Меню
 
Головна arrow Публікації
ПРОФЕСІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА

Професійні захворювання шкіри (професійні дерматози) – це захворювання шкіри , які виникають у процесі трудової діяльності людини на виробництві під впливом певних факторів, що викликають пошкодження шкіри. Ці шкідливі фактори можуть мати одноразову дію чи повторюватись при прямому чи не прямому контакті. До професійних захворювань шкіри можна віднести деякі інфекційні та паразитарні хвороби при яких людина у процесі трудової діяльності може захворіти на те чи інше захворювання, як приклад – грибкові захворювання. Окрім того, сюди можна віднести захворювання шкіри, які виникають під впливом радіоактивного опромінення, продуктів переробки кам’яного вугілля, нафти тощо. Вказані причини супроводжуються різними клінічними проявами, як то поява новоутворень шкіри, гіперкератозів (потовщень) шкіри, вугрової висипки та ін. Все це призводить до формування захворювань у виді дерматитів, екзем, токсикодермій.

За статистикою, 95% профдерматозів виникають внаслідок контакту з хімічними речовинами, в основному це працівники хімічної промисловості та медичні працівники. Різні професійні фактори можуть викликати різні зміни шкіри. Деякі, так звані стігми, не зменшують працездатність і є типовими для певного роду професій. Сюди відносяться зміни кольору шкіри (у працівників, які мають контакт з тринітротолуолом – жовтувато оранжевий колір шкіри, у фотографів – зміна кольору нігтів – темно-коричневі). У мельників, пекарів, шахтарів в результаті відкладення на шкірі рідких, клейких, порохоподібних речовин (сажа, вугільний порох) на відкритих ділянках шкіри утворюються так звані відкладення. У працівників сільського господарства та у людей, які тривалий час знаходяться під впливом сонячного проміння, розвивається надмірна пігментація шкіри. При різких змінах температури (у сталеварів, поварів) розвиваються телеангіектазії. Можливі і інші прояви змін стану шкіри при впливі професійних факторів.

Слід відзначити, що професійні дерматози виникають не зразу, а через певний період з моменту дії подразника, висипка спочатку знаходиться на відкритих ділянках шкіри і тільки з часом може поширюватись по всьому шкірному покрову.

Часто основною причиною у розвитку професійних дерматозів є вплив інфекційних факторів з розвитком, внаслідок контакту з хворими тваринами чи інфекційним матеріалом, кандидозних ускладнень – оніхій, пароніхій, між пальцевих ушкоджень шкіри, еризипелоїду. Фізичні фактори зовнішнього середовища (для прикладу - у лікарів-рентгенологів) можуть бути основною причиною з розвитку променевого дерматиту. Різні хімічні фактори сприяють розвитку алергічних дерматитів, токсикодермій, екземи та ін.

Клінічна картина професійного захворювання шкіри багатогранна та залежить від причини, тривалості дії та частоті впливу травмуючого фактора.

Супроводжується появою на місці контакту почервоніння, набряку, появі висипки у вигляді вузликів, пухирців, можливі некротичні зміни. Постраждалі скаржаться на болі, свербіж, печію. Протікає таке захворювання, як правило, короткочасно. При усуненні контакту з причинним фактором клінічні прояви хвороби за допомогою місцевої терапії швидко регресують.

Проте можливий і важчий перебіг захворювання – розвиток професійних алергічних дерматитів, професійних екзем, токсикодермій та ін. Хворим з такими захворюваннями необхідно звертатись за медичною допомогою до фахівців – лікарів-дерматовенерологів, профпатологів.

У профілактиці професійних захворювань основну роль відіграє дотримання правил техніки безпеки та охорони праці, зокрема наявність достатнього освітлення, провітрювання приміщень, наявність вентиляції, опалення, забезпечення спецодягом та утриманням його у належному стані. При прийомі на роботу необхідно вияснити відсутність протипоказань для виконання певного виду робіт. Значну роль відіграє стан та утримання робочих місць та кімнат відпочинку, організація медичної допомоги на виробництві. Працівникам необхідно використовувати засоби індивідуального захисту шкірного покрову (захисний одяг, рукавички, захисні креми) з метою створення надійного бар’єру між здоровою шкірою та подразнюючими факторами. Систематичний і правильний догляд за шкірою до і після роботи сприяє ефективності захисних засобів а застосування всього комплексу перерахованих заходів забезпечує успіх у профілактиці професійних захворювань шкіри.

Головний позаштатний спеціаліст УОЗ
з дерматовенерології
Борисяк Я.В.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів