Меню
 
Головна arrow Публікації
ПРОФИЛАКТИКА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ

Рак шийки матки /РШМ/ займає 2 місце серед злоякісних захворювань статевих органів у жінок 15-40 років і є серйозною медико-соціальною проблемою. У 2013 році в Україні діагностовано понад 5 тисяч нових випадків раку шийки матки, показник захворюваності на РШМ в 2013 році в Україні 20,2 випадків на 100 тис. жіночого населення. На сьогоднішній день показники смертності від даної патології в Україні перевищують світові майже в 2 рази.

РШМ відноситься до візуальних форм раку. Реальні перспективи підвищення ефективності лікування візуальних форм генітального раку пов’язані з впровадженням профілактичних заходів і своєчасним виявленням початкових форм захворювання. В цілому профілактичні програми можуть зменшити ризик розвитку раку шийки матки. Основні його напрямки включають цитологічне дослідження, візуальні методи і тестування на наявність вірусу папіломи людини /ВПЛ/. Жінки схильні до ризику інфікування вірусом папіломи людини протягом всього сексуально активного життя.

Науково доведено причинно-слідчий зв’язок між ВПЛ-інфікуванням і раком шийки матки, про що свідчать присудження в 2008 році Нобелівської премії в області медицини і фізіології німецькому вірусологу Гаузену. Ці дослідження дали можливість розпочати розробку профілактичної вакцини проти ВПЛ, яка приводить до формування специфічного імунітету проти деяких штамів вірусу ВПЛ. На сьогодні відомо комбінована вакцина проти двох і чотирьох типів вірусу папіломи людини. Бівалентна вакцина „Церварикс” проти 16 і 18 типів ВПЛ, і квадрівалентна вакцина „Гардасил” проти 6,11,16,18 типів вірусу.

При підборі вакцини важливо індивідуальний підхід, оснований на конкретних завданнях. Вакцинація від ВПЛ вирішує 3 завдання:

* забезпечення дівчаток від первинного інфікування;

* профілактика розвитку патології у жінок які живуть статевим життям;

* профілактика рецидиву захворювання після лікування.

Вакцино-профілактика дозволяє попередити більш 80 % випадків раку шийки матки. Ціна вакцини і проблеми організації планової вакцинації обмежують її широке застосування. В теперішній час вакцинація здійснюється за бажанням і оплачується пацієнткою самостійно. Але однією вакцинацією неможливо запобігти рак шийки матки. До профілактичних заходів відносять відмову від куріння, попередження раннього початку статевого життя, використання засобів індивідуального захисту при статевих контактах, дотримання особистої гігієни для запобігання інфікування вірусом папіломи людини. Жінки повинні з повагою ставитись до свого здоров’я, регулярно відвідувати лікаря гінеколога.

Тамара Косач – онкогінеколог обласного
онкологічного диспансеру
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів