Меню
 
Головна arrow Публікації
Що необхідно знати про рак прямої кишки

Колоректальний рак складає 15% від усіх вперше діагностованих злоякісних пухлин всіх локалізацій, 30% з цього складає рак прямої кишки. Більшість пацієнтів з раком прямої кишки старші 50 років. В осіб з сімейним поліпозом товстої кишки та неспецифічним виразковим колітом рак прямої кишки може розвинутися раніше. Середній вік виникнення рака прямої кишки - 60 років. Останнім часом кількість випадків раку прямої кишки збільшилась, а також він став виявлятись в більш молодому віці.

Які ж фактори ризику виникнення раку прямої кишки? Це перш за все продукти харчування, які містять велику кількість м’яса (яловичини, свинини) та тваринних жирів. Останні сприяють виникненню так званих канцерогенів – речовин, які можуть викликати мутації клітин кишечника. Ці процеси також стимулюють солі жовчних кислот. Натомість, вміст в їжі великої кількості клітковини, що міститься в овочах та фруктах, а також вітамінів А, С, Е інактивує канцерогени та запобігає утворенню ракових клітин. Серед вегетаріанців рак прямої та ободової кишки зустрічається значно менше.

Також велике значення має спадковість. Наприклад, сімейний поліпоз, що передує раку прямої та ободової кишок, має генетичну спадковість. Тому, якщо у батьків були поліпи, що згодом переродились в рак, ризик розвитку раку у дітей підвищується в 5 раз.

Серед інших факторів ризику велике значення має виразковий коліт. Давність хвороби більше 10 років підвищує ризик в 10 раз. Хвороба Крона, що дуже близька за симптомами до виразкового коліту, теж сприяє розвитку рака. Якщо хворий був уже раніше прооперований з приводу раку ободової кишки, може розвинутися рецидив пухлини або пухлина може виникнути в іншому відділі кишечника.

Які ж симптоми можуть вказувати на небезпечну хворобу? Більшість хворих скаржиться на наявність домішок крові в калі. Кров може бути світло-червоного кольору, якщо пухлина розташована на виході з кишечника, або більш темного кольору при розташуванні в більш верхніх відділах. Деяких хворих турбують болі під час дефекації або після неї. Часто хвороба проявляє себе закрепами або проносами, що майже не піддаються медикаментозному лікуванню. Також турбують болі в животі, здуття живота. Інколи хвороба може протікати безсимптомно. Тоді на перший план виходять втрата фізичної активності, загальна слабкість, блідість шкіри, втрата апетиту.

Коли хвороба протікає з ускладненнями, то хворого починають турбувати різкі переймоподібні болі в животі, порушення відходження кала та газів, різке здуття живота, багаторазового блювання великою кількістю. Так протікає гостра кишкова непрохідність, що вимагає термінового хірургічного лікування. Також, грізним ускладненням є масивна кишкова кровотеча з пухлини. При цьому хворий починає оправлятись великою кількістю крові зі згортками. Кишкова кровотеча теж потребує невідкладних заходів.

Для діагностики пухлин прямої кишки використовують пальцьове обстеження прямої кишки, ректороманоскопію, фіброколоноскопію, іригографію, УЗД органів черевної порожнини. Більшість пухлин прямої кишки знаходиться в межах пальцьового огляду. Тому пальцьове обстеження прямої кишки необхідно проводити 1 раз на рік всім пацієнтам старше 40 років, які звертаються до медичного закладу з будь-яких причин. Пальцьове обстеження дуже інформативне, легко виконується лікарем, дозволяє оцінити розмір пухлини, її рухливість, проростання в сусідні органи. Інші методи обстеження проводяться, якщо є підозра на рак. При цьому використовується спеціальна апаратура, завдяки якій можна підтвердити діагноз, більш детально оцінити пухлину та взяти шматочок пухлини для мікроскопічного обстеження.

Лікування раку прямої кишки оперативне. Інколи операцію доповнюють променевою терапією та хіміотерапією. Характер та об’єм операції залежить від локалізації пухлини та стадії захворювання. В більшості випадків проводиться видалення частини прямої кишки з низведенням відділу товстої кишки, що знаходиться вище через анальне кільце. В окремих випадках хворим формують протиприродний анус, іншими словами, виводять кишку на черевну стінку.

Тому всім хворим з підозрою на рак не слід зволікати з візитом до лікаря. При наявності будь-яких вищенаведених симптомів необхідно обстежитись у спеціаліста. Не треба відмовлятись від такого надзвичайно важливого і простого пальцьового обстеження, коли проходите медогляди. Пам’ятайте, хворобу легше і дешевше лікувати на ранній стадії.

Жилін А.А.,
хірург-онколог відділення абдомінальної хірургії
з урологічними ліжками обласного онкологічного диспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів