Меню
 
Головна arrow Новини
Всесвітній день без тютюну

Щороку 31 травня ВООЗ і партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до ризиків для здоров'я, пов'язаних з вживанням тютюну, і закликаючи до проведення ефективної політики щодо зменшення масштабів споживання тютюну. З нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2016 року ВООЗ і Секретаріат Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну закликають всі країни підготуватися до простої (стандартизованої) упаковки тютюнових виробів. Проста упаковка є важливим заходом для зниження попиту, оскільки вона робить тютюнові вироби менш привабливими, обмежує використання тютюнової упаковки з метою реклами і стимулювання продажу тютюну.

Вживання тютюну є однією з найбільш серйозних небезпек для здоров'я, які коли-небудь виникали в світі. Тютюн вбиває до половини людей, які його вживають. Щорічно тютюн призводить майже до 6 млн. випадків смерті, з яких понад 5 млн. відбувається серед споживачів та колишніх споживачів тютюну, і більше 600000 – серед людей, що самі не курять, але підпадають під вплив вторинного тютюнового диму. Якщо не буде вжито термінових заходів, число щорічних випадків смерті до 2030 року може перевищити 8 млн.

Кожні 6 секунд через тютюну вмирає приблизно одна людина, тобто відбувається кожен десятий випадок смерті серед дорослих людей. До половини нинішніх споживачів тютюну в кінцевому підсумку помре від будь-якої пов'язаної з тютюном хвороби.

Майже 80% з більш ніж одного мільярда курців в світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає найважчий тягар пов'язаних з тютюном хвороб і смертності.

Споживачі тютюну, вмираючи передчасно, позбавляють свої сім'ї доходу, підвищують вартість медичної допомоги і перешкоджають економічному розвитку.

У зв'язку з тим, що з моменту, коли люди починають вживати тютюн, до виникнення порушень здоров'я проходить кілька років, епідемія захворювань і смерті, пов'язаних з тютюном, тільки почала набирати силу.

Вторинний тютюновий дим – це дим, що заповнює ресторани, офіси або інші закриті приміщення, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети, біді і кальяни. У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50 як канцерогени. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує. Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця та рак легенів. Серед дітей грудного віку він викликає раптову смерть. У вагітних жінок він призводить до народження дітей з низькою масою тіла.

Майже половина дітей регулярно дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом в громадських місцях. Більше 40% дітей мають, щонайменше, одного з кращого батьків, що курить.

Вторинний тютюновий дим є причиною понад 600 тисяч випадків передчасної смерті в рік. Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму. Закони щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму, захищають здоров'я людей, що не курять та сприяють тому, щоб курці кидали курити. Більше одного мільярда людей, або 16% населення світу, захищене всебічними національними законами щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму.

Споживачам тютюну необхідно допомогти кинути палити. Дослідження показують, що далеко не всі люди розуміють небезпеку для здоров'я, пов'язану з вживанням тютюну. Так, наприклад, обстеження, проведене в 2009 році в Чилі, показало, що лише 38% курців знають про те, що куріння призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, і лише 27% знають про те, що воно викликає інсульт. Більшість курців, обізнаних про небезпеку тютюну, хоче кинути курити. Консультування та медикаменти можуть більш ніж подвоїти ймовірність того, що спроби курця кинути курити увінчаються успіхом.

Сильнодіюча антитютюнова реклама та графічні попередження на упаковках сприяють зменшенню числа дітей, що починають курити і зростання числа людей, які відмовляються від цієї звички. Графічні попередження можуть переконати курців в необхідності захищати здоров'я людей, які не курять та в присутності дітей. Дослідження, проведені після введення практики нанесення графічних попереджень на упаковки свідчать про те, що вони значно підвищують поінформованість людей щодо шкідливих наслідків вживання тютюну.

Всебічна заборона всіх видів реклами, стимулювання продажу та спонсорства може сприяти зменшенню споживання тютюну в середньому на 7%. Лише в 24 країнах, де проживає 10% населення світу, повністю заборонені всі форми тютюнової реклами, стимулювання продажу та спонсорства. Приблизно в кожній третій країні обмеження на тютюнову рекламу, стимулювання продажу й спонсорство є мінімальними або взагалі відсутні.

Податки на тютюнові вироби є найефективнішим способом скорочення вживання тютюну, особливого серед молодих людей і незаможних верств населення. Підвищення податків, що викликає зростання цін на тютюнові вироби на 10%, призводить до зменшення споживання приблизно на 4% в країнах з високим рівнем доходів і до 5% в країнах з низьким і середнім рівнями доходів. Незважаючи на це, високі податки на тютюн рідко використовуються. Лише в 32 країнах, де проживає менше 8% населення світу, податки на тютюн перевищують 75% від роздрібної ціни. За існуючими даними, доходи від податків на тютюн, в середньому, в 175 разів перевищують витрати на боротьбу проти тютюну.

Незаконна торгівля тютюновими виробами викликає серйозні побоювання в галузі охорони здоров'я, економічного розвитку і безпеки в усьому світі. За оцінками, кожна десята сигарета або тютюновий виріб, що споживаються в глобальних масштабах, є незаконними. Незаконний ринок підтримують як дрібні торговці, так і організовані кримінальні мережі, які займаються незаконною торгівлею зброєю і людьми.

Ліквідація незаконної торгівлі тютюном призведе до зниження рівнів споживання тютюну шляхом обмеження наявності дешевої, нерегульованої альтернативної продукції і підвищення загальних цін на тютюн. Важливим є те, що це приведе до скорочення передчасної смертності в результаті вживання тютюну та підвищенню податкових надходжень для урядів. Ліквідація незаконної торгівлі тютюновими виробами, що є одним із пріоритетів для охорони здоров'я, можлива. Але для цього необхідно поліпшити національні та субнаціональні системи отримання податків та розширити міжнародне співробітництво, наприклад, ратифікувати та здійснювати Протокол про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами, самостійний міжнародний договір, узгоджений сторонами Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

І хоча публічно тютюнова промисловість виступає за підтримку дій, спрямованих проти незаконної торгівлі, «за лаштунками» вона поводиться зовсім інакше. Документи тютюнової промисловості для внутрішнього користування, оприлюднені в ході судових розглядів, продемонстрували, що тютюнова промисловість активно сприяє незаконній торгівлі в глобальних масштабах. Вона також є перепоною для здійснення заходів по боротьбі проти тютюну, таких як підвищення податків і використання графічних попереджень про шкоду для здоров'я, завідомо неправдиво стверджуючи, що це активізує незаконну торгівлю.

РКБТ ВООЗ вступила в силу в лютому 2005 року. З тих пір вона стала одним з найбільш широко визнаних договорів в історії Організації Об'єднаних Націй, що охоплює 180 Сторін, де проживають 90% населення світу. Рамкова конвенція ВООЗ є найважливішим інструментом ВООЗ для боротьби проти тютюну і важливою віхою на шляху до зміцнення здоров'я людей.

Цей договір підтверджує право людей на найвищий рівень здоров'я, забезпечує юридичні основи для міжнародного співробітництва в галузі охорони здоров'я та встановлює високі стандарти для дотримання цього договору.

Прес - служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
за матеріалами ВООЗ
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів