Меню
 
Головна arrow Новини
Профілактика раку шкіри.

Сонячне випромінювання має величезне значення для життєдіяльності людини. Якщо на шкіру не потрапляє достатньої кількості ультрафіолетових (УФ) променів, в організмі зменшуется вироблення вітаміну Д, порушується фосфорно-кальцієвий обмін, втрачають колишню міцність кістки, знижується імунітет, знижується розумова і фізична працездатність. Одним словом, без сонця не просто погано, його промені нам, як і природі, в цілому, життєво потрібні.

Видатний лікар і вчений раннього Відродження Парацельс, понад 400 років тому писав: "Що не є отрута? Усі речовини отруйні і жодне не нешкідливе. Тільки доза вирішує, отруйна речовина або ні". Повною мірою це відноситься і до УФ-випромінювання сонця. Помірна дія сонячного ультрафіолету корисна, зловживання ж відгукнеться виникненням численних порушень в організмі. Цікаво, що в цьому випадку частенько спостерігаються ті ж зміни в стані здоров'я, що і при нестачі сонячних променів: знижуються імунітет і працездатність, загострюються хронічні захворювання. Порушується гормональний статус, зокрема, у жінок може порушитися менструальний цикл, загостритися мастопатія (тут, до речі, слід обов'язково сказати, що взагалі не слід піддавати молочні залози дії прямих сонячних променів, де б то не було). Важливо, особливо для жінок, що сонячні промені - найважливіший чинник старіння шкіри. Але є ще одна проблема, якої стосується ця інформація - рак шкіри і меланома.

Захворюваність раком шкіри і меланомою - одній небезпечніших пухлин людини - зростає всюди. Це велика проблема для країн Європи, а у США щорічно реєструється понад 400 тисяч нових випадків раку шкіри - найчастішого виду злоякісних пухлин в цій країні. Якщо ж говорити про меланому, то тут пальма першості належить Австралії. Число хворих меланомою з року в рік росте. Рак шкіри - це один з тих досить окремих випадків, коли добре відома не лише головна причина, що породжує його, але також заходи, що дозволяють його уникнути. Зараз можна вважати встановленим зв'язок між поширенням раку шкіри і інтенсивністю і тривалістю дії сонячних променів.

Експерти спеціалізованого органу Всесвітньої організації охорони здоров'я, розташованої в Ліоні (Франція), віднесли сонячну радіацію до числа безумовно канцерогенних для людини чинників. Знаючи усе це, оцінимо реальну, дуже поширену життєву ситуацію. Міський житель упродовж багатьох місяців не бачить сонця. На повітрі він буває, як правило, менше години, оскільки 80-90 % свого часу проводить в приміщенні. У ті ж короткі проміжки часу, коли житель великого міста знаходиться на повітрі, він із-за великої запиленості і загазованості в місті отримує значно менше ультрафіолету, ніж сільський житель за цей же термін. Тому, коли наш "блідолиций" городянин їде у відпустку, він намагається надолужити прогаяне і годинами "стирчить" на сонці, отримуючи потужний ультрафіолетовий удар, до якого організм абсолютно непідготовлений.

Зарубіжні онкологи помітили дивну закономірність: серед жителів північніших широт (Великобританія, Данія, Німеччина) було більше хворих на меланому, чим серед населення півдня Європи (Іспанія, Португалія, Греція). Здавалося б, усе повинно було б бути навпаки: більше сонця - більше випадків меланоми. Загадка ж, як показав аналіз цього феномену, проведений ученими, розгадувалася просто. "Північні люди" ,пробувши 11 місяців без сонця, їдуть відпочивати на південь, щоб як слід погрітися на сонечку. В результаті організм отримує найсильніший УФ-удар. Природно, що для мешканців Півночі ризик виникнення меланоми набагато вищий, ніж, наприклад, для рибалок або жителів південних широт, які щодня знаходяться на сонці впродовж року і шкіра яких достатньо загартована.

У спеціальній книзі "Ультрафіолетова радіація", виданою Всесвітньою організацією охорони здоров'я, говориться, що, якщо такий відпускник прийматиме сонячні ванни на широті Середземного моря щодня або велику частину днів впродовж своєї двотижневої відпустки, то ризик виникнення раку шкіри може збільшитися приблизно в п'ять разів, при місячному ж дотриманні подібного режиму ризик зростає в 10-20 разів.

Особливо треба підкреслити, що діти, у яких шкіра особливо уразлива, натрапляються на набагато більшу небезпеку, ніж дорослі: сонячні опіки в дитячі роки можуть різко підвищити ризик захворювання меланомою і іншими видами раку шкіри в подальшому.

Лікарі вже давно підготували рекомендації, що дозволяють уникнути небажаних наслідків з сонцем. Як правило, вони відомі, але дотримуються їх не всі:

- потрібне дозоване застосування сонячних ванн, починаючи з 10-15 хвилин в ранковий або післяобідній час, поступово збільшуючи їх тривалість (за оцінками фахівців, опівдні, коли сонце знаходиться в зеніті, інтенсивність УФ-радіації в 10 разів більша, ніж на 3 години раніше або 3 години пізніше; при цьому потрібно враховувати, що з весни до осені у нас в країні діє так званий "літній час", зрушений на годину вперед);

- 30-40 хвилин в день досить, щоб придбати хорошу засмагу, уникнувши небажаних наслідків;

- не рекомендується засмагати натщесерце або відразу після їжі;

- засмага, придбана в ранковий і післяобідній час, набагато "міцніше". І взагалі, засмага середньої широти тримається довше, ніж південна.

- тим, у кого чутливість до сонячних променів підвищена, можна застосовувати захисні креми, хоча багато фахівців вважають переважним використання з метою захисту від сонячних променів легких бавовняних тканин, відповідних головних уборів і сонцезахисних окулярів. Кремами ж слід користуватися тоді, коли немає інших можливостей захистити себе від сонця - про це, зокрема, говориться у вже згаданій вище книзі ВООЗ - оскільки далеко не завжди відомі речовини, що утворюються з компонентів крему в результаті дії УФ-променів і їх біологічні властивості;

- застосування якісних сонцезахисних кремів з індексом захисту зверху SPF - 15 і більше, дійсно сприяє захисту шкіри, попереджає можливість її опіку;

- особливо обережними з сонцем треба бути дітям, рудоволосим і блондинам, оскільки у них чутливіша до дії УФ-променів шкіра;

- захисту від сонячних променів вимагають і різні шкірні утворення, і пігментні плями на шкірі, які в результаті переопромінення можуть іноді перероджуватися в пухлини;

- люди, у яких багато родимок на тілі, мають бути особливо обережні;

- щоб уникнути сонячних опіків у дітей (особливо у води, на пляжі), не варто залишати їх голими в жаркий час дня: одягніть на них майку, шапочку, шорти;

- і, звичайно, усім: і дітям, і дорослим - дуже корисні сонцезахисні окуляри (УФ-випромінювання дуже шкідливе для очей, може викликати фотокератокон'юнктивіт, катаракту, рак повік). Важливо, щоб сонцезахисні окуляри були із скла, а не з пластика, на них має бути маркіровка, що підтверджує, що вони затримують УФ-випромінювання (UV Protection).

Насолоджуючись сонечком, теплом, давайте пам'ятати не лише про корисну, оздоровлюючу дію сонячних променів, але і про ті неприємності, які можуть виникнути у разі зловживання ними.

Увага: онкологічним хворим і особам, що пройшли лікування з приводу онкологічного захворювання категорично не рекомендується скільки-небудь тривале перебування на сонці.

Лікар хірург-онколог відділення пухлин голови та шиї обласного онкологічного диспансеру

Юрій Анатолійович Кізуб

тел. 5-99-26
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів