Меню
 
Головна arrow Публікації
Вакцинація проти поліомієліту – незаперечний аргумент безпечного життя Вашої дитини!

На поодинокі меседжи в електронних ЗМІ, щодо негативного ставлення до щеплення проти поліомієліту в Україні і в області зокрема, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я облдержадміністрації з педіатрії Кривець Л.І. інформує про наступне.

Поліомієліт є дуже небезпечною інфекційною хворобою, яка вражає центральну нервову систему людини. Вірус передається через забруднену воду або їжу. Хвороба вражає переважно дітей у віці до 5 років.

Нерідко хвороба закінчується паралічем ніг, причому людина лишається можливості самостійно рухатись. Захиститися від поліомієліту та його наслідків можна тільки щепленням.

Україна перебуває в переліку 13 країн, які мають високий ризик спалаху інфекції. Останній раз в Україні хворіли поліомієлітом в 1996 році. Хворобу зупинили шляхом проведення вакцинації.

Науковці стверджують, що єдиним способом уберегтися від цієї хвороби є імунізація.

На разі прошарок вакцинованих дітей в області за останні роки значно знизився і не достатній, щоб убезпечити їх цієї хвороби. Причина цього — відсутність в попередні роки наявної вакцини та неусвідомлене ставлення батьків до вакцинації дітей сьогодні, можливі наслідки для їх дітей за відсутності імунітету проти цієї недуги, яка, за словами О. Богомолець, пов’язана з антивакцинальною кампанією в ЗМІ, які давали безвідповідальні меседжі та сформували негативне ставлення до вакцинації у населення нашої країни.

В Чернігівській області, як і по всій Україні проводиться кампанія імунізації проти поліомієліту і передбачає 3 тури вакцинації, тому що, один прийом ОПВ викликає розвиток імунного захисту від поліомієліту у 50% реципієнтів, а для підвищення цього показника до більше ніж 95% реципієнтів необхідно провести 3 тури вакцинації ОПВ.

Перший тур імунізації відбувся з 21.10. по 09.11., другий з 01.12.по 18.12., третій передбачається провести у січні 2016 року.

У 1-му турі вакциновано охоплено 79,03% дітей області (по Україні -65,0%), у другому турі відповідно 75,0% (по Україні 75,2%).

Серед інших областей України найвищий рівень охоплення вакцинацією у Харківській - 91,5 % та Кіровоградській 90,8% областях.

Вакцина, яка використовується для імунізації французького виробництва, пройшла всі випробування, це безпечна та ефективна вакцина. Побічні реакції після її застосування є надзвичайно рідкісними.

По результатам проведення в області двох додаткових турів ускладнень після проведення вакцинації не було. Дуже рідко у деяких дітей вакцинації супроводжувались короткочасними реакціями загального характеру (млявість, підвищення температури, тощо).

Не так давно, менше 30 років тому, у світі (1998 р.) реєструвалося понад 350 000 випадків поліомієліту. Поліомієліт був ендемічним у 125 країнах світу, включаючи країни Європи та Радянський Союз. В Україні найвища захворюваність на поліомієліт зафіксована у 1958 р., коли захворіло близько 4 тисяч осіб. За 1954-1958 р.р. в Україні захворіло близько 15 тисяч дітей, значна частина на все життя залишилась інвалідами.

Починаючи з 1959 року розпочалась вакцинація проти поліомієліту. Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту Всесвітньої організації охорони здоров’я була прийнята в 1998 р., число країн, у яких поліомієліт є ендемічним захворюванням, знизилося зі 125 до трьох.

У 2000 р. здавалося, що кампанія з ліквідації поліомієліту наближається до кінця. Але в 2010 р. у Таджикистані було зареєстровано 458 випадків поліомієліту серед дітей та дорослих, 29 осіб померло. Вірус розповсюдився на сусідні країни: в Російській Федерації було 14 випадків, у Туркменістані – три випадки, у Казахстані – один випадок. У цих країнах було проведено від одного (Казахстан) до шести (Таджикистан) раундів імунізації. У цьому ж році розпочалась епідемія у Республіці Конго, причому смертність від поліомієліту сягала 47%. У 2011 р. епідемія спалахнула в Китаї.

В 2013 р. Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю відреагувало підвищенням епіднагляду за гострими в’ялими паралічами і збільшенням забору проб навколишнього середовища, де були виявлені дикі штами поліовірусу. Була проведена додаткова імунізація живою оральною вакциною (ОПВ) для швидкого припинення циркуляції вірусу дітям до 9 років. Це при тому, що національне охоплення Поліо3 було на рівні 95%. Національна кампанія з надолуження імунізації проти поліомієліту досягла 98%.

ВООЗ визначила країни, які є уразливими до спалаху поліомієліту,- це Ємен, Лівія, Сирія, Ірак та Україна. У межах Європи рівень охоплення вакцинацією в Україні є одним з найнижчих. Показник вакцинації Поліо3 у дітей менше року знизився з 90,9% у 2008 р. до 44,7% у 2014 р., у 2015 р.- трохи більше 14%.

03.09.2015 р. ВООЗ оголосила спалах поліомієліту в Україні на тлі зареєстрованих 2-х випадків в Закарпатській області. Науковцями доведено, що для успішного запобігання спалахам необхідно підняти популяційний імунітет, досягнувши охоплення дітей вакцинацією вище 95%. Цей рівень має бути досягнуто у всіх вікових категоріях дітей в Україні.

В Україні вже є досвід проведення кампанії додаткової імунізації. У 1996 р. при проведенні масової імунізації для ліквідації загрози поліомієліту з успіхом використовувалась вакцина ОПВ.

Не менш значущим для виконання стратегічних завдань з профілактики поліомієліту має усвідомлене ставлення населення до проведення кампанії з імунізації. Результати соцопитування щодо вакцинації в Україні (підготовлені компанією «ІнМайнд») свідчать, що загальноукраїнські матері дітей до 5 років позитивно ставляться до вакцинації (72%).

Ставлення до вакцинації від поліомієліту також не рідко помилкове: матері переоцінюють захисні властивості грудного вигодовування, не кажучи вже про штучне вигодовування, наявність хронічних захворювань сприймають як протипоказання для щеплення.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів