноманітних локалізацій. 60% пацієнтів, які хворіють на злоякісні новоутворення, лікуються за допомогою променевої терапії. Кількість хворих, що пройшли курс променевої терапії, збільшується з кожним днем. Для більшості хворих променева терапія являється єдиним методом лікування. Тисячі хворих виліковується після проведення радіотерапії, або при поєднанні курсу променевої терапії з хірургічним методом, курсами хіміотерапії, гормонотерапії.

Лікарі використовують променеву терапію перед операцією для зменшення розмірів пухлини, після операції опромінення може використовуватись для досягнення «стерилізації» операційного поля від розсіяних в процесі оперативного втручання злоякісних клітин та для зупинки росту ракових клітин після неповного видалення пухлини та метастазу. Інколи замість операції використовують опромінення разом з протипухлинними препаратами. Променева терапія злоякісних пухлин за останні десятиліття потерпіла великих змін, які дозволили значно розширити покази до її застосування і покращити результати лікування.

В запущених випадках, коли радикальне опромінення провести неможливо, променеву терапію призначають для зменшення больового синдрому, задишки та інших симптомів захворювання. Більшість хворих відмічають, що якість їх життя покращилась після того, як променева терапія використовувалась для зменшення пухлинного процесу, болі та інших симптомів раку.

Опромінення – це спеціальний вид енергії, що передається хвилями та частинками. Їх джерелом можуть бути спеціальні апарати, чи радіоактивні джерела.

Більшість хворих отримують зовнішні види променевої терапії за допомогою високоенергетичних апаратів, які містять радіоактивні джерела-радіоактивний ізотоп Со 60. В тому випадку, коли джерело опромінення знаходиться на певній відстані від тіла хворого, то опромінення називають дистанційним. Коли джерело опромінення поміщують в будь-яку порожнину, що знаходиться всередині тіла хворого (стравохід, сечовий міхур, піхва, матка, пряма кишка), то спосіб опромінення називають внутрішньопорожнинним. При внутрішньо тканинному опроміненні вводять радіоактивні джерела у вигляді проволоки, голок, кульок, або вводять спочатку трубочки-провідники, в які розміщують джерела опромінення. Арсенал засобів, що використовуються для променевої дії на пухлину, достатньо широкий. Вибір виду джерела опромінення, апарату, а також спосіб опромінення залежить від локалізації пухлини і технічного оснащення відділень променевої терапії.

Багато років тому назад лікарі використовували цю енергію для лікування раку та діагностики. Спеціальна апаратура (гама терапевтичні та рентгенологічні апарати, лінійні прискорювачі) направляє потік енергії на пухлину.

Основою променевого лікування онкологічних хворих являється правильне підведення заданої дози до злоякісного вогнища при мінімальному опроміненні оточуючих його здорових органів та тканин.

Високі дози радіації здатні вбити пухлинну тканину, або призупинити їх ріст та ділення. Ракові клітини гинуть швидше, чим здорові клітини, що оточують пухлину. Здорові клітини також вражаються радіацією, але після лікування більшість з них відновлюються. Лікар ретельно дозує інтенсивність опромінення, а також обмежує ділянки тіла, що підлягають лікуванню. Таким чином, ракові клітини вражаються більше, чим здорові тканини. Променевого терапевта турбує питання наскільки чутлива пухлинна тканина до опромінення. Радіо чутливими є клітини пухлин молочної залози, раку матки та сечового міхура, пухлини товстої та прямої кишки. Радіорезистентні –остеосаркома, меланома та пухлини нирок. Як і при інших методах лікування, пацієнт, що отримує променеве лікування, знаходиться в групі ризику. Доза опромінення, яка вражає ракову клітину, може пошкодити і здорову клітину, і в пацієнта можуть виникнути побічні реакції. Як правило, виникнення негативних променевих реакцій менше в порівнянні з можливостями знищення ракових клітин. Ваш лікар не порадить Вам лікування, якщо не буде впевнений в тому, що користь від такого лікування значно більша від ризику побічних реакцій.

Лікар, що пройшов спеціальну підготовку з променевої терапії - лікар з променевої терапії, призначає вид і тривалість лікування, що підходить лише Вам. Променевий терапевт тісно співпрацює з іншими лікарями, разом з фізиком –радіологом, дозиметристом та медлаборантом радіологічного блоку, що безпосередньо проводить Ваше лікування, контролює сеанси опромінення, управляє апаратурою. Після обговорення даних обстеження, результатів аналізів, стану здоров’я пацієнта, лікар з фізиком-радіологом і дозиметристом вирішує, яким чином проводити опромінення, яка доза радіації необхідна, кількість сеансів. Після початку лікування лікар контролює показники крові, реакцію на променеве лікування та загальний стан здоров’я. Безпричинне порушення режиму лікування зменшує ефективність променевої терапії.

Променева терапія не робить тіло радіоактивним. Під час лікування не потрібно уникати спілкування з іншими людьми. Обнімання, поцілунки та інтимні відносини не шкідливі для ваших партнерів. Радіацію неможливо відчути, побачити і почути.

Побічні променеві реакції частіше виникають в тій частині тіла, яка підлягає опроміненню. Більшість променевих реакцій, що виникають під час променевого лікування, не такі серйозні і лікуються медикаментозно. Вони звичайно проходять протягом декількох тижнів після припинення променевої терапії. Ви можете помітити, що ділянка шкіри, що опромінюється, потемніла, в деяких випадках може виникнути запалення і опік цієї ділянки шкіри. Може погіршитись апетит, виникати сухість в роті, порушення відчуття смаку, порушення акту ковтання, особливо при пухлинах порожнини рота, гортані. При лікуванні заборонено приймати алкоголь, що підсилює запалення слизової, потрібно відмовитися від куріння. Багато хворих в період курсу променевого лікування можуть працювати, займатися домашнім хазяйством, брати участь в сімейному житті. Радіаційна терапія може впливати на емоціональний стан пацієнта із-за змін балансу гормонів. Ці явища носять тимчасовий характер.

Радіаційна терапія може впливати на показники крові: може зменшитися кількість лейкоцитів і тромбоцитів. Ці клітини крові допомагають організму боротися з інфекцією . Якщо променева терапія викликала такі зміни, то для відновлення цих клітин, роблять перерву в лікуванні на тиждень і призначають медикаментозну терапію.

При появі симптомів запалення, кашлю, порушення ковтання, болі потрібно попередити променевого терапевта. Лікар призначить необхідне лікування.

Кожний пацієнт реагує на променеве лікування індивідуально. Консультуйтесь з вашим лікарем-променевим терапевтом по всім питанням що виникають по ходу лікування.

Крічфалушій Наталія Михайлівна -
лікар терапевт променевий відділення променевої терапії облонкодиспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів