Меню
 
Головна arrow Публікації
Всесвітній тиждень грудного вигодовування -1-7 серпня 2015 року

Тема тижня: «Breastfeeding and work. Lets make it work»

«Грудне вигодовування і робота – це можливо»

Всесвітній тиждень грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Приводом для його запровадження стало прийняття у серпні 1990 року Інночетійської декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування. В Україні тиждень грудного вигодовування проводиться з 2001 року.

Всесвітній альянс на підтримку грудного вигодовування (WABA) пропонує присвятити цьогорічні заходи тижня розширенню можливостей і підтримку всіх жінок, які працюють, поєднання їх роботи з вихованням дітей, зокрема грудним вигодовуванням. Праця жінок розглядається в широкому значенні як оплачувана зайнятість в формальному та неформальному секторах економіки, самозайнятість, сезонна, договірна, домашня робота та здійснення догляду.

Часто жінки вимушені припиняти грудне вигодовування тому що їм потрібно повернутись до роботи. Проведений в глобальному масштабі аналіз світових даних показав, що розповсюдженість виключно грудного вигодовування дітей вище в тих країнах, де законодавчо захищені права матерів на перерви в роботі для годування дітей.

Міжнародні стандарти захисту трудових прав жінок передбачені актами ООН, Міжнародної організації праці, Ради Європи, Європейського Союзу. Згідно із Законом України від 14 вересня 2006 року Україна взяла на себе зобов’язання вважати обов’язковими для України усі п’ять пунктів статті 8 Європейської соціальної хартії (переглянутої).

Стаття 24 Конституції України забезпечує жінкам можливість поєднувати працю з материнством. Це положення Конституції України знаходить своє вираження у цілому комплексі прав та гарантій, які закріплені законами України. Зокрема ст. 183 Кодексу законів про працю України наголошує: «Жінкам, що мають дітей віком до півтора року, надаються, крім загальної перерви для відпочинку і харчування, додаткові перерви для годування дитини. Ці перерви надаються не рідше ніж через три години тривалістю не менше тридцяти хвилин кожна. Перерви для годування дитини включаються в робочий час і оплачуються за середнім заробітком». У проекті Трудового Кодексу України також збережено високий рівень охорони праці вагітних жінок і жінок, які мають дітей.

Для забезпечення найкращого росту, розвитку і здоров’я малюків протягом перших шести місяців життя їх потрібно годувати виключно грудним молоком, тобто з раціону дитини мають бути виключені всі види їжі та напоїв, навіть води, окрім грудного молока. Грудне молоко є ідеальною їжею для малюків, а грудне вигодовування є частиною репродуктивного процесу, який відіграє велику роль для здоров’я матерів.

Виключно грудне вигодовування є для матерів природним способом запобігання вагітності, який в 98% випадків дає захист від зачаття протягом перших шести місяців після народження дитини. Воно допомагає жінкам швидше позбавитись надлишкової ваги і сприяє зниженню розповсюдженості ожиріння. Як показали дані наукових досліджень, годування груддю зменшує вірогідність розвитку у жінок раку молочної залози та яєчників, остеопорозу і коронарної хвороби серця.

Таким чином, надзвичайне значення для сприяння грудному вигодовуванню мають належні правила та програми підтримки для працюючих жінок.

Користь грудного вигодовування для матері та дитини


Всесвітній тиждень грудного вигодовування проводиться більше ніж в 120 країнах для стимулювання грудного вигодовування та покращення здоров’я дітей в усьому світі. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування дітей до досягнення ними шестимісячного віку. За такої умови немає необхідності давати дитині іншу їжу, напої або воду. В Україні більшість жінок, що народжують, не виконують цю рекомендацію, тому необхідно роз’яснювати переваги вигодовування грудьми, цінність виключно грудного вигодовування до шести місяців, його тривалості до дворічного віку дитини.

Для грудних дітей, особливо для тих, які проживають в умовах тривалого впливу малих доз радіації, материнське молоко є найкращим харчуванням завдяки високій збалансованості складу всіх поживних компонентів і наявності великої кількості біологічно активних речовин. Перше годування новонароджених рекомендовано проводити протягом першої години життя, годувати дитину по вимозі вдень і вночі, тобто так часто, як захоче дитина і не менше 15 хвилин, не використовувати пляшечок, сосок, пустушок. Постійний тілесний контакт з матір’ю забезпечує дитині фізичне і психічне здоров’я, належний сенсорний і пізнавальний розвиток.

Грудне молоко повністю задовольняє потреби дитини в їжі та питті і навіть у спекотному, сухому кліматі воно повністю забезпечує потреби немовляти в рідині. Тому немає ніякої необхідності давати дитині будь-які напої протягом перших шести місяців життя. Немовляті не потрібна додаткова вода, ні, тим більше, солодкі розчини та «чаї», які в надлишку пропонуються компаніями-виробниками дитячого харчування. Дуже часто такі трав’яні чаї пропонуються як засіб від дитячих кольок. Доведено, що від кольок вони не допомагають, а годування іншою їжею або напоями викликає розлади шлунку, алергії, інші хвороби.

Разом з унікальними поживними властивостями грудне молоко захищає малюка від інфекційних хвороб, сприяє швидкому одужанню, зниженню смертності в результаті діареї, пневмонії. Імуноглобуліни грудного молока блокують розмноження вірусів та хвороботворних бактерій у травному тракті дитини, сприяють зміцненню імунітету. Здатність зв’язувати активні радикали мають деякі амінокислоти, які входять до складу грудного молока – метіонін, цистин, таурин. Останній впливає також на розвиток центральної нервової системи, органів зору, утворення необхідного організму холестерину, зв’язування жовчних кислот та їх виведення, стимулює функції кісткового мозку, має антиконвульсивні та антиаритмічні властивості. У грудному молоці вміст таурину в 4-5 разів вищий, ніж у коров’ячому.

Тільки з шести місяців у дитини виникає потреба в додатковому харчуванні. З початком введення прикорму грудне вигодовування повинно бути збережене, воно так само важливе для дитини, як і в попередні місяці, наполовину і більше забезпечує потреби дитини в поживних речовинах протягом другої половини першого року життя і на одну третину – протягом другого року життя.

Грудне вигодовування для матері – це поведінка, яка потребує певних навичок. Якщо дитина вередує під час годування або недостатньо набирає у вазі, необхідно перевірити, чи правильно вона прикладена до грудей, чи ефективно смокче. Якщо виникають ситуації, при яких дитина сама не може смоктати або з якихось причин тимчасово розлучена з матір’ю, годувати її потрібно зцідженим материнським молоком із чашечки, ложечки, піпетки або через спеціальний катетер, але не через соску.

Механізм смоктання соски і грудей різний, і дитині потім важко буде взяти груди. Не допускається вживання матір’ю алкоголю, тютюну – це може спровокувати відмову дитини від грудного молока, а продовження годування за таких умов – до інтоксикації. З грудним молоком дитині можуть передатись збудники сифілісу, туберкульозу, віруси імунодефіциту людини, гепатиту, цитомегаловірусу. В умовах зараження матері грудне вигодовування дитини потребує консультування лікаря.

Грудне вигодовування корисне для здоров’я і благополуччя матерів. Воно дозволяє народжувати дітей з певними проміжками в часі, зменшує ризик розвитку раку яєчників, раку молочної залози, зміцнює сімейні і національні ресурси, є надійним засобом харчування для немовлят і цілком безпечне для навколишнього середовища.

Корисні поради щодо грудного вигодовування

1. Протягом вагітності відвідуйте «Школу відповідального батьківства» у жіночій консультації, де Вас навчать, як забезпечити успішне грудне вигодовування дитини.

2. Годуйте дитину виключно грудним молоком до шести місяців. З введенням догодовування відповідно до її віку, продовжуйте годувати грудьми протягом першого і другого року життя, поступово зменшуючи по одному кількість годувань до двох разів: зранку після сну і ввечері перед сном. Це допоможе Вам в майбутньому без труднощів і проблем відучити дитину від грудей.

3. Жодна молочна суміш не може замінити грудного молока, щоб не писали на її упаковці. Протягом життя мама перехворіла різними хворобами, до яких в неї уже виробився імунітет, який передається дитині з молоком. У жодній суміші імунітету до захворювань немає!

4. Годуйте дитину, коли вона виявляє ознаки голоду. Не обмежуйте час годування.

5. Дозволяйте вашій дитині смоктати стільки, скільки вона хоче, і не віднімайте її від грудей до того часу, поки вона не наїсться досхочу.

6. Для годування груддю влаштуйтесь зручно. Яке б положення Ви не обрали, прослідкуйте, щоб голівка та тіло дитини знаходились на одній лінії, підтримуйте все тіло дитини знизу. Годуючи, Ви не повинні відчувати болю чи дискомфорту.

7. Під час годування займайтесь тільки дитиною. Це час не тільки годування, але і спілкування з дитиною, критично важливий для її здорового розвитку.

8. Немає потреби мити груди та соски перед кожним годуванням. Теплий душ вранці і ввечері є достатнім. Мило та дезінфікуючі засоби висушують ніжну шкіру грудей і підвищують ризик утворення тріщин. Материнське молоко має прекрасні дезінфікуючі властивості. Після годування змастіть соски власним молоком і дайте їм можливість висохнути на повітрі.

9. Годуйте дитину вночі, це сприяє виробленню молока, гормон пролактин, що відповідає за лактацію, найкраще виділяється під час нічного годування.

10. Не давайте дитині під час грудного вигодовування ніяких чаїв – ні зеленого, ні чорного, ні з трав. Материнське молоко містить у собі необхідну кількість води, якої достатньо для дитини навіть у жарку пору року. Не давайте дитині пустушок. Після пустушки дитина буде менш інтенсивно смоктати ваші груди, і може не висмоктати усе молоко.

11. На початку годування дитина отримує значну кількість низькокалорійного, так званого «переднього» молока. Наприкінці ж висмоктує висококалорійне «заднє» молоко, яке дуже багате на вітаміни. Бажано, щоб дитина отримувала достатньо саме цього «заднього» молока. Для цього потрібно протягом декількох годувань підряд (залежно від того, скільки молока необхідно отримати вашій дитині за один раз) давати дитині одну і ту саму грудь, коли ви переконаєтеся, що вона висмоктала усе молоко, давайте другу грудь.

12. Немає потреби після кожного годування зціджувати груди. Ваші груди виробляють рівно стільки молока, скільки потрібно дитині, якщо ви будете зціджувати, то на наступний раз молока виробиться відповідно більше, і зціджувати доведеться постійно.

13. Намагайтеся зберегти грудне вигодовування. Невеличкі проблеми з лактацією – абсолютно нормальне явище, з ними можна справитися. Уникайте стресів, нервових ситуацій, переживань. По можливості нехай вночі до дитини встає тато, і подає вам малечу для годування у ліжко, потім забирає назад. Якщо ви помітили, що молока дуже мало, або його немає, перш ніж догодовувати дитину, обов’язково прикладайте її до грудей, це сприятиме виробленню молока.

Прес-служба управління охорони здоров’я ОДА
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів